Hans Holbein st., Albrecht Dürer, Rembrandt van Rijn, Giambattista Tiepolo, Daniel Chodowiecki, ekspresjoniści niemieccy - to jedynie kilka największych gwiazd kolekcji rysunku dawnego Muzeum Narodowego w Gdańsku. W obecnym kształcie stanowi ona jedynie część pierwotnych zbiorów, które znacznie ucierpiały w wyniku wojennej zawieruchy. Jak prezentowały się zbiory rysunku przed 1945 r. i co ocalało do dnia dzisiejszego? Wykład będzie okazją do poznania najdotkliwszych strat, ale też najcenniejszych obiektów, które udało się zachować.
Dr Maja Mociewicz - historyczka sztuki, kustoszka w pracowni rysunku dawnego Muzeum Narodowego w Gdańsku. Interesuje się problematyką nowożytnego mecenatu, kolekcjonerstwa i fundacji artystycznych, a także szeroko pojętą sztuką Gdańska i Pomorza do 1945 r.
Informacje praktyczne:- kiedy: 14.01.2025 (wtorek), godz. 17:30
- miejsce: Oddział Sztuki Dawnej, ul. Toruńska 1, Gdańsk
- wstęp: bezpłatny
- prowadzenie: dr Maja Mociewicz
Wykład realizowany w ramach projektu "Badanie strat wojennych kolekcja Muzeum Rzemiosł Artystycznych (Kunstgewerbemuseum)"
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego, w ramach programu Badanie polskich strat wojennych
Patron medialny:
Radio Gdańsk, Trojmiasto.pl