stat
Impreza już się odbyła

Koncert Andrzejkowy Opinie (2)

lis 23

sobota, g. 18:00

bilety 85 - 125 zł
Kup bilet
Sala Koncertowa na Ołowiance

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Koncert symfoniczny

Wystąpią:
Orkiestra Symfoniczna PFB
Przemysław Fiugajski - dyrygent
Katarzyna Dondalska - sopran
Mariusz Klimek - śpiew

Prowadzenie wieczoru - Piotr Kusiewicz

W programie:
G. ROSSINI - Uwertura do opery "Il Signor bruschino"
G. DONIZETTI - Cavatina Lindy z III aktu opery "Linda di Chamounix"
G. ROSSINI - Cavatina Rozyny z I aktu opery "Cyrulik sewilski"
G. ROSSINI - La Tempesta z opery "Cyrulik sewilski"
L. ARDITI - Il bacio
J. STRAUSS - Aria Adeli z II aktu operetki "Zemsta nietoperza"
J. STRAUSS - Nad pieknym, modrym Dunajem
F. GROTHE - Muzyka z filmu "Muß man sich gleich scheiden lassen?"
F. GROTHE - Pieśń z filmu "Die blonde Carmen"
F. GROTHE - Pieśń z filmu "Immer wenn ich glücklich bin..!"
M. KLIMEK /aranżacja K. Herdzin/ - Nowi ludzie - Nowe życie
M. KLIMEK /aranżacja K. Herdzin/ - Inny
S. J. WALTER - To ja i mój świat
S. J. WALTER - Iluzja (duet)
M. KLIMEK /aranżacja P. Rubik/ - Sekret
M. KLIMEK /aranżacja P. Rubik/ - Wierzę tylko w nas
F. GROTHE - Muzyka z filmu "Sing mit mir"

-----

PRZEMYSŁAW FIUGAJSKI
Urodzony w 1978roku, studiował w Akademii Muzycznej w Krakowie dyry­gen­turę w klasie prof. T. Bugaja oraz klawesyn w klasie prof. E. Stefańskiej. Jest oddanym interpretatorem muzyki współczesnej. Poprowadził wiele prawykonań, występując na międzynarodowych festiwalach ­"Write & Play" (2000), "Aksamitna Kurtyna" (2000), "Między­narodowe Dni Muzyki Kompo­zyto­rów Krakowskich" (2001, 2008), "Audio Art" (2001, 2003). Dwukrotnie wystąpił na Międzyna­rodo­wym Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień": w 2002 roku po­pro­wa­dził światowe prawy­konanie opery O. Bala­kau­skasa La lointaine, zaś w 2004 roku - prawykonania utworów W. Z. Zycha i P. Mykietyna. Od września 2003 roku pracuje w Warszawskiej Operze Kameralnej, gdzie uczestniczył
w realizacjach kilkunastu oper. W 2003 roku otrzymał Stypendium Twórcze Miasta Krakowa, a w 2005 roku - stypendium Ministra Kultury. W maju 2006 roku dokonał dla Polskiego Radia nagrania archiwalnego I Symfonii W. Z. Zy­cha (z Polską Orkiestrą Radiową).

W listopadzie 2007 roku nagrał dla Polskiego Wydawnictwa Audio­wizualnego "Ładnienie" P. Mykietyna (z J. Artyszem jako solistą, płyta zawierające to nagranie zdobyła dwie nagrody "Fryderyk 2009"). Jego płyta z muzyką symfoniczną W. Z. Zycha nagrana z Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku dla wytwórni "Dux" zdo­by­ła w 2010 roku nagrodę "Supersonic" przyznawaną przez wychodzące w Luksemburgu pismo "Pizzicato". Występował z orkiestrami filharmo­nicznymi w Kra­ko­wie, Kielcach, Lublinie, Koszalinie, Gdańsku, Szczecinie, Białymstoku, Orkiestrą Warszawskiej Opery Kameralnej, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, Krakowską Orkiestrą Kameralną "Soave", Litewską Narodową Orkie­strą Symfoniczną, Orkiestrą Filhar­mo­nii Kameralnej w Pradze oraz z wieloma zespo­łami wykonującymi muzy­kę współczesną. Jest autorem drama­tów.

Jego debiutanckie Wariacje bernhar­dowskie zwyciężyły w konkursie zorganizo­wanym w ramach festiwalu EuroDrama we Wrocławiu (2004) i weszły na afisz Teatru Polskiego we Wrocławiu, a póź­niej Teatru Pow­szechnego w Warszawie i Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie. W 2008 roku jego Niepogoda duszy, napisana jako realizacja stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Naro­do­wego w dziedzinie teatru, została wyróżniona rekomendacją jurorów w organi­zowa­nym przez Teatr Polski w Poznaniu konkursie "Metafory rzeczy­wistości". Trzecia ze sztuk: Sytuacje dramaturgiczne znalazła się w półfinale "Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2009". Opera kameralna D. Przybylskiego Głosy z wody z libret­tem P. Fiugajskiego znalazła się w 2010 roku w finale konkursu kompozytorskiego "Berliner Opernpreis".

KATARZYNA DONDALSKA
Wyjątkowej klasy sopranistka koloraturowa młodej generacji, rozpoczęła swoją karierę muzyczną w wieku pięciu lat, grając na skrzypcach. Bardzo szybko osiągnęła sukcesy na koncertach i w konkursach, zarówno na szczeblu krajowym jak i międzynarodowym.

Katarzyna Dondalska, urodzona w Bydgoszczy, rozpoczęła studia wokalne w Akademii Muzycznej w Gdańsku pod kierunkiem wielkiej Maestry Haliny Mickiewiczówny. Od pierwszych lekcji wiadomym było, że w klasie mistrzyni koloratury pojawił się talent o niepospolitych możliwościach. Po roku nauki w gdańskiej uczelni, Katarzyna Dondalska kontynuowała swoje wykształcenie w Niemczech w Wyższej Szkole Muzycznej w Würzburgu. Przy wsparciu i mentorstwie swoich profesorów: Grigorija Żyslina (skrzypce) i Jutty Bucelis-Dehn (śpiew), ukończyła studia uzyskując dyplom - i to w obu specjalnościach z wyróżnieniem! Artystka doskonaliła się na podjętych następnie studiach podyplomowych klasy mistrzowskiej, które ukończyła w 2002 r. Brała również udział w kursach mistrzowskich u tak renomowanych artystów międzynarodowych, jak światowej sławy śpiewaczka Sylvia Geszty.

Jest finalistką i laureatką międzynarodowych konkursów wokalnych (Cardiff Singer of the World Festival, Międzynarodowy Konkurs im. Francisco Viñasa w Barcelonie, Konkurs Śpiewu Koloraturowego "Sylvia Geszty", Międzynarodowy Konkurs Muzyczny Telewizji ARD, Międzynarodowy Konkurs Śpiewaczy w s'Hertogenbosch.). W latach 1998-2000 występowała na scenie Stadttheater Heidelberg.

Partie operowe:
- Królowa Nocy
Grand Opera Houston/Texas, USA • Stadttheater Linz/Österreich • Detmold • Mainz • Darmstadt • Karlsruhe • Heidelberg • Eutiner Festspiele • RAI Theater Amsterdam • Welsh National Opera Cardiff/Walia
- Zerbinetta
Welsh National Opera Cardiff/Walia • Augsburg • Heidelberg
- Najade, Konstancja
Mannheim • Heidelberg
- Blonda, Nanetta, Nachtigall
w W. Braunfels: Die Vögel
Teatro Lirico di Cagliari
Le Feu, La Princesse, La Rossignol
w "L'Enfant et les Sortileges"
Concertgebouw Amsterdam • Radio Filharmonisch Orkest/Hilversum, Cappella Amsterdam

Współpraca z wybitnymi śpiewakami:
Edita Gruberowa, Anna Tomowa-Sintow, Francisco Araiza, Hanno Müller-Brachmann, Tom Allen, Markus Werba

Współpraca z wybitnymi dyrygentami:
Peter Falk, Guido Johannes Rumstadt, Theodor Guschlbauer, Peter Guth, Klaus Arp, Philip Ellis, Richard Armstrong, Ira Levin, Dennis Russell Davies, Carlo Rizzi, Roberto Abbado, Hans Graf, Howard Griffiths, Marko Letonja, Gabriele Ferro, Michaił Jurowski

MARIUSZ KLIMEK
Ukończył Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Studiował pod kierunkiem wybitnego polskiego artysty prof. zw. Piotra Kusiewicza. Uzyskał dyplom w zakresie śpiewu solowego i piosenkarstwa. W dniu 24 lutego 2010 roku Rada Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy nadała mgr Mariuszowi Klimkowi stopień doktora sztuki w dziedzinie sztuki muzycznej, z zakresu wokalistyki. Mariusz Klimek stał się tym samym trzecią osobą w Polsce ze stopniem doktora sztuki w dziedzinie muzyki rozrywkowej. Jako flecista, piosenkarz, autor tekstów, kompozytor i śpiewak, występuje na estradach krajowych oraz zagranicznych. Jest laureatem ogólnopolskich festiwali muzyki rozrywkowej (m.in. otrzymał I nagrodę na Festiwalu Piosenki Jazzowej w Elblągu w 1992 roku, Festiwalu Piosenki Czerwonokrzyskiej w Krajence w 1994 i 1997 r., a w roku 2000 zdobył główną nagrodę "Pomocna Dłoń" na tymże festiwalu, Festiwalu Arsenał Artystyczny w 1994 r. w Teatrze Muzycznym w Gdyni).

Ponadto otrzymał nagrodę Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz nagrodę Dyrektora Departamentu Społeczno-Wychowawczego oraz Ministerstwa Obrony Narodowej w Warszawie za całokształt pracy artystycznej w latach 1994-2000. W 2008 r. otrzymał nagrodę od Firmy Fonograficznej Acte Préalable "Kryształowa Gwiazda" za album kolędowy "Gdy Ziemię Cichym Snem...". W dniu 28 maja 2010 r. Mariusz Klimek otrzymał nagrodę specjalną "Kropla Życia" ufundowaną przez Dyrektora Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy, Jana Rzepeckiego, wręczoną podczas obchodów jubileuszu 115 lat istnienia Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy. To szczególne uznanie miało miejsce w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, przed jubileuszowym koncertem "Początek Drogi".

Śpiewał na terenie Niemiec, Belgii, Holandii, Francji, Szwecji, Danii, Wielkiej Brytanii i na Gwadelupie. W marcu 2004 roku wystąpił w Filharmonii Krakowskiej wraz z Małgorzatą Walewską i Piotrem Kusiewiczem na koncercie charytatywnym, pt.: "Koncert na Wiele Serc", z którego dochód przeznaczony został dla dzieci z rodzin dotkniętych bezrobociem i ubóstwem terenów Warmii. Śpiewał w Filharmonii Lubelskiej, Pomorskiej i w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Wystąpił również z koncertami dla Prezydentów Rzeczpospolitej Polskiej Lecha Wałęsy i Aleksandra Kwaśniewskiego, a także dla najważniejszych dostojników kościelnych. W roku 2004 został uhonorowany Rubinowym Laurem, przyznanym przez Radio Gdańsk podczas koncertu Jubileuszowego Renaty Gleinert za zasługi w rozsławianiu piosenki gdańskiej. Wziął także udział w telewizyjnym programie Krzysztofa Jasińskiego, zrealizowanym w krakowskim teatrze STU, śpiewając w benefisie wielkiej gwiazdy polskiej operetki, Wandy Polańskiej. W kwietniu tego samego roku został zaproszony do koncertu jubileuszowego zespołu Lublin Baroque, który miał miejsce podczas festiwalu Tempus Paschale w Trybunale Koronnym w Lublinie.

Wszechstronność repertuarowa tego artysty jest imponująca - z dużym powodzeniem śpiewa zarówno musicale, piosenkę, dzieła wokalne J. S. Bacha (wykonywane m.in. na Festiwalu Bachowskim w Gliwicach w 2004 r., w Katedrze Łódzkiej w 2005 r. oraz podczas Festiwalu Młodych Organistów w kościele Św. Trójcy w koncercie finałowym "Bach Ponad Czasem" w Bydgoszczy - rok 2008), Missa Criola i Navidad Nuestra Ariela Ramireza, jak też cykle pieśni, arie i standardy jazzowe. Ponadto w dorobku artystycznym posiada liczne wywiady telewizyjne, radiowe i prasowe, a także osiem płyt kompaktowych, w tym dwie międzynarodowe, wydane przez Firmę Fonograficzną Acte Préalable, Wydawnictwo Muzyczne Muzyka21 oraz Firmę Fonograficzną Polskie Nagrania: rok 2002 - debiutancki album "Wierzę Tylko w Nas", rok 2003 - singiel "Why", rok 2004 - "Ponad Czasem", rok 2005 - "Wierzę Tylko w Nas" - Polskie Nagrania, rok 2005 - "Lutoslawski's Concealed Portrait" - międzynarodowa, rok 2007 - "The Drift Like That" - międzynarodowa, rok 2008 - "Gdy Ziemię Cichym Snem...", rok 2009 - singiel + videoclip "Sekret".

Współpracuje z wieloma wybitnymi kompozytorami fonografii muzycznej, m.in.: Karolem Szymanowskim, Krzysztofem Herdzinem, Arturem Grudzińskim i Piotrem Rubikiem.

W roku akademickim 2005/2006 rozpoczął działalność pedagogiczną na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Rytmiki w Akademii Muzycznej w Gdańsku, na specjalności Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. W roku akademickim 2007/2008 rozpoczął pracę pedagogiczną na Wydziale Aktorskim Szkoły Aktorskiej im. Adama Grzymały - Siedleckiego w Bydgoszczy, na specjalności piosenka aktorska. W roku 2008/2009 mgr Mariusz Klimek rozpoczął współpracę z Wydziałem Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Gdańsku na specjalności musical. Jest asystentem prof. zw. Piotra Kusiewicza.

W październiku 2007 roku odbyła się premiera międzynarodowej płyty "The Drift Like That" wydanej przez Firmę Fonograficzną i Wydawnictwo Muzyczne Acte Préalable. 28 grudnia 2008 roku odbył się premierowy koncert albumu świątecznego "Gdy Ziemię Cichym Snem..." w Kościele Miłosierdzia Bożego w Grójcu. Podczas uroczystości przedstawiciele Firmy Fonograficznej Acte Préalable Pani Prezes Magdalena Wolińska i Pan Prezes Jan Jarnicki przyznali i wręczyli Mariuszowi Klimkowi nagrodę "Kryształowa Gwiazda" za płytę świąteczną ,,Gdy Ziemię Cichym Snem...". Na przełomie czerwca i lipca 2009 roku powstał nowy singiel Mariusza Klimka zatytułowany "Sekret", do którego nagrany został videoclip, a piosenka została utworem lata w Bydgoszczy. W listopadzie 2009 roku powstał teledysk do piosenki świątecznej "A Ty Taka" z płyty świątecznej "Gdy Ziemię Cichym Snem...", którego premiera telewizyjna odbyła się w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia 2009 r.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    10-45 zł
  • Kontakt
    58 320-62-62
Szczególne zaproszenie na "Wieczór Andrzejkowy" w dniu 30 listopada br. kierujemy do Panów Andrzejów. Każdy Andrzej, niezależnie od wieku wraz z osobą towarzyszącą i dowodem tożsamości, otrzyma bezpłatny bilet 2-osobowy. Proponujemy dokonać wcześniejszej rezerwacji teletonicznie (58.320.6262) bądź mailowo (bilety@filharmonia.gda.pl).
Bilety będzie można odebrać po przedstawieniu w kasach biletowych dowodu tożsamości.