stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Zapraszamy w niedzielę 23 października na Koncert IV. Max Reger - Sonaty na skrzypce solo w Parafii rzymskokatolickiej pw. Chrystusa Króla.

lis 27

środa, g. 19:00

Wstęp wolny
sty 31

piątek, g. 19:00

bilety 37-100 zł
ulgowy 27-80 zł
Kup bilet
"Bach jest początkiem i końcem wszelkiej muzyki". To zdanie było maksymą i twórczą idée fixe Maxa Regera. Ten niemiecki kompozytor, wciąż tak mało doceniony i znany w naszym kraju, pozostawił po sobie potężny dorobek, na który składają się różnorodne formy i gatunki instrumentalny. Zapatrzony w mistrza barokowego starał się podążać jego tropem. Jednak jego muzyka posiada niezwykły rys, który naznaczony jest chromatyką i długą nieomal niekończącą się frazą. Wszystko to sprawia, że utwory Regera przyprawiają wielu o zawrót głowy, sprawiają wrażenie błądzących w gąszczu skomplikowanej harmonii, wymagają intelektualnego wysiłku i skupienia.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Zbiór 7 Sonat na skrzypce solo op. 91 powstał w 1905 r. Wcześniej Reger napisał jeszcze 4 Sonaty op. 42, które były pierwszymi tego typu utworami od czasów Bacha. W koncercie usłyszymy pierwszą i ostatnią z Opusu 91.

Sonatę nr 1 a-moll, otwiera uroczyste, nieomal improwizacyjne Grave. Część druga - Vivace - ulotna, znacznie lżejsza, niż poprzednia, ma charakter interludium. Część trzecia Andante sostenuto utrzymana w rytmach siciliany. Cykl wieńczy Allegro energio, które utrzymane jest w formie fugi.
Ostatnia ze zbioru - Sonata nr 7 a-moll - jest trzyczęściowa. Otwiera ją Allegro energico, gwałtowne, zawiłe i głęboko emocjonalne. Dalej muzyczna akcja jeszcze przyśpiesza - część druga utrzymana jest w tempie Vivace. Finałowe ogniwo to wielka, majestatyczna kulminacja. Utrzymane w powolnym Grave rozwija się poprzez gęstą technikę wariacyjną. Ta niezwykła Chaconna, stanowi znów wyraźne odniesienie do barokowego mistrza fugi, jest także zwieńczeniem całego Opusu.
Muzykę uzupełni poezja pozytywistycznego poety Adama Asnyka.

Program (w kolejności koncertowej):
Max Reger: Sonaty op. 91 nr 1 i 7

Wykonawcy:
Łukasz Perucki
- skrzypce;
Dorota Lulka - recytacje.

Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony na Facebooku. Znajdą tam Państwo wszystkie informacje dotyczące zbliżających się wydarzeń: www.facebook.com/muzyka.europy.kosciol.gdanskiej.polonii

Wydarzenie dofinansowane ze środków Miasta Gdańsk.

Kolejne wydarzenia w ramach cyklu: 20.11.2022 - Koncert w ramach uroczystości Odpustu Parafialnego, pt. Ogiński! (wystąpią: J. Szymański - śpiew, K. Olszewska - organy). Wszystkie koncerty odbywają się o godz. 19. Wstęp jest bezpłatny.

O wykonawcach:

Łukasz Perucki
- skrzypek, aranżer, wszechstronny, wolny muzyk. Ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku pod kierunkiem prof. Konstantego Andrzeja Kulki i dr hab. Karoliny Piątkowskiej-Nowickiej. Jest członkiem orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej oraz koncertmistrzem Orkiestry Kameralnej Progress. W swojej działalności koncertowej największą wagę przypisuje kameralistyce, tę pasję realizował m.in. współtworząc Kwartet Gdański. Obecnie jego działalność artystyczna skupia się w największej mierze na zespole Cuarteto Re!Tango, wraz z którym zdobywa polskie i europejskie sceny.

Dorota Lulka - aktorka teatralna i telewizyjna. Ukończyła Studium Aktorskie przy Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Ze sceną tą byłą zresztą związana w kolejnych latach swojej kariery. Występowała także na deskach teatrów w Poznaniu, Gdyni, Warszawie i Wrocławiu. Pracowała również jako dziennikarka. W swojej działalności nie ogranicza się tylko do ról scenicznych czy na małym ekranie, ale równie często występuje w charakterze aktorki śpiewającej. Grała w spektaklu "Piaf" realizowanym przez Teatr Miejski w Gdyni, koncertuje z akordeonistą Pawłem Nowakiem czy zespołem Cuarteto Re!Tango na koncertach tangowych. Jest reżyserką koncertów dla dzieci i młodzieży, brała udział w licznych nagraniach bajek, baśni i legend.

Laureatka wielu nagród, wyróżnień i stypendiów, w tym m.in. Stypendium Ministra Kultury i Sztuki, głównej nagrody Związku Autorów i Kompopozytorów (ZAiKS) oraz Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego, przyznanej na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu; Nagrody Sztorm Roku, Teatralnej Nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego, Galion Gdyński za całokształt twórczości.