stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Kobieta, która zamiata las + ...ale jest jeszcze prawda - premiera spektaklu Opinie (7)

17 - 29 grudnia 2024, g. 00:00

Gdynia, Rogulewo
bilety 10 zł
sty 25

sobota, g. 20:00

Gdańsk,
bilety 50 zł
ulgowy 30 zł
Anna Haracz Więcej zdjęć ()

Anna Haracz

Monika Wieczorkowska/ mat. prasowe

Anna Haracz

Monika Wieczorkowska/ mat. prasowe


Klub ŻAK zaprasza na premierę Teatru Tańca i Muzyki - Kino Variatino "Kobieta, która zamiata las" oraz na spektakl "...ale jest jeszcze prawda...".

"Kobieta, która zamiata las"
Choreografia i taniec: Anna Haracz
Konsultacja choreograficzna: Agnieszka Noster
Muzyka: Tomasz Antonowicz
Kostium: Mada Kwaśnik, Anna Haracz

"Kobieta, która zamiata las" jest obrazem codziennego wykonywania nikomu niepotrzebnej pracy. Las nie potrzebuje, by w nim sprzątać, ludzie nie potrzebują zamiecionego lasu. Jedyną osobą, dla której ma to sens, jest wykonująca to kobieta. Praca, która niby nie buduje, nie tworzy, nie zmienia. Sama dla siebie stanowi jednak sens i wartość. To jakby buddyjskie malowanie mandali, by potem ją bez przywiązania zniszczyć. Spektakl został zrealizowany przy pomocy finansowej Samorządu Województwa Pomorskiego, Urzędu Miejskiego Miasta Gdańska oraz przy wsparciu Pro-Active Fitness w Gdańsku.

"...ale jest jeszcze prawda..."
Choreografia: Anna Krysiak, Anna Haracz
Taniec: Anna Haracz
Muzyka na żywo: Tomasz Antonowicz
Kostiumy: Anna Haracz
Bębny ceramiczne udu: Monika Wieczorkowska
Czas: 20 min

"Pomiędzy odejściem a powrotem dalej płynie czas, wolno... Jest to mój czas i moja przestrzeń. Sekretne, ciemne miejsce, w którym spotkać mogę jedynie prawdę... o sobie... Idę od jednej do drugiej, poznaję je, przestaję się bać... Siła jest we mnie przecież... jej też się już nie boję."

"Spektakl Teatru Tańca i Muzyki Kino Variatino, jak zwykle posłużył się minimalistyczną formą scenograficzną i oszczędnością ruchu, który w wielu momentach przybiera postać symbolicznego gestu. Tancerka Anna Haracz porusza się w rytmie muzyki tworzonej na żywo przez muzyka Tomka Antonowicza. Ruch i dźwięk pulsują tu w jednoczesnym rytmie ludzkich namiętności, mówiąc bez słów o prawdzie ludzkich zachowań i istnienia wobec siebie... na arenie życia. Dynamika przepleciona jest z bezruchem, obszerne gesty, kurczą się i zastygają ,,skulone". Cisza otula wnętrze człowieka, pozwala mu na ruch płynny i spokojny. Rytm bębnów wyrywa człowieka na zewnątrz, każe mu stanąć wobec drugiego... walka wyczerpuje ...ale jest jeszcze prawda." /Alicja Mańkowska/

O artystach:

Teatr Tańca i Muzyki Kino Variatino - został założony w 1998 roku. W swojej pracy najbardziej zainteresowany jest szeroko pojętym tańcem współczesnym oraz szukaniem naturalnych dróg tworzenia ruchu poprzez improwizację. Łączy go ze śpiewem, słowem, muzyką graną na żywo oraz obrazem, co w konsekwencji tworzy spektakl. Spektakle te nie są opowieściami lub historiami, są klimatem, nastrojem lub relacją z kimś, czymś innym, obcym lub dobrze już znanym. A wszystko to niezmiennie krąży wokół chęci wniknięcia w istotę magii.

Tomasz Antonowicz (tOMasz) - kongista, współpracował z wieloma artystami trójmiejskiej sceny muzycznej oraz sceny teatralnej. Na stałe tworzy z tancerką i choreografem Anną Haracz, komponując warstwę muzyczną do ich wspólnych przedstawień. Ostatnio brał udział w pracy nad projektem z DJ Romeo, w trio z Jakubem Nogą i Przemkiem Dyakowskim podczas inauguracji Stowarzyszenia im. Krzysztofa Klenczona. Gra w zespole Mantu, będącym połączeniem poezji śpiewanej i folku, w trio jazzowym "Klep.K" oraz gościnnie w Big Bandzie przy zespole szkół muzycznych w Gdańsku-Wrzeszczu dyrygowanym przez Grzegorza Karłowicza. Jest również współzałożycielem i wiceprezesem Stowarzyszenia Artystycznego "Mam Na Myśli", mającego na celu tworzenie i promowanie szeroko pojętej sztuki.

Anna Haracz - tancerka, współzałożycielka i kierownik artystyczny teatru Kino Variatino. Jest absolwentką Państwowego Studium Animatorów Kultury i Bibliotekarzy we Wrocławiu, specjalizacja taniec, oraz rocznego studium pantomimy prowadzonego przez Marka Oleksego. Z teatrem Kino Variatino realizuje własne choreografie ("Więcej niż oczekujesz", "Kwietne wojny", "Pięć minut o miłości", "Między stołami", "...ale jest jeszcze prawda"), które są prezentowane na trójmiejskiej scenie offowej oraz na festiwalach teatralnych i tanecznych w Polsce i za granicą. Brała udział w projekcie społecznym Risy Jaroslaw, organizowanym i prezentowanym na Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego i Sztuki Tanecznej w Bytomiu. Uczestniczyła w warsztatach dla młodych choreografów, zorganizowanych przez Polli Tallu Art. Center w Estonii, oraz Academy of Dance w Odessie, oraz Movement on the EDGE w Bukareszcie 2002. Swoje taneczne umiejętności prezentowała na Międzynarodowym Festiwalu Nowego Tańca "Konfrontacje" w Pradze, brała także udział w spektaklu w reżyserii Leszka Bzdyla "120/80" oraz w projekcie "Odys-SEAS" w ramach festiwalu "SEAS" (polska edycja). Anna Haracz jest uznanym pedagogiem tańca współczesnego, oraz hatha-jogi wg metody Iyengara. Od lat realizuje również swój autorski program terapii poprzez improwizację taneczną. Realizowała dwie edycje Festiwalu GKT.