stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Laboratorium Innowacji Społecznych zaprasza na cykl filmowy zatytułowany "Klimat na zmiany". Na program składać się będą projekcje istotnych społecznie, uznanych filmów dokumentalnych, debaty oraz spotkania z ekspertami. 22 lutego, po projekcji filmu "W poszukiwaniu ciszy", o miejskich zagrożeniach zanieczyszczenia hałasem oraz o znaczeniu ciszy w naszym życiu rozmawiać będą: Marcin Dymiter i Marcin Borchardt.

lis 14

czwartek, g. 18:00

Gdańsk,
bilety 15 zł
ulgowy 12 zł
data: 22 lutego 2017 (środa)
godzina: 18:00
miejsce: Laboratorium Innowacji Społecznych, budynek IVA, wejście od ul. Stryjskiej, Pomorski Park Naukowo Technologiczny, Gdynia
wstęp: wolny

Przez 100 tys. lat obecności człowieka i jego przodków na Ziemi większość naszego globu spowijała cisza. Rewolucja przemysłowa, a wraz z nią rozwój miast w ostatnich 150 latach przyniosły zasadniczą zmianę - dziś otacza nas kakofonia dźwięków, a natężenie decybeli często przekracza granice bólu. Według Światowej Organizacja Zdrowia zanieczyszczenie hałasem jest prawie tak samo groźne dla ludzkiego organizmu jak skażenie powietrza. Bohaterami filmu są ci, którzy przypominają o znaczeniu ciszy w naszym życiu: pisarze, naukowcy, mnisi zen, strażnicy parków narodowych, wędrowcy oraz John Cage, autor pamiętnego utworu "4'33". "W poszukiwaniu ciszy" to film o potrzebie samotności, w której czasami po prostu trzeba się zanurzyć. Nad całością unosi się duch Thoreau, namysłu nad współczesną cywilizacją, produkującą bezustanny szum, którego nasz mózg, ukształtowany przez tysiące lat życia w ciszy, zwyczajnie nie jest w stanie przetrawić.

Marcin Dymiter aka emiter, porusza się w obszarze elektroniki, muzyki improwizowanej. Tworzy instalacje dźwiękowe, słuchowiska radiowe, muzykę do filmów, spektakli, wystaw i przestrzeni publicznych. Gra do filmów niemych. Prowadzi autorskie warsztaty dźwiękowe oraz działania przybliżające ideę field recordingu. Marcin Borchardt, autor filmów dokumentalnych, reklam i wideoklipów. Wykładowca estetyki krótkiego filmu fabularnego. Popularyzator XX-wiecznej awangardy w muzyce i filmie. Autor monografii "Awangarda muzyki XX wieku. Przewodnik dla początkujących".

Na program zatytułowany "Klimat na zmiany" składać się będą projekcje istotnych społecznie, uznanych filmów dokumentalnych oraz spotkania z ekspertami, którzy dzięki specjalistycznej wiedzy i zdobytemu doświadczeniu, wzbogacą zaprezentowany film dodatkowym komentarzem i przeprowadzą dyskusję z widzami. Cykl odpowiada i uzupełnia realizowane w ciągu roku przez Laboratorium Innowacji Społecznych zadania, tj. rozwijanie i wspieranie innowacyjnych rozwiązań społecznych skierowanych do mieszkańców. LIS to idea, która wyrosła z myślenia, że miasto, aby rozwijać się w sposób zrównoważony i uzyskiwać trwałe rezultaty, potrzebuje nowych pomysłów nie tylko w sferze technologii czy gospodarki, ale również w działalności społecznej.

Cykl jest współfinansowany ze środków Miasta Gdyni, realizowany przy współpracy z fundacją Okonakino i Against Gravity, organizatorem jednego z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie Millennium Docs Against Gravity FF, którego kolejna edycja odbędzie m.in. w Gdyńskim Centrum Filmowym w dniach 17-26 maja 2017.