stat
Impreza już się odbyła

Zapraszamy do spędzenia wieczoru andrzejkowego na Ołowiance! Jak co roku Filharmonia przygotowała dla Państwa interesującą ofertę. Usłyszymy znakomitą orkiestrę symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Ernsta Van Tiela i ulubione tematy: kompozycje Czajkowskiego, Mahlera czy Respighiego oraz specjalną muzyczną niespodziankę w wykonaniu Guan Xia! Koncert odbędzie się w andrzejki - 30 listopada 2013 roku - o godzinie 19:00 w Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

mar 7

piątek, g. 19:00

bilety 149 zł
Kup bilet
cze 2-3

poniedziałek - wtorek, g. 09:00, 11:00

bilety 28 zł
Kup bilet
Motywem przewodnim koncertu będzie miłość, niewątpliwie bardzo łącząca się z andrzejkami. Jednakże zamiast typowych dla tego święta wróżb, zabrzmią dla nas muzyczne zapisy znanych i nieznanych historii miłosnych.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Jako pierwsza zabrzmi Symfonia zmysłów Janusza Bieleckiego, współczesnego kompozytora znanego prawdopodobnie niejednemu melomanowi. Interesującą propozycją jest również La boutique fantastique [after Rossini] włoskiego kompozytora Ottorina Respighiego, balet znany również jako The Magic Toyshop (Magiczny Sklep z Zabawkami). Uważany jest on za przykład mistrzowskiej orkiestracji. Tematem przewodnim jest miłość między dwoma laleczkami, a akcja rozgrywa się w sklepie z zabawkami.

Za najbardziej znaną tragedię Szekspira z pewnością uznać możemy Romea i Julię. Wykorzystywana była przez wielu twórców nie tylko w muzyce. Świetnym przykładem jest oparty na jej motywach musical Leonarda Bernsteina West Side Story. W Polskiej Filharmonii Bałtyckiej usłyszymy kompozycję Piotra Czajkowskiego Uwerturę fantazję "Romeo i Julia".

Na zakończenie koncertu publiczność będzie mogła wysłuchać fragmentu V Symfonii Mahlera. Adagietto, bo to o nim mowa, uważane było przez Willema Mangelberga - dyrygenta holenderskiego i jednocześnie ucznia Mahlera - za wspaniały list miłosny kompozytora do swojej młodszej o dziewiętnaście lat żony, Almy. Wykorzystał je także Luchino Visconti w doskonałej aranżacji opowiadania Manna - filmie "Śmierć w Wenecji". Adagietto, jako kompozycja łącząca w sobie jednocześnie miłość i śmierć, jest również doskonałym przedstawieniem recepcji V Symfonii. Mahler w dobie neoromantyzmu, przez sobie współczesnych ceniony był dzięki dyrygenturze, a nie wybitnym kompozycjom. Jego nadzieje na pozytywny odbiór utworu wśród publiczności nie spełniły się, co artysta miał skomentować słowami: "Nikt jej nie zrozumiał. Żałuję, że nie mogę poprowadzić jej prawykonania pięćdziesiąt lat po mojej śmierci".


KONCERT ANDRZEJKOWY
30/11/2013 sobota, 19:00
Sala Koncertowa na Ołowiance

Ernst van Tiel dyrygent
Orkiestra Symfoniczna PFB


Program:

Janusz BIELECKI Symfonia Zmysłów
Guan XIA ze specjalną NIESPODZIANKĄ MUZYCZNĄ dla naszych melomanów
Ottorino RESPIGHI La boutique fantastique [after Rossini]
Piotr CZAJKOWSKI Uwertura-Fantazja "Romeo i Julia"
Gustav MAHLER Adagietto z V Symfonii

ARTYŚCI:

ERNST VAN TIEL

Dyrektor Artystyczny Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.

Już podczas studiów gry na perkusji i fortepianie był związany z holenderskimi orkiestrami radiowymi, biorąc udział w szeregu nagrań muzyki klasycznej i jazzowej. Od 1988 roku studiował dyrygenturę pod kierunkiem Lucasa Vis, Garrego Bertiniego oraz Jeana Fourneta. Przez sześć sezonów był głównym dyrygentem Amsterdamskiej Orkiestry Promenadowej. Koncertował wielokrotnie z Residentie Orchestra w Hadze, Arnhem Philharmonic Orchestra, Netherlands Philharmonic Orchestra, Brabant Orchestra. Przez ponad dwa lata był asystentem Maestro Walerego Giergiewa, szefa artystycznego Filharmonii w Rotterdamie.

Ernst van Tiel dyrygował prawie wszystkimi utworami repertuaru klasycznego, sławę przyniosły mu interpretacje w szczególności kompozycji XIX i XX wieku. Oprócz wielu orkiestr niemieckich i chińskich, prowadził Teatro Communale w Bolonii, Tampere Philharmonic Orchestra, Royal Flemish Philharmonic, Narodową Orkiestrę Belgijską. Z Orkiestrą Symfoniczną w Monte Carlo zadebiutował w roku 2004, a w 2007 wspólnie przedstawili oryginalną muzykę Sergiusza Prokofiewa do projekcji filmowej klasyki światowego kina "Aleksandra Newskiego" Sergieja Eisensteina.

W jego repertuarze istotną rolę odgrywają również opery: Carmen i Poławiacze pereł Georga Bizeta, Zamek Księcia Sinobrodego Beli Bartoka, Ernani Giuseppe Verdiego, Dydona i Eneasz Henry Purcella.

ORKIESTRA PFB

Polska Filharmonia Bałtycka organizuje wiele koncertów symfonicznych, recitali i wieczorów kameralnych w każdym sezonie, których wykonawcami są najwybitniejsi muzycy polscy, a także artyści z całego świata. Towarzyszy im wielokrotnie Orkiestra Symfoniczna PFB.

Zespół liczy obecnie ponad 80 wybitnych instrumentalistów, którzy niejednokrotnie łączą zamiłowanie do twórczości symfonicznej z działalnością kameralną i solistyczną, a także z powołaniem pedagogicznym.

Różnorodny repertuar prezentowany przez Orkiestrę Symfoniczną PFB, obejmuje swymi ramami muzykę barokową, romantyczną i współczesną, a granice formy i stylu przekraczane są niejednokrotnie w wielkim formacie.

Tournée koncertowe wiodły Filharmoników Gdańskich do wielu zakątków Europy: Niemiec, (Berlin, Frankfurt, Schleswig, Bayreuth), Francji, Włoch, Szwajcarii i Rosji. Orkiestra koncertowała w znamienitych salach koncertowych na całym świecie.

Orkiestra Symfoniczna PFB zarejestrowała wiele nagrań radiowych, telewizyjnych i płytowych CD/DVD: stacje telewizyjne i radiowe w Polsce, Niemczech i Austrii, wytwórnie płytowe VIVART, DUX, POLMUSIC, SOLITON.