stat
Impreza już się odbyła
Aktualna impreza artysty
Koncert Andrzejkowy - Valeriy Filipov

Zapraszamy do spędzenia wieczoru andrzejkowego na Ołowiance! Jak co roku Filharmonia przygotowała dla Państwa interesującą ofertę. Usłyszymy znakomitą orkiestrę symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Ernsta Van Tiela i ulubione tematy: kompozycje Czajkowskiego, Mahlera czy Respighiego oraz specjalną muzyczną niespodziankę w wykonaniu Guan Xia! Koncert odbędzie się w andrzejki - 30 listopada 2013 roku - o godzinie 19:00 w Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

Motywem przewodnim koncertu będzie miłość, niewątpliwie bardzo łącząca się z andrzejkami. Jednakże zamiast typowych dla tego święta wróżb, zabrzmią dla nas muzyczne zapisy znanych i nieznanych historii miłosnych.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Jako pierwsza zabrzmi Symfonia zmysłów Janusza Bieleckiego, współczesnego kompozytora znanego prawdopodobnie niejednemu melomanowi. Interesującą propozycją jest również La boutique fantastique [after Rossini] włoskiego kompozytora Ottorina Respighiego, balet znany również jako The Magic Toyshop (Magiczny Sklep z Zabawkami). Uważany jest on za przykład mistrzowskiej orkiestracji. Tematem przewodnim jest miłość między dwoma laleczkami, a akcja rozgrywa się w sklepie z zabawkami.

Za najbardziej znaną tragedię Szekspira z pewnością uznać możemy Romea i Julię. Wykorzystywana była przez wielu twórców nie tylko w muzyce. Świetnym przykładem jest oparty na jej motywach musical Leonarda Bernsteina West Side Story. W Polskiej Filharmonii Bałtyckiej usłyszymy kompozycję Piotra Czajkowskiego Uwerturę fantazję "Romeo i Julia".

Na zakończenie koncertu publiczność będzie mogła wysłuchać fragmentu V Symfonii Mahlera. Adagietto, bo to o nim mowa, uważane było przez Willema Mangelberga - dyrygenta holenderskiego i jednocześnie ucznia Mahlera - za wspaniały list miłosny kompozytora do swojej młodszej o dziewiętnaście lat żony, Almy. Wykorzystał je także Luchino Visconti w doskonałej aranżacji opowiadania Manna - filmie "Śmierć w Wenecji". Adagietto, jako kompozycja łącząca w sobie jednocześnie miłość i śmierć, jest również doskonałym przedstawieniem recepcji V Symfonii. Mahler w dobie neoromantyzmu, przez sobie współczesnych ceniony był dzięki dyrygenturze, a nie wybitnym kompozycjom. Jego nadzieje na pozytywny odbiór utworu wśród publiczności nie spełniły się, co artysta miał skomentować słowami: "Nikt jej nie zrozumiał. Żałuję, że nie mogę poprowadzić jej prawykonania pięćdziesiąt lat po mojej śmierci".


KONCERT ANDRZEJKOWY
30/11/2013 sobota, 19:00
Sala Koncertowa na Ołowiance

Ernst van Tiel dyrygent
Orkiestra Symfoniczna PFB


Program:

Janusz BIELECKI Symfonia Zmysłów
Guan XIA ze specjalną NIESPODZIANKĄ MUZYCZNĄ dla naszych melomanów
Ottorino RESPIGHI La boutique fantastique [after Rossini]
Piotr CZAJKOWSKI Uwertura-Fantazja "Romeo i Julia"
Gustav MAHLER Adagietto z V Symfonii

ARTYŚCI:

ERNST VAN TIEL

Dyrektor Artystyczny Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.

Już podczas studiów gry na perkusji i fortepianie był związany z holenderskimi orkiestrami radiowymi, biorąc udział w szeregu nagrań muzyki klasycznej i jazzowej. Od 1988 roku studiował dyrygenturę pod kierunkiem Lucasa Vis, Garrego Bertiniego oraz Jeana Fourneta. Przez sześć sezonów był głównym dyrygentem Amsterdamskiej Orkiestry Promenadowej. Koncertował wielokrotnie z Residentie Orchestra w Hadze, Arnhem Philharmonic Orchestra, Netherlands Philharmonic Orchestra, Brabant Orchestra. Przez ponad dwa lata był asystentem Maestro Walerego Giergiewa, szefa artystycznego Filharmonii w Rotterdamie.

Ernst van Tiel dyrygował prawie wszystkimi utworami repertuaru klasycznego, sławę przyniosły mu interpretacje w szczególności kompozycji XIX i XX wieku. Oprócz wielu orkiestr niemieckich i chińskich, prowadził Teatro Communale w Bolonii, Tampere Philharmonic Orchestra, Royal Flemish Philharmonic, Narodową Orkiestrę Belgijską. Z Orkiestrą Symfoniczną w Monte Carlo zadebiutował w roku 2004, a w 2007 wspólnie przedstawili oryginalną muzykę Sergiusza Prokofiewa do projekcji filmowej klasyki światowego kina "Aleksandra Newskiego" Sergieja Eisensteina.

W jego repertuarze istotną rolę odgrywają również opery: Carmen i Poławiacze pereł Georga Bizeta, Zamek Księcia Sinobrodego Beli Bartoka, Ernani Giuseppe Verdiego, Dydona i Eneasz Henry Purcella.

ORKIESTRA PFB

Polska Filharmonia Bałtycka organizuje wiele koncertów symfonicznych, recitali i wieczorów kameralnych w każdym sezonie, których wykonawcami są najwybitniejsi muzycy polscy, a także artyści z całego świata. Towarzyszy im wielokrotnie Orkiestra Symfoniczna PFB.

Zespół liczy obecnie ponad 80 wybitnych instrumentalistów, którzy niejednokrotnie łączą zamiłowanie do twórczości symfonicznej z działalnością kameralną i solistyczną, a także z powołaniem pedagogicznym.

Różnorodny repertuar prezentowany przez Orkiestrę Symfoniczną PFB, obejmuje swymi ramami muzykę barokową, romantyczną i współczesną, a granice formy i stylu przekraczane są niejednokrotnie w wielkim formacie.

Tournée koncertowe wiodły Filharmoników Gdańskich do wielu zakątków Europy: Niemiec, (Berlin, Frankfurt, Schleswig, Bayreuth), Francji, Włoch, Szwajcarii i Rosji. Orkiestra koncertowała w znamienitych salach koncertowych na całym świecie.

Orkiestra Symfoniczna PFB zarejestrowała wiele nagrań radiowych, telewizyjnych i płytowych CD/DVD: stacje telewizyjne i radiowe w Polsce, Niemczech i Austrii, wytwórnie płytowe VIVART, DUX, POLMUSIC, SOLITON.