stat
Impreza już się odbyła
Aktualna edycja:
Mozartiana 2024
PATRONAT

Koncert Finałowy festiwalu Mozartiana

Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie XVII Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana Koncert finałowy, który odbędzie się 27 sierpnia w Archikatedrze Oliwskiej. Zabrzmi muzyka sakralna Mozarta z udziałem wybitnych śpiewaków międzynarodowych scen muzycznych, Polskiego Chóru Kameralnego oraz jednej z czołowych światowych orkiestr kameralnych, specjalizującej się
w wykonaniu muzyki dawnej - Akamus z Berlina, pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego.

w każdą sobotę (do 27.07), g. 12:00

Gdańsk,
Wstęp wolny

18 - 24 sierpnia 2024

Gdańsk, Archikatedra Oliwska, Dwór...
bilety 40 - 120 zł
Kup bilet
"- Klnę się na Boga i na swój honor, że uważam pańskiego syna za największego kompozytora, jakiego znam osobiście lub z imienia; ma najdoskonalszy smak i wiedzę na temat komponowania - oznajmił pewnego dnia Joseph Haydn Leopoldowi Mozartowi. Słowo "smak" jest wieloznaczne. Haydn użył go jako synonimu gustu i upodobań. Dlaczegóż jednak nie zabawić się w poszukiwanie związków muzyki z Wolfganga Amadeusa Mozarta z innym znaczeniem tego słowa? (...)

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Dwie przystawki i główne danie: tak można by nieco krotochwilnie, ale w zgodzie z kulinarnym wątkiem powracającym w tegorocznych komentarzach, opisać program finałowego koncertu. Ponieważ zaś utwory są sakralne, więc stosowna może być też inna metafora: oczekuje nas niebiańska uczta (...)


Przystawka na samym początku będzie podniosła, gdyż chór zaintonuje "Błogosławiony niech będzie Bóg!", wypełniając śpiewem całą oliwską archikatedrę. Potem usłyszymy fragment Psalmu 65 "Dziękczynienie za dobrodziejstwa" śpiewany przez głos "najsłodszy", jak uważano przez pokolenia, czyli - wysoki. Efekt? Będzie to iście operowy koktajl urzekających melodii i kunsztownych koloratur. Po nim jeszcze jedno muzyczne uwielbienie wypełni głosami chóru wnętrze oliwskiej świątyni - dzieła architektury dostarczającej uczty naszym oczom. To Offertorium, jak dowiedziano się z katalogu prowadzonego przez Leopolda Mozarta, wykonano w 1768 roku. Było więc kompozycją - bagatela - 12-latka (...)"

Danuta Gwizdalanka "O smakach w rogu obfitości Mozartowskiej muzyki" (fragment komentarza do programu festiwalu)

Program:
WOLFGANG AMADEUS MOZART
Benedictus sit Deus C-dur KV 117/66a
Ergo interest KV 143/73a
Dominicus Messe C-dur KV 66

Wykonawcy:
Roberta Mameli, sopran
James Laing, kontratenor
Emilio Pons, tenor
Wojciech Gierlach, bas
Polski Chór Kameralny
Akademie für Alte Musik Berlin
Jan Łukaszewski, dyrygent