Mùzyczny Tôrg to w tłumaczeniu z języka kaszubskiego muzyczna hala/targowisko. Pod nazwą Mùzyczny Tôrg kryje się cykl koncertów promujących współczesną, nową muzyczną scenę kaszub, której na próżno szukać w mediach głównego nurtu, a która doskonale rozwija się na obrzeżach dużych miast. Tworzą ją młodzi twórcy których charakteryzuje różne podejście do kaszubskiej muzyki - niektórzy traktują ją nieortodoksyjnie, inni zaś szukają jak najbliższej korzeniom formy przekazu. Podczas trzech koncertów wystąpi sześcioro grup i twórców, które zaprezentują swój autorski materiał muzyczny.
W letnich miesiącach zainicjowanego na mocy uchwały Rady Naczelnej Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego roku króla Kaszubów i Honorowego Obywatela Gdyni - ks. prałata dra Hilarego Jastaka, który wspierał rozwój kaszubskość nie tylko w Gdyni ale i w kontekście Pomorza, poznamy najciekawszą NOWĄ MUZYKĘ KASZUBSKĄ!
folk / reggae / world - koncerty w Trójmieście
Kurator cyklu: Michał Miegoń
17.06.2024 19:00 Wstęp wolny
Wystąpią!
Klemensiewicz/Kisiel - Cassubia
Klemensiewicz / Kisiel - duet stworzony w 2015 roku z inicjatywy Jakuba Klemensiewicza grający autorską muzykę opartą na kolektywnej improwizacji. Muzycy udzielają się w wielu trójmiejskich projektach muzycznych oraz są laureatami konkursów jazzowych - finaliści konkursu Jazz Juniors 2019.
Organizowali cykliczne koncerty pt. Pianoworks w murach Akademii Muzycznej w Gdańsku. Od 2016 roku współpracują z Fundacją ks. Włodzimierza Sedlaka, dla której napisali muzykę do filmu dokumentalnego opisującego projekt "Piaśnica - Kultura miejsca, a także brali udział w projekcie naukowym "The Mutual Relationship System by Dagmara Olejarz, gdzie badali wpływ muzyki improwizowanej na człowieka. Są również współtwórcami cyklicznego koncertu pt Missa Pro Pace odbywającego się co roku w kościele w Żarnowcu. Wydarzenie jest dialogiem muzyki dawnej ze współczesną: XV-wiecznych graduałów cysterskich wykonanych śpiewem chóralnym z muzyką organową i improwizacją muzyczną. Tytuł wydarzenia Missa pro pace (tł. msza o pokój) nawiązujedo pierwszego zdania księgi cysterskich rękopisów z XV wieku, będących własnością skarbca klasztoru benedyktynek w Żarnowcu. Materiał źródłowy jest inspiracją i podstawą działania artystycznego. Twórcy, artyści i wykonawcy podjęli próbę nawiązaniadialogu przeszłości (XV w.) z przyszłością (XXII w.) i znalezienia uniwersalnego języka porozumienia z odbiorcą. W 2019 roku we współpracy z Fundacją Sedlaka została wydana płyta z koncertu MPP.Jako duet współpracowali między innymi z Tymonem Tymańskim oraz z Nadbałtyckim Centrum Kultury, dzięki tej współpracy zagrali na koncercie stypendystów Marszałka Województwa Pomorskiego (Festiwal Głos Sztuki), którego są laureatami. W roku 2021 duet wydał debiutancką płytę poświęconą ludowej muzyce kaszubskiejz Jastarni, z której pochodzi Jakub Klemensiewicz.
Jakub Klemensiewicz - saksofon
Dominik Kisiel - fortepian
Brutczi TuńcBRUTCZI TUNC - projekt czerpiący z kaszubskiej tradycji weselnej. Utwory zawarte na płycie o tym samym tytule łączą dawne pieśni weselne ze współczesną produkcją i instrumentacją, tworząc mieszankę gatunków takich jak disco, folk, rock itp. Materiał wykonywany jest na żywo przez duet Cyryl Drążkowski i Maciej Kowalski, którzy współtworzą również zespół rockowy Transmisja z Kieszeni.
Projekt dofinansowany ze środków miasta Gdyni.