31 maja NCK zaprasza na spotkanie z Ewą Klekot pt. "Kłopoty ze sztuką ludową" w Ratuszu Staromiejskim.
Prowadzenie: Aleksandra Paprot-Wielopolska
Jaka jest różnica między sztuką ludową a przemysłem ludowym i etnodizajnem? Czyje wyroby w dwudziestoleciu międzywojennym określano mianem gratów glinianych, które warszawiacy kupowali en masse w Gdyni na pamiątkę? I czy kiczowate, jarmarczne makatki, będące przykładem współczesnej sztuki wsi, są aby na pewno wystarczająco ludowe?
O książce Kłopoty ze sztuką ludową (wydawnictwo słowo/obraz terytoria) opowie jej autorka - Ewa Klekot.Kto nie posiada jeszcze własnego egzemplarza książki, będzie mógł ją nabyć w dniu wydarzenia na stoisku Wydawnictwa ulokowanym w holu Nadbałtyckiego Centrum Kultury.
Ewa Klekot - antropolożka, tłumaczka, kuratorka. Adiunktka w Instytucie Projektowania Uniwersytetu SWPS; wykłada w School of Form i na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się interdyscyplinarnym łączeniem humanistyki i nauk społecznych z projektowaniem i działaniami artystycznymi, zarówno w badaniach, jak i edukacji. Absolwentka archeologii i etnologii, doktor nauk o sztuce. Aktualny obszar badań to antropologia wytwarzania oraz związane z nią poznanie i wiedza: umiejętności, wiedza ciała, materiały i procesy; tradycje wytwarzania a dziedzictwo niematerialne. Zajmuje się też antropologiczną refleksją nad sztuką, zwłaszcza społecznym konstruowaniem sztuki ludowej i prymitywnej, a także materialnością i wartościowaniem rzeczy uznawanych za dizajn, sztukę, zabytek, eksponat muzealny.