stat
Impreza już się odbyła

Mùzyczny Tôrg to w tłumaczeniu z języka kaszubskiego muzyczna hala/targowisko. Pod nazwą Mùzyczny Tôrg kryje się cykl koncertów promujących współczesną, nową muzyczną scenę kaszub, której na próżno szukać w mediach głównego nurtu, a która doskonale rozwija się na obrzeżach dużych miast. Tworzą ją młodzi twórcy których charakteryzuje różne podejście do kaszubskiej muzyki - niektórzy traktują ją nieortodoksyjnie, inni zaś szukają jak najbliższej korzeniom formy przekazu. Podczas trzech koncertów wystąpi sześcioro grup i twórców, które zaprezentują swój autorski materiał muzyczny.

gru 31

wtorek, g. 19:00

Gdańsk,
bilety 200 zł
przedsprzedaż 150 zł
mar 21

piątek, g. 19:00 - 22:00

bilety 150 zł
W letnich miesiącach zainicjowanego na mocy uchwały Rady Naczelnej Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego roku króla Kaszubów i Honorowego Obywatela Gdyni - ks. prałata dra Hilarego Jastaka, który wspierał rozwój kaszubskość nie tylko w Gdyni ale i w kontekście Pomorza, poznamy najciekawszą NOWĄ MUZYKĘ KASZUBSKĄ!

folk / reggae / world - koncerty w Trójmieście


Kurator cyklu: Michał Miegoń
30.09.2024
19:00
Wstęp wolny

Wystąpią!
Drëszë
Drëszë
to trójmiejska grupa przyjaciół ze środowiska muzyki folkowej, tradycyjnej ijazzowej. Liderką i solistką grupy jest Joanna Gostkowska- wszechstronna osobowośćartystyczna, Kaszubka, która od ponad dekady zajmuje się rekonstrukcją tradycyjnychkaszubskich pieśni i melodii, mająca na swoim koncie główne nagrody w konkursach ifestiwalach związanych z muzyką tradycyjną w Polsce (m.in. Turniej Muzyków Prawdziwychw Szczecinie, Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym-gdzie zaprezentowała tradycyjne pieśni kaszubskie solo i przełamała tym sposobem impasw postaci braku uczestnictwa reprezentantów z Kaszub na tym przeglądzie od wieludekad). Zespół tworzy także akordeonista Michał Mantaj- związany z muzyką folkową orazrockową a także lutnik i multiinstrumentalista Hubert Połoniewicz, grający na barabanieoraz gęślach gdańskich, które odtworzył na podstawie artefaktu z XIII w. Po rokudziałalności do składu dołączył pochodzący z Jastarni saksofonista, klarnecista iimprowizator Jakub Klemensiewicz.Repertuar zespołu stanowią aranżacje kaszubskich pieśni tradycyjnych pozyskanych zmateriałów fonograficznych, starych śpiewników i badań terenowych z uszanowaniem iwiernym zachowaniem oryginalnej warstwy tekstowej oraz melodii. W swoim repertuarzezespół także posiada autorskie aranżacje pieśni o świętych z XIX-wiecznego ŚpiewnikaPelplińskiego na warianty melodii popularnych niegdyś na Pomorzu.Celem grupy jest odczarowanie utartego wizerunku kaszubskiej muzyki ludowej, którągłównie reprezentują zespoły folklorystyczne, przywrócenie jej prawdziwego znaczenia irangi, ocalenie od zapomnienia dawnych kaszubskich muzykantów i ich muzyki poprzezuwydatnienie tego, co w melodiach i pieśniach najpiękniejsze i uniwersalne, nadając swojejmuzyce ponadczasowego wyrazu.Zespół jest finalistą konkursu Nowa Tradycja 2022- Festiwalu Muzyki Folkowej PolskiegoRadia oraz laureatem III nagrody na Przeglądzie Kultury Ludowej Pomorza EtnoSwołowo2022.

Skład:Joanna Gostkowska- śpiew, gęśle gdańskie
Michał Mantaj- akordeon
Hubert Połoniewicz- baraban, gęśle gdańskie, perkusjonalia
Jakub Klemensiewicz- saksofon, klarnet
Tatiana Slowi - artystka, wokalistka, radiowiec, badaczka kultury Kaszub.
Projekt dofinansowany ze środków miasta Gdyni.