Już po raz drugi w Teatrze Szekspirowskim odbędzie się pokaz arcydzieła kina niemego w towarzystwie granej na żywo muzyki. Tym razem znakomita polska formacja Czerwie zagra koncert do jednego z pierwszych horrorów w historii kina - "Nosferatu - symfonia grozy" z genialnym Maxem Schreckiem w roli głównej.
Początek XIX wieku. Hrabia Orlok, znany jako
Nosferatu, jest wampirem, który dla utrzymania życia musi odżywiać się ludzką krwią. Do jego zamku w Karpatach przybywa młody handlowiec. Nosferatu widzi miniaturkę pięknej Ellen, żony swego gościa. Urzeczony jej wizerunkiem opuszcza zamek i przypływa do miasta, w którym żyje ta młoda piękność. Wraz z jego przybyciem w mieście wybucha epidemia dżumy. Tak zaczyna się jeden z najbardziej kultowych filmów grozy - "Nosferatu - symfonia grozy" (tytuł oryginału: "Nosferatu, eine Symphonie des Grauens").
muzyka filmowa - koncerty w Trójmieście
Film na kanwie nieco zmodyfikowanej fabuły "Draculi" Brama Stokera wyreżyserował w 1922 roku Friedrich Wilhelm Murnau. Produkcja szybko stała się jednym z najważniejszych filmów niemieckiego ekspresjonizmu. Rolę tytułowego Nosferatu odtwarzał
Max Schreck, którego nazwisko było w latach 20 w Niemczech synonimem zła - niektórzy nawet wierzyli, że jest prawdziwym wampirem... W roku 1995, z okazji stulecia narodzin kina, "Nosferatu - symfonia grozy" znalazł się na watykańskiej liście 45 filmów fabularnych, które propagują szczególne wartości religijne, moralne lub artystyczne.
Projekcję filmu dopełni muzyka grana na żywo przez
zespół Czerwie, który ostatnio gościł w Teatrze Szekspirowskim w maju, dając niezapomniany koncert do niemego filmu z Polą Negri - "Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów". Czerwie to niezależna polska formacja, której styl, to pogranicze folku i etno, inspirowany teatrem absurdu i filmem. Muzycy są twórcami i wykonawcami muzyki do wielu projektów teatralno - filmowo - plastycznych. Od kilku lat tworzą głównie muzykę do arcydzieł kina niemego. Stworzyli i wykonywali również muzykę do wielu spektakli teatralnych, w tym do "Albośmy to jacy, tacy" w reżyserii Piotra Cieplaka, na podstawie "Wesela" St. Wyspiańskiego (Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera, Warszawa, 2007).
W swojej dyskografii muzycy mają 5 autorskich albumów. W roku 2004 wydali album pt. "Padlina" z gościnnym udziałem Macieja Maleńczuka i Andrzeja Przybielskiego. W roku 2008 stworzyli projekt "Otwarta Sztuka Dla Ludu", który niejednokrotnie gościł na antenach polskich i europejskich stacji radiowych. W 2013 roku grupa wydała album "Czerwie Nosferatu Live" będący muzycznym zapisem trasy koncertowej pod tym samym tytułem. W marcu 2016 roku Czerwie wystąpili na prestiżowym europejskim festiwalu Kina Niemego Hippodrome 2016 w Szkocji.
W skład grupy wchodzi obecnie 4 muzyków -
Wojtek Zaborowski, Maciek Kudłacik, Paweł Zawarus, Piotrek Bogunia - a ich instrumentarium, to: perkusja, ksylofon, instrumenty perkusyjne, instrumenty etniczne, bas, gitara, mandolina, akordeon i syntezatory.