Od piątku do niedzieli - tak samo jak w ostatnich latach - w drugi pełny weekend marca. Kolosy. Trzy dni pokazów i pełny przegląd wszystkiego, co wartościowe w polskich podróżach w roku 2014.
W tym roku do dyspozycji będziemy mieli nie tylko - jak zwykle - halę Gdynia Arena z dużą salą mieszczącą jednorazowo 4 tys. widzów oraz z mniejszą salą seminaryjną, ale po raz pierwszy w naszej historii również dwie sale w bardzo nowoczesnym
Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym (Aleja Zwycięstwa 96/98).
Do większej z nich, 330-osobowej, przenosimy Fotoplastykon, czyli pokazy, które miały dotąd miejsce w sali seminaryjnej Areny - będzie trzy razy więcej miejsca, większy ekran, wierzymy więc, że ta zmiana wszystkim (i widzom, którzy do tej pory zwykle oglądali pokazy Fotoplastykonu w sporym ścisku, i prelegentom) wyjdzie na dobre.
Natomiast w mniejszej, 90-osobowej sali PPNT, przez cały czas będziemy transmitowali "na żywo" to, co dzieje się na dużej sali w Arenie. Nikt więc niczego nie przegapi.
PROGRAM
Piątek, 13 marca 2015 r.
BLOK I (17.05-20.00)
17.05-17.35 Australia - marzenia się spełnia(ją) Małgorzata Rzepa , Piotr Chmielewski
Kupionym w Perth samochodem przejechali ponad 22 tys. km po drogach i bezdrożach Australii. Odwiedzili niemal wszystkie jej stany, przejechali przez "czerwone centrum", doświadczyli trudów klimatu oraz zobaczyli setki kangurów i papug. Przede wszystkim zaś spełnili największe ze swoich podróżniczych marzeń. W drodze byli prawie pół roku.
17.40-18.10 Nerd w podróży: między cywilizacją Azji a naturą Antypodów Piotr Bodera
6 miesięcy na skraju mapy. Zafascynowany technologicznym zaawansowaniem "azjatyckich tygrysów" Piotr Bodera przemierzył Japonię, Tajwan, Hongkong, Tajlandię, Malezję i Singapur, by grać, klikać, filmować oraz testować prędkości mobilnego Internetu. Od zgiełku miast i komputerów odpoczął potem, poznając przepiękną przyrodę Australii i Nowej Zelandii.
18.15-18.45 Long'n'roll Adam Szostek , Agata Jednacz , Łukasz Gierałtowski
W laotańskich wioskach, w buddyjskich klasztorach w Nepalu czy na egipskiej pustyni - w podróży nieustannie towarzyszyły im deskorolka i longboard. Jako środek transportu, ale i sposób na nawiązanie kontaktu z miejscową młodzieżą, która chętnie próbowała swoich sił na pojazdach znanych sobie wcześniej wyłącznie z telewizji. Projekt kolejnej wyprawy longboardowej, tym razem do Malezji, kandyduje do Nagrody im. Zawady.
18.55-19.25 Kobieta (i) wulkan Anita Demianowicz
Kontynuacja podróży przez Amerykę Środkową, tym razem z Panamy przez Kostarykę do Nikaragui. Przez trzy miesiące Anita dzieliła czas na wspinaczkę po wulkanach, volcano boarding (jeśli nie wiecie, co to, przyjdźcie na prezentację) oraz rozmowy z kobietami, które żyjąc w kulturze macho, łamią stereotypy i społeczne ograniczenia, biorąc swój (i nie tylko) los w swoje ręce.
19.30-20.00 Druga odyseja trzeciego wieku Eugeniusz Dmochowski
W lecie 2014 roku znany z poprzednich edycji Kolosów wiekowy "włóczykij" (rocznik 1937) odbył swoją drugą podróż dookoła świata. Tym razem z 18-letnią wnuczką! Trasa ich wyprawy wiodła przez Indie, Singapur, Australię, Nową Zelandię, Argentynę, Peru i Stany Zjednoczone.
Sobota, 14 marca 2015 r.
BLOK II (10.35-12.50)
10.35-11.05 Run Forest Run Rados ław Literski , Rafał Lipiński
"Dwa razy >run<,>Forest<,>11.10-11.40 "Nie zdążysz!", powiadają na Kaukazie Agnieszka Siejka
Pierwszy raz usłyszała to od kierowcy na przejściu granicznym z Rosją. "Nie zdążysz!". Na autobus, dojechać, zobaczyć wszystkiego, co chciałaś. I co? Nie zdążyła! Ale ani przez chwilę tego nie żałowała. Bo w podróży przez Osetię Północną, Inguszetię, Czeczenię oraz Dagestan nie chodziło jej przecież o to, żeby się spieszyć.
11.45-12.15 Czerwone drogi Auroville Paweł Kowalczyk Czym jest Auroville?
Eksperymentalną ekowioską w egzotycznym otoczeniu? Namiastką przyszłej rzeczywistości? Utopijnym projektem utrzymywanym dzięki rządowej pomocy i prywatnym darowiznom? A może unikalną przestrzenią wolności i źródłem inspiracji dla poszukujących alternatywy dla obecnej formy globalizmu i dominacji wielkiego kapitału? 5 lat temu Paweł Kowalczyk przez pół roku pracował jako wolontariusz w tym niezwykłym miejscu w indyjskim stanie Tamil Nadu i od tego czasu nieustannie tam wraca.
12.20-12.50 Wybór publiczności Najlepszy piątkowy pokaz z hali Gdynia Arena
PRZERWA (12.50-13.10)
BLOK III (13.10-16.00)
13.10-13.40 Wybór publiczności Drugi najlepszy piątkowy pokaz z hali Gdynia Arena
13.45-14.15 Rowerem do Maroka Krzysztof Skok Po powrocie z letniego wypadu do krainy Św. Mikołaja przez 2 miesiące nie mógł znaleźć pracy, ruszył więc w następną podróż. Znów na rowerze, ale tym razem w innym kierunku - przez Europę Zachodnią aż do Maroka i z powrotem. Na dwóch kółkach przejechał ponad 4 tys. km, a dorzucił do tego jeszcze kolejnych 5 tys. km autostopem.
14.20-14.50 Piekielnie kolorowa kraina Afarów Monika i Przemysław Domańscy Podróż do najgorętszego miejsca na naszej planecie. Skorupa ziemska tu pęka, rozchodzą się płyty tektoniczne, a lawa aż się kotłuje. Jeśli piekło faktycznie wygląda jak krater wulkanu Erta Ale w Kotlinie Danakilskiej w Etiopii, przynajmniej jest w nim pięknie.
14.55-15.25 Stany Azji Centralnej Rafał Kuzimski , Magdalena Mizerka , Monika Sitek -Kądziorska , Piotr Rumas 4-osobowy zespół Geo Team w ostatnie wakacje odbył 7-tygodniową podróż samochodem po krajach Azji Centralnej. Na trasie liczącej 16 tys. km uczestnicy wyprawy m.in. podziwiali architekturę Jedwabnego Szlaku, przejechali przez Pamir Highway w Tadżykistanie, i z powodzeniem poprowadzili akcję górską na Piku Lenina (7134 m).
15.30-16.00 6 kontynentów w 275 dni (plus 1) Grzegorz Pasierb , Anna Kozłowska
Mieszkające od 7 lat w Norwegii małżeństwo wyruszyło w 9-miesięczną podróż dookoła świata. Ania i Grzesiek odwiedzili po drodze 15 krajów. Byli w Azji Południowo- Wschodniej, wędrowali przez Australię i Nową Zelandię, zachwycili się Ameryką, przez Saharę jechali na wielbłądach, a na koniec wpadli jeszcze z wizytą do Rzymu do nowo wybranego papieża Franciszka.
PRZERWA (16.00-16.20)
BLOK IV (16.20-20.35)
16.20-16.50 Ałtaj. Rozmowy z szamanem Andrzej Ziółkowski
Wyróżniony na Kolosach za samotną podróż kajakiem przez środkową Azję, Andrzej Ziółkowski rozpoczął w ubiegłym roku realizację kilkuletniego planu, polegającego na spotkaniach z szamanami z różnych zakątków świata. W górach Ałtaju spłynął 700 km rzeką Katuń i przez 10 dni wędrował konno przez tajgę z miejscowym szamanem, Wasilijem.
16.55-17.25 Kochana Maryś! Listy z Afryki Dominik Szmajda
Kazimierz Nowak, jeden z największych podróżników XX wieku, w latach 1931-1936 samotnie przemierzył Afrykę z północy na południe i z powrotem. W trakcie podróży niemal codziennie pisał listy do swojej żony. I to nie 1-2 zdania, nie SMS-a na 160 znaków (!), ale przynajmniej 1-2 strony. Pod koniec 2014 roku pierwszy tom tej niezwykłej korespondencji ukazał się w formie książki. Opowie o niej jej redaktor i wydawca, wielokrotnie nagradzany na Kolosach, Dominik Szmajda.
17.30-18.00 Indie bez barier Agnieszka Świąc, Mateusz Andrusiak , Krzysztof Jankowski
Wyprawa trójki przyjaciół do Indii, w której nie byłoby nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że jedno z nich porusza się na wózku inwalidzkim (czterokończynowe, dziecięce porażenie mózgowe). Bez planu, bez rezerwacji, niewielkim kosztem i autostopem. By zainspirować innych i pokazać, że w podróżować może naprawdę każdy, bez względu na fizyczne ograniczenia.
18.10-18.50 Marzenia, podróże, odkrycie. Co dalej? Życie! Andrzej Piętowski
34 lata po zdobyciu kanionu rzeki Colca przez członków najsłynniejszej polskiej ekspedycji kajakowej, "Canoandes'79", jeden z uczestników tamtej legendarnej wyprawy, Andrzej Piętowski, wraca do Peru, aby poprowadzić 12. już edycję letniej szkoły języka angielskiego dla najmłodszego pokolenia Indian Collahua. Urodzeni 20 lat po odkryciu Colki nie pamiętają, kto wpisał ich ziemie na karty światowej literatury podróżniczej. Z rynku w Chivay zniknął pomnik z tablicą upamiętniająca polskie odkrycie, a z Alei Polaków - większość oznakowań. Piętowski usiłuje przywrócić stan poprzedni, a pomagają mu Ambasada RP w Limie i Peruwiański Instytut Kultury.
18.55-19.25 Piąta płeć i inne tajemnice środkowej Indonezji Anna Jaklewicz
9 miesięcy w samotnej podróży, kilkadziesiąt odwiedzonych wysp i tysiące przebytych kilometrów. Anna Jaklewicz podczas swojej wyprawy przyglądała się rytuałom transseksualnych szamanów bissu, żywiła się palmowymi larwami, poznawała zawiłości prawa karnego Wana, w którym grzywny wypłaca się w talerzach, i brała udział w ceremoniach pogrzebowych Toradżów, które odbywają się nawet kilka lat po śmierci.
19.30-20.00 Boliwia. Krew dla Pachamamy Joanna Pluta , Bartłomiej Rubik
W wymarzoną, 10-miesięczną podróż po Azji i Ameryce wyruszyli tuż przed swoimi 30. urodzinami. Na Kolosach opowiedzą o tym, co szczególnie zafascynowało ich podczas tej wędrówki: synkretyzmie religijnym Ameryki Łacińskiej. Jak przywiezione przez kolonizatorów chrześcijaństwo łączy się z lokalnymi wierzeniami Indian pokażą na przykładzie wybranych uroczystości, w których uczestniczyli w Boliwii.
20.05-20.35 Gabon, Sao Tomé - góry, goryle, szympansy, mandryle Robert Gondek
Realizując projekt zdobycia najwyższych szczytów państw afrykańskich, Robert Gondek dotarł na Wyspy Św. Tomasza i Książęcą oraz do Gabonu. O ile w pierwszym przypadku po prostu wspiął się na Pico de Sao Tomé (2024 m), o tyle w drugim wyzwaniem było już samo ustalenie, która góra jest faktycznie najwyższa w kraju. Ostatecznie wszedł na Mont Iboundji. Przede wszystkim jednak uległ czarowi tętniącego życiem lasu równikowego.
Niedziela, 15 marca 2015 r.
BLOK V (10.30-12.45)
10.30-11.00 Na motocyklach za Chrobrym Wiesława i Krzysztof Rudź
8-miesięczna wyprawa do Ameryki Południowej, podczas której małżonkowie przejechali 20 tys. km. Na trasie zmagali się z własnymi słabościami, patagońskim wiatrem i nękającymi sprzęt usterkami. Widzieli wodospad Iguazú, lodowce El Calafate i dotarli na "koniec świata", by zobaczyć Ziemię Ognistą. Udało im się też spotkać z potomkami pasażerów słynnego MS "Chrobry", ostatniego polskiego transatlantyku, który w sierpniu 1939 roku przybił do Buenos Aires. 11.05-11.35 Po prostu być. Islandia rowerem Magda Bobryk Osobista refleksja z samotnej, miesięcznej podróży rowerowej po magicznych i surowych pustkowiach Północy. Kilometry odmierzane liczbą wyssanych cukierków, pokonywane w bezdeszczowych interwałach pełnych słońca. Scenariusz Magdy na podróż po wyspie z turbanem chmur był prosty. Wszystkie plany i cele zmieściły się w jednym słowie: być.
11.40-12.10 W trampkach przez Kanadę Angelika Charycka Jak złapać na stopa helikopter, a jak motocykl? Czy potulny szop może być szkodliwy? Jak okiełznać skunksa? Czy Indiańskie tańce są trudne? Co to jest PowWow, Potlatch, a także Sundance? I czy na preriach można znaleźć jeziora? Angelika dowiedziała się tego wszystkiego, przemierzając 16 tys. km autostopem przez Kanadę. Opowie również o tym, czy naprawdę jest tam więcej niedźwiedzi niż ludzi.
12.15-12.45 Wybór publiczności Najlepszy sobotni pokaz z hali Gdynia Arena
Kolosowym prezentacjom w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia będzie towarzyszyła wystawa "Polacy na Hornie", poświęcona żeglarzom, którzy opłynęli ten słynny przylądek. Jej autorami są Marek Twardowski, kustosz statku-muzeum "Dar Pomorza", oraz bezanmaszt Bractwa Kaphornowców, Bohdan Sienkiewicz.
Ponadto w Sali Kinowej na parterze budynku III w Centrum Konferencyjnym Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia będzie można oglądać bezpośredni ą trans misję pokaz ów odbywających si ę w dużej sali hali Gdynia Arena w piątek od 16.40 do 22.25, w sobotę od 10.00 do 22.25, a w niedzielę od 10.00 do 12.45.,>,>