stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT
sty 26

niedziela, g. 18:00 - 21:00

Sala Słoneczna Moniuszki
Wstęp wolny
sty 31

piątek, g. 19:00

bilety 37-100 zł
ulgowy 27-80 zł
Kup bilet
Gdyńska Orkiestra Kameralna Simfonia Nordica zaprasza na koncert, który odbędzie się w urokliwym kościele Św. Wawrzyńca w Gdyni w Wielkim Kacku.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


W programie utwory:
H.I. F. Bibera, W.A. Mozarta, M. Haydna.

Zapraszamy na muzykę Salzburga pod kierownictwem Zbigniewa Pilcha.

miejsce: Kościół Św. Wawrzyńca, Gdynia Wielki Kack, ul. Źródło Marii 18
Gdyńska Orkiestra Kameralna SINFONIA NORDICA
dyrygent/koncertmistrz/altówka: Zbigniew Pilch

wstep wolny

Organizatorzy:
Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra
Gdyńska Orkiestra Kameralna Sinfonia Nordica
Św. Stanisława Kostki w Gdyni, Tatrzańska 35
Parafia Św. Wawrzyńca, Gdynia Wielki Kack
Urząd Miasta Gdyni

Soliści:

Aleksandra Pykacz
Absolwentka Szkoły Muzycznej I i II stopni w Gdyni w klasie wiolonczeli mgr Jadwigi Rudki-Stefaniak. Laureatka i zwyciężczyni licznych konkursów m in D. Poppera w Varpalocie (Węgry 2009), Laureatka Gdyńskiego Przeglądu Młodych Talentów, pierwsze miejsce w XI. Międzynarodowym Konkursie Instrumentalistów Smyczkowych "Talents for Europe" Dolny Kubin (Słowacja 2007) i wiele innych. Jako młoda wiolonczelistka samodzielnie koncertuje, wielokrotnie bierze udział w "Koncercie Talentów" w Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance. Jest wielokrotną stypendystką miasta Gdyni oraz stypendystką Marszałka Województwa Pomorskiego. Szkoliła swoje umiejętności na wielu kursach mistrzowskich, pod kierunkiem prof. J. Reulinga, prof. K. Michalika, prof. S. Pokorskiego, prof. T. Strahla.

Jarosław Wyrzykowski
Podczas studiów odnosił sukcesy na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, jednocześnie bardzo intensywnie udzielając się w dwóch orkiestrach akademickich, orkiestrze Polskiej Filharmonii Bałtyckiej i kilku zespołach kameralnych. W roku 2003 ukończył Akademię Muzyczną w klasie prof. J. Raatza i otrzymał stanowisko pierwszego oboisty Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Współpracował, również w charakterze solisty, z wieloma zespołami orkiestrowymi:
Polską Filharmonią Kameralną Wojciecha Rajskiego, Orkiestrą Kameralną Hanseatica, Sinfonia Baltica w Słupsku, Filharmonią Koszalińską, Gdyńską Orkiestrą Symfoniczną. Występował wielokrotnie grając koncerty m. in. we Francji, Niemczech, Hiszpanii, Belgii, Holandii oraz Szwecji.

Zbigniew Pilch - koncertmistrz (gościnnie)
Jest skrzypkiem o niezwykle szerokich zainteresowaniach, które obejmują całość muzyki instrumentalnej od XVI do XXI wieku ze szczególnym uwzględnieniem skrzypcowego idiomu wirtuozowskiego. Pilch ukończył wydział instrumentalny na Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie jego Mistrzem był Zbigniew Szlezer, a jednocześnie specjalizował się także w grze na skrzypcach barokowych pod kierunkiem Zygmunta Kaczmarskiego.

Koncertuje jako solista, kameralista i koncertmistrz, grając na skrzypcach barokowych i współczesnych, altówce oraz violi d'amore. Często występuje także w roli dyrygenta. Współpracował z prawie wszystkimi zespołami muzyki dawnej w Polsce, a przez szereg lat był członkiem "Sinfonietta Cracovia". Prowadzi kursy mistrzowskie w ramach Letniej Akademii Muzyki Dawnej w Lidzbarku Warmińskim. Od 2004 roku wykłada skrzypce i altówkę barokową na Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Koncertuje w całej Europie i na świecie z takimi znakomitymi zespołami jak fińska "Battalia", duński "Concerto Copenhagen", hiszpański "Al Ayre Espanol", czeska "Musica Florea", czy belgijskie "Collegium Vocale" z Gandavy. Współpracuje jako muzyk solista-instrumentalista z Warszawską Operą Kameralną.

Obecnie jest koncertmistrzem Wrocławskiej Orkiestry Barokowej, od 2006 roku jest III dyrygentem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Wrocławskiej, a od 2009 jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie skrzypiec barokowych. O sobie mówi: "Mieszkam w Krakowie, bardzo lubię gotować, uwielbiam koleje, a najbardziej kocham grać recitale solowe...".

Gdyńska Orkiestra Kameralna Sinfonia Nordica
Powstała w 1999 roku, z inicjatywy studentów oraz absolwentów gdańskiej Akademii Muzycznej (pod nazwą Sinfonietta Nordica). Orkiestra specjalizuje się w wykonywaniu dzieł barokowych i klasycznych, również na kopiach instrumentów historycznych. W swoim repertuarze orkiestra posiada kantaty i koncerty J.S.Bacha, symfonie W.A.Mozarta i J.Haydna, dzieła wokalno-instrumentalne G.F.Haendla, utwory między innymi M.J.Żebrowskiego, H.Purcella, A.Vivaldiego, a także kompozycje współczesne. Orkiestra aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym Trójmiasta i Pomorza.

Zespół stanowią młodzi muzycy, którzy współpracowali z wieloma cenionymi artystami z Polski - z Markiem Toporowskim, Piotrem Kusiewiczem, Stefanią Toczyską, Zbigniewem Pilchem, Karolem Radziwonowiczem, Przemysławem Neumannem oraz z zagranicy - między innymi z Naho Hirai. Od 2005 roku funkcję koncertmistrza i solistki Gdyńskiej Orkiestry Kameralnej Sinfonietta Nordica pełni Bernadeta Wujtewicz, która trzyma pieczę nad artystycznym poziomem wykonań.

Sinfonia Nordica uczestniczyła w międzynarodowych projektach realizowanych razem ze studentami Akademii Muzycznych w Dreźnie i Düsseldorfie. Ma na swoim koncie nagrania radiowe i płytowe. Występowała na kilku znaczących międzynarodowych festiwalach muzycznych oraz współorganizuje liczne wydarzenia kulturalne. Koncertowała zarówno w Polsce jak i za granicą (Francja - koncerty pod patronatem Prezydenta Francji - Jaquesa Chiraca, w ramach festiwalu "Nowa Polska", podczas Roku Polskiego we Francji).