stat
Impreza już się odbyła

Państwowa Galeria Sztuki zaprasza na wernisaż wystawy Leszka Knaflewskiego Knaf's Not Dead, na której zostaną pokazane niemal wszystkie najważniejsze realizacje artysty, ze szczególnym uwzględnieniem wątków podejmowanych w twórczości po roku 2000.

lis 15

piątek, g. 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny

8 listopada 2024 - 12 stycznia 2025, g. 18:00

Gdańsk,
bilety 10 zł
ulgowy 6 zł
Leszek Knaflewski (1960-2014) był artystą silnie związanym ze środowiskiem poznańskim. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny) w latach 1980-1985, gdzie w pracowni prof. Jerzego Kałuckiego uzyskał dyplom z wyróżnieniem. W roku 1990 podjął pracę dydaktyczną na Wydziale Komunikacji Multimedialnej (Katedra Intermediów) Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Prowadził tam pracownię Audiosfery. Był również profesorem Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego. Tworzył rysunki, fotografie, filmy, audioperformansy, obiekty i instalacje.

Już w okresie licealnym grał jako perkusista w punkrockowych zespołach Rasa, Sten i Socrealizm. Później brał także udział w takich formacjach muzycznych, jak Art Sound Project, Drum Machina czy KOT. Od 1983 do 1990 roku, wraz z Mariuszem Krukiem, Krzysztofem Markowskim, Piotrem Kurką, Piotrem Postaremczakiem, współtworzył grupę artystyczną Koło Klipsa. Z tego czasu pochodzi m.in. większość rysunków Knaflewskiego. Na pierwszej indywidualnej wystawie (Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu, 1993 r.), debiutując jako KNAF, nawiązał w swojej pracy Kalendarz do motywów, które wielokrotnie pojawiały się w rysunkach z okresu Koła Klipsa, czyli "korzonków-plemników" i krzyży. Wkrótce Knaflewski zaczął do prac wprowadzać elementy dźwiękowe, rozpoczynając od audioperformansu w 1999 roku - gry na odpowiednio zmodyfikowanej trumnie. Działania te były wielokrotnie powtarzane w kolejnych performansach.

Pierwsza dekada XXI wieku to m. in. instalacja z użyciem lightboxa pt. Catolic-Cola (2001), Good mit uns (2004) oraz osiem lightboxów pt. Killing me softly (2005), powiązanych z filmem i obiektem pt. Spirit (2005). Wszystkie te prace stanowią mocny komentarz do klerykalizmu, komercjalizmu, granic władzy i radykalizmu ideologii. Ważnym wątkiem w twórczości Knaflewskiego jest refleksja nad dydaktyką, instytucjonalnym kształceniem młodych ludzi. Artysta podejmuje tę tematykę przede wszystkim w instalacji Full screen (2011), do której dołączony został film This is the
Soundtrack.

kurator: Cezary Pieczyński
patroni medialni: Radio Gdańsk, trojmiasto.pl, Prestiż, pomorskie.eu