W wigilie Światowego Dnia Muzyki i Dnia Seniora GAK "Cebulka" postanowił zaaranżować koncert w zabytkowej willi przy ulicy Sterniczej 2 w Gdańsku Brzeźnie. W tym pięknym gmachu mieści się bowiem Dzienny Dom Pomocy "Pod Cisem". Piotr Nowicki (fortepian) i Donata Zuliani (mezzosopran) wykonają pieśni, arie operowe oraz songi musicalowe.
KLUBOWE GRANIE
Dzienny Dom Pomocy "Pod Cisem". Ul. Sternicza 2
Środa, 30 września, Godz. 13.30
Wstęp wolny
Piotr Nowicki urodził się 11.04.1973 roku w Gdańsku. W 1979 r. rozpoczął naukę w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku, którą ukończył z wyróżnieniem w 1991 r. pod kierunkiem prof. Włodzimierza Wiesztordta.
W latach 1991-96 kontynuował naukę w Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki na Wydziale Instrumentalnym, w klasie tego samego pedagoga. W trakcie studiów wziął udział w letnich kursach mistrzowskich w Dusznikach-Zdroju, Genewie i Lubece, gdzie doskonalił swoje umiejętności pod kierunkiem takich pedagogów jak: Tadeusz Kerner, Sergey Senkov, Igor Lazko, Siemion Balshem, Christine Paraschos, Homero Francesch.
Już w 1995 r. podjął pracę w macierzystej uczelni na Wydziale Wokalno-Aktorskim w charakterze pianisty-korepetytora, w 2000 r. został asystentem prof. Krystyny Pyszkowskiej, a w 2008 r. uzyskał tytuł doktora na Wydziale Instrumentalnym, gdzie wykłada obecnie propedeutykę muzyki współczesnej. Wielokrotnie uczestniczył w konkursach wokalnych i instrumentalnych jako akompaniator, w 1999 r. otrzymał wyróżnienie za najlepszy akompaniament na Konkursie Młodego Muzyka w Szczecinku.
Prowadzi szeroką działalność koncertową w kraju i za granicą. Na stałe koncertuje w duecie z Karoliną Piątkowską (skrzypce), z którą wykonuje repertuar kameralny od klasycyzmu po muzykę współczesną. Duet wystąpił z recitalami m.in. na festiwalu "Max Reger Tage" w Weiden/Niemcy (2004,2005). Tworzy również duet z Pawłem Nowickim (wibrafon, marimba), z którym wielokrotnie występował na najważniejszych polskich festiwalach perkusyjnych (Warszawa, Koszalin), a w 2003 roku reprezentował Gdańsk w Kilonii/Niemcy w ramach projektu TransCity.
W 2003 roku wystąpił na multimedialnym koncercie w Tallinie/Estonia z utworami młodego, gdańskiego kompozytora - Marka Czerniewicza.
W centrum jego zainteresowań znajduje się fortepianowa i kameralna muzyka drugiej połowy XX wieku, jak również ta najnowsza. W swoim repertuarze posiada kompozycja takich twórców jak: John Cage, Karlheinz Stockhausen, Cornelius Cardew, Georg Crumb, Witold Lutosławski, Bernhard Lang.
Od 2002 roku współtworzy zespół Kwartludium specjalizujący się w wykonywaniu muzyki najnowszej. Zespół wystąpił na wielu prestiżowych festiwalach muzyki współczesnej, a w 2008 roku wydał swoją debiutancką płytę, zrealizowaną przez wytwórnie fonograficzną DUX.
Współpracował z reżyserem i pieśniarzem Andre Hübner-Ochodlo, z którym występował z recitalami piosenek żydowskich oraz nagrywał muzykę do spektakli dla Teatru Atelier.
Jest stypendystą Marszałka Województwa Pomorskiego (2006) i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007).
Donata Zuliani, absolwentka Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego kierunku politologia (1998r.) oraz Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, w klasie wykładowcy Stanisława Daniela Kotlińskiego (2002 r.). W czasie studiów muzycznych, dzięki stypendium miedzynarodowego programu "Erasmus", miała możliwość zgłębiania tajników niemieckiej literatury wokalnej, ucząc się u prof. Ingrid Kremling w Hochschule fur Musik und Theater w Hamburgu. Stypendium przyznane przez rząd włoski pozwoliło jej poznać pełniej włoską literaturę wokalną podczas pobytu i nauki w Wenecji.
Brała udział w wokalnych kursach mistrzowskich prowadzonych przez: Fedorę Barbieri, Renatę Scotto, Katię Ricciarelli, Salvatora Fisichellę (Gdańsk) oraz Andre Orlovitza(Kopenhaga), Rolando Paneraia (Florencja), Raissę Tscheptscherenko (Speyer), Judith Oas Natalucci i Etruscę Cosentino (New York, USA).
Od drugiego roku studiów koncertuje (Pałac Opatów w Oliwie,Gdański Ratusz Nowomiejski, Gdański Ratusz Staromiejski, Dworek Sierakowskich w Sopocie, Gdański Festiwal "Bliżej Bacha", Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Gdańsku itd.). W maju 1998 r. zaśpiewała na scenie Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku w studenckiej premierze "Eugeniusza Oniegina" Piotra Czajkowskiego pod dyr. Janusza Przybylskiego. W listopadzie 2002r. podczas koncertu "Gwiazdy dla Europy", przygotowanego przez Jose Cure, wystąpiła z towarzyszeniem Krzysztofa Jabłońskiego w warszawskiej Sali Kongresowej. Na swoim koncie ma rownież recitale we Włoszech i Niemczech min. Florencji, Monachium, Speyer, Ramstein, Heidelbergu, Strasburgu itd. ("...dysponuje pieknym głosem o głębokiej, ciemnej barwie, pełnym wyrazu i dramatycznego napięcia"- "Die Rheinpfalz" nr 243 z dnia 20.10.2003 r.). W styczniu 2004 r. wystąpiła podczas Gali Noworocznej z Budapesztańską Orkiestrą Jahanna Straussa pod dyr. Alexandra Maschata w Limburgerhof. 26 wrzesnia 2004 r. wzięła udział w Heidelbergu w prapremierze utworu "...In meinen Traumen..."op.61 napisanego przez Olgę Magidenko na mezzosopran, instrumenty perkusyjne i forepian i rozpoczęła stałą współpracę z kompozytorką.
W grudniu 2003 r. zadebiutowała w Państwowej Operze Bałtyckiej jako Cześnikowa w koncertowym wykonaniu "Strasznego dworu" Stanisława Moniuszki pod dyr. Zbigniewa Bruny. Na deskach gdańskiej opery wciela się również (pod batutą Sławomira Wróblewskiego) w postać Marceliny w "Weselu Figara" Wolfganga Amadeusa Mozarta (od kwietnia 2004 r.) i Jadwigi w "Strasznym dworze" Stanisława Moniuszki (od wrzesnia 2004 r.). W pazdzierniku 2004 r. zaśpiewała w Gdańsku pod dyr. Janusza Przybylskiego premierę opery Gaetano Donizettiego "Anna Bolena" wcielając się w postać Smetona. W listopadzie 2004 r. z Operą Bałtycką odbyła tournee po Niemczech i Francji. Od września 2006 r. scenicznie wykonuje również partię Cześnikowej w "Strasznym dworze" Stanisława Moniuszki.