Z przyjemnością informujemy, że 8 marca 2010, w nowym budynku Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego odbędzie się:
V Konferencja na temat problematyki kobiecej w kontekście kulturowym i międzykulturowym z cyklu "Kobieta w kulturze". W tym roku mottem konferencji jest:
Kultura przeciw kobiecie?
Tematyka tegorocznej Konferencji skupi się wokół kwestii przemocy kulturowej wobec kobiet. Naszym celem jest przedstawienie sytuacji kobiet na świecie od ciemnej strony kultury, związanej z zagadnieniami, które w wielu krajach, jak również w Polsce noszą swoiste znamiona tabu i często spotykają się z biernością, a często społeczną akceptacją - temat handlu kobietami , przemocy domowej czy morderstw honorowych pojawia się czasami na łamach prasy, w dyskusjach naukowych natomiast zdecydowanie za rzadko. Zapraszamy serdecznie do wysłuchania wykładów naukowców i praktyków zajmujących się kwestiami przemocy kulturowej wobec kobiet, jak również do udziału w panelu dyskusyjnym z udziałem realizatorów projektów mających na celu przeciwdziałanie przemocy kulturowej oraz praktyków pracujących z kobietami, ofiarami przemocy. Pytania jakie stawiamy podczas dyskusji to:
Jakie czynniki kulturowe sprzyjają przemocy wobec kobiet?
Czy i jak pomóc kobietom wyjść poza często krzywdzące je ramy kultury, w której się wychowują?
Jak mówić o tabu kulturowym jakim jest przemoc?
W ramach Konferencji odbędą się również warsztaty rozwoju osobistego - taniec, muzyka, praca z ciałem, arteterapia, samoobrona.
Udział w konferencji jest bezpłatny!
WSTĘPNY PROGRAM:
9.00 - 9.15:
Uroczyste Otwarcie Konferencji
9.15-10.00
prof. Hanna Brycz, Instytut Psychologii Uniwersytet Gdański
Hipokryzja moralna i zachowania seksualne kobiet i mężczyzn
10.00-10.45
dr Beata Kowalska, Instytut Socjologii, Uniwersytet Jagielloński
Zbrodnie w imię honoru. O kulturowej konstrukcji przemocy.
10.45-11.30
Joanna Garnier, Fundacja przeciwko handlu ludźmi i niewolnictwu La Strada
Handel kobietami w Europie
11.30-12.00 - przerwa
12.00-12.45
dr Katarzyna Kurkiewicz, prawniczka udzielająca porad prawnych kobietom dyskryminowanym, molestowanym, ofiarom przemocy, Stowarzyszenie Współpracy Kobiet NEWW POLSKA.
Stereotypy kulturowe i ich wpływ na sytuację kobiet krzywdzonych.
12.45 - 13.45
Projekcja filmu: Porwania kobiet w Kirgistanie (Bride Kidnapping in Kyrgyzstan), reż. Petr Lom, Kanada-Kirgistan 2004, 51'. Kopię filmu do jednorazowej bezpłatnej emisji udostępniła Helsińska Fundacja Praw Człowieka.
14.00-15.00 PANEL DYSKUSYJNY - KULTURA PRZECIW KOBIECIE?
W panelu dyskusyjnym wezmą udział naukowcy badający kwestie przemocy kulturowej wobec kobiet oraz realizatorzy projektów przeciwdziałających przemocy i praktycy pracujący z ofiarami przemocy. Wspólnie z uczestnikami Konferencji spróbujemy znaleźć odpowiedź na następujące pytania:
Jakie czynniki kulturowe sprzyjają występowaniu zjawisku przemocy wobec kobiet?
Co jest przyczyną zjawisk takich jak obrzezanie kobiet w krajach afrykańskich, morderstwa honorowe w krajach arabskich?
Czy i jak pomóc kobietom wyjść poza często krzywdzące je ramy kultury, w której się wychowują? (na przykładzie zjawisk takich jak np. szklany sufit)
Jak mówić publicznie o tabu kulturowym, jakim jest przemoc?
16.00-19.00 WARSZTATY ROZWOJU OSOBISTEGO: warsztaty taneczne, pracy z ciałem, Wendo -warsztaty samoobrony, rozwoju osobistego, arterapii...
UDZIAŁ W KONFERENCJI JEST BEZPŁATNY!
Głównymi organizatorami konferencji są Wydział Nauk Społecznych i Instytut Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego. Celem konferencji jest również nawiązanie i rozwinięcie współpracy z innymi ośrodkami akademickimi w kraju w zakresie projektów badawczych i społecznych związanych z problematyką psychologii międzykulturowej w aspekcie przemocy kulturowej. Konferencja ma zatem na celu szerzenie wiedzy dotyczącej powyższej tematyki oraz wspomaganie rozwoju osobistego.
ZAPRASZAMY SERDECZNIE!
ORGANIZATORZY
OSOBY ZAINTERESOWANE CZYNNYM AKTYWNYM UDZIAŁEM W KONFERENCJI zapraszamy do udziału w organizowanej przez nas MIĘDZYNARODOWEJ KONFERENCJI MOTIVATION, SELF-REGULATION AND GENDER, która odbywa się w Sopocie w dniach 3-5 czerwca 2010, szczegóły znajdują się na: https://www.selfregulation2010.com/