Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku zaprasza 28 lutego do Ratusza Staromiejskiego na spotkane w ramach projektu: W czarodziejskim młynie Afanasjewów.
Cofnijmy się do czasów dzieciństwa: razem z Jerzym Włodzimierzem Afanasjewem Dorotą Karaś, Tomaszem Kotem i Moniką Milewską porozmawiamy o naszych ukochanych/ znienawidzonych książkach, które poznawaliśmy jako pierwsze. W jakich publikacjach się zaczytywaliśmy? Jakie krainy odwiedzaliśmy? Które z nich zyskały naszą sympatię, a które wręcz przeciwnie, do dziś budzą w nas lęk? Które z nich niedobrze się zestarzały, a które do dziś lśnią jasnym blaskiem? Spotkanie poprowadzi Magdalena Grzebałkowska.
Rozmowa towarzyszy premierze książki W czarodziejskim młynie Afanasjewów, wydanej nakładem Nadbałtyckiego Centrum Kultury, przybliżającej wielowarstwową aktywność legendarnej pary artystów i współtwórców trójmiejskiej bohemy artystycznej: Aliny i Jerzego Afanasjewów.
Bio uczestników:
Jerzy Włodzimierz Afanasjew (ur. 1967) - reżyser i producent filmów dokumentalnych, scenarzysta, pisarz, poeta i społecznik. Prowadzi bloga www.afanasjew.pl, gdzie pisze o sobie tak: "Dawniej reżyser, dziennikarz TVP i PR, producent tv, jeden z pionierów polskiego internetu, fachowiec od budowy wizerunku, kompetentny bibliotekarz uniwersytecki i współpracownik s. M. Chmielewskiej przy niesieniu pomocy bezdomnym."
Dorota Karaś - dziennikarka Gazety Wyborczej. Autorka m.in. biografii Zbigniewa Cybuslkiego (Cybulski. Podwójne salto), Anny Walentynowicz (Walentynowicz. Anna szuka raju) oraz Jerzego Urbana (Urban). Współautorem dwóch ostatnich książek jest Marek Sterlingow. Za ostatnią publikację uhonorowana Pomorską Nagrodą Literacką "Wiatr od morza".
Tomasz Kot - dziennikarz, fotograf, bibliotekarz oraz pasjonat historii, życia codziennego Sopotu i Trójmiasta. Autor publikacji Kurort w szponach wojny, Spacerownik sopocki, Bedekera sopockiego oraz cyklu artykułów o tematyce historycznej, kryminalnej i społecznej dotyczących regionu publikowanych na łamach portalu Trojmiasto.pl.
Monika Milewska - eseistka, poetka, bajkopisarka. Autorka książek: Ślepa kuchnia. Jedzenie i ideologia w PRL, Bogowie u władzy oraz Ocet i łzy, za którą otrzymała stypendium Polityki i nominację do Nagrody Literackiej NIKE. Ostatnio wydała książkę I rak ryba. Stworzenia polityczne PRL-u (Czarne, Wołowiec 2024).
Magdalena Grzebałkowska - pisarka, reporterka, biografistyka. Laureatka Nagrody Nike Czytelników za 1945. Wojna i pokój. Zdobyła Nagrodę Grand Press oraz Śląski Wawrzyn Literacki. Autorka biografii ks. Jana Twardowskiego, która stanowi jej debiut literacki, oraz Tomasza i Zdzisława Beksińskich. Jej najnowsza książka to Dezorientacje. Biografia Marii Konopnickiej, w której ukazuje, jak niejednoznaczną postacią była polska poetka.
Partner publikacji: Muzeum Narodowe w Gdańsku