Koloryt tropiku Plama Gdańsk Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Koloryt tropiku

PLAMA Gdański Archipelag Kultury zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Magdaleny Giesek zatytułowanej "Koloryt tropiku". 9 października 2019 r. (środa), godz. 18:00 Plama GAK ul. Pilotów 11, Gdańsk Zaspa.

"Pasję do malarstwa odkryłam podczas pobytu w Ameryce Południowej w 2002 roku. Rozkoszne pejzaże i egzotyczne kształty otworzyły mnie na kolor, który stał się moją ulubioną formą wyrazu artystycznego."

Twórczość Magdaleny Giesek charakteryzuje feeria barw, niezwykłe kształty, szalone pejzaże. Kolor jest jej ulubioną formą wyrazu. Za sprawą Ameryki Południowej pokochała barwy, a dzięki Hiszpanii do intensywnych barw dodała nowe techniki i formy ekspresji.

Trudno określić jej styl malarki. To bogata mieszanka pomysłów i motywów, które tworzą niecodzienną fuzję tego, co najpiękniejsze w kolorze i najbardziej fascynujące w kontakcie z odbiorcą. Artystka, jak sama mówi, szuka bezpośredniego kontaktu z drugą osobą - tą, która ogląda jej dzieło.

Idea obrazów Giesek formuje się gdzieś na styku skomplikowanej, wielowymiarowej kompozycji i sztuki naiwnej. Lata spędzone w Kolumbii przybliżyły ją do prymitywizmu południowoamerykańskiego, który z powodzeniem przenosi na swoje płótna. Odbija się tutaj fascynacja przyrodą, naturą i miejscem człowieka w świecie. Z zurbanizowanej aż do bólu rzeczywistości Giesek wyciąga instynkty i czystość rodzącą się w kontakcie z tym, co prawdziwe i szczere.

Kolejne prace tryskają więc szaloną energią i kolorem, nawiązując do płócien takich mistrzów jak Henri Rousseau czy Teofil Ociepka.

Prace artystki można dzisiaj znaleźć w kolekcjach prywatnych na całym świecie.

Malarka stworzyła również ilustracje do Śpiewnika Gdańskich Lwiątek. Jej płótna wystawiane były w Hiszpanii, Włoszech, Niemczech, Polsce, a nawet Japonii czy Kolumbii, z którą jest głęboko związana także prywatnie. Obraz zatytułowany "Ojo Felino" został nagrodzony w konkursie zorganizowanym przez Urząd Miasta w hiszpańskiej Totanie. Sama Giesek była dwukrotną stypendystką Fundacji dla Artystów, założonej przez Lucasa Karrvaza.

Poza malarstwem Magdalena Giesek zajmuje się produkcją filmów videoart autorstwa jej męża, Javiera Bernal-Arevalo. Wspólna praca pary twórców została doceniona m.in. przez Ministerstwo Kultury Kolumbii i przestrzeń artystyczną Flora Ars Natura w Bogocie.

***

Magdalena Giesek - malarka, ilustratorka; absolwentka Wydziału Nauk Społecznych oraz Centrum Studiów Latynoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego.

Wystawę można będzie oglądać do 5 listopada 2019 r. od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-17.00.