Siłą napędową tego projektu jest refleksja nad relacją między współczesną sztuką wizualną a twórczością dziecka, inspiracją światem dziecka w sztuce współczesnej i entuzjazmem odkrywania świata sztuki przez dziecko.
Pomysłodawcami wystawy są Aleksandra Chomicz oraz António Xavier. Do projektu zaproszono artystów sztuk wizualnych z Polski: Tadeusza Wieczorka, Agnieszkę Gajewską, Honoratę Martin, Justynę Kuklo, Julię Kul, Marzenę Gregier, Sylwię Galon, Patrycję Świderską, Kamilę Chomicz oraz z Portugalii: Kim Prisu, Flavio Andrade, António Tapadinhas, Paulo Proença, Ana Santos, Pedro Reis. Przygotowana wystawa, składaj się głównie z prac plastycznych w formie obrazów, rzeźb, fotografii, video oraz instalacji
Wernisaż 14 września 2010, godz. 18.00, wstęp wolny
Świat dziecka w różny sposób inspiruje artystów. Czasem są to bezpośrednie nawiązania w sposobie obrazowania świata, pewna infantylizacja formy. Czasem, swoimi rozmiarami czy wykorzystanymi materiałami, prace przypominają zabawki i odnoszą się do miniaturowego świata, w którym porusza się mały człowiek. Innym razem dziecko staje się bezpośrednim tematem dzieła sztuki, które opowiada o jego emocjach czy po prostu widzeniu świata.
Wystawa poddana będzie dodatkowo eksploracji artystyczno - pedagogicznej. Warsztaty, na które zaproszono podopiecznych trójmiejskich ośrodków wsparcia społecznego i lokalnych szkół będą wspaniałą okazją do bezpośredniego kontaktu i nawiązania osobistej relacji z dziełem sztuki i artystą, refleksji na temat współczesnej sztuki wizualnej i twórczej kreacji artystycznej. Poprzez osobistą relację z dziełem sztuki, polisensoryczną eksplorację, refleksję i osobiste doświadczenie twórcze, uczestnicy stworzą wieź emocjonalną z dziełem sztuki i artystą.