stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Chór Kameralny 441 Hz
Anna Wilczewska - dyrygent
Marek Rogalski /Gdańsk/ - organy

gru 15

niedziela, g. 18:00

bilety 55 zł
Kup bilet
kwi'25 27

niedziela, g. 13:30

Gdańsk Sopot,
bilety 99 zł
ulgowy 59 zł
Kup bilet
G. Muffat (1653 - 1704)
Toccata I (Apparatus musico-organisticus)

muzyka chóralna - koncerty w Trójmieście


J.S. Bach (1685-1750)
Fantasia super "Komm, Heilieger Geist" (BWV 651)
******************
Henrik Ødegaard (*1955)
Krist stod op av døde

Erland Von Koch (1910-2009)
I-i-o-hi-ho

Anna Rocławska-Musiałczyk (*1985)
Suita Kaszubska, cz. 4 Reboczci

Bengt Ollén (*1950)
Trilo
******************
M. Reger (1873-1916)
Introduktion und Passacaglia d-moll

M. Rogalski (*1991)
Improwizacja
******************
Jussi Chydenius (*1972)
Kaipaava

Bengt Ollén (*1950)
I denna ljuva sommartid

Dan Forrest (*1978)
Good Night, Dear Heart

CHÓR KAMERALNY "441 Hz" powstał w 2006 roku z inicjatywy studentów gdańskiej Akademii Muzycznej. Na co dzień prowadzi aktywną działalność koncertową, promującą repertuar muzyki najnowszej. Odbył tournée koncertowe do Włoch i Niemiec, a także organizował koncerty w Gdańsku w ramach wymiany artystycznej z chórami ze Szwecji i Czech. Wiodącym celem Chóru Kameralnego "441 Hz" jest wykonawstwo i promowanie współczesnej muzyki wokalnej.

Jest laureatem nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach chóralnych. Zdobył: GRAND PRIX, statuetkę Sopockiej Mewy, dwie nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz zwyciężył w kategorii Muzyka świecka, uzyskując ZŁOTY DYPLOM na 12. Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym MUNDUS CANTAT 2016; dwa Złote Medale oraz zwycięstwa w kategoriach: Muzyka współczesna oraz Chóry Kameralne na Międzynarodowym Festiwalu "Slovakia Cantat" w Bratysławie (2016), Złoty Dyplom i II Nagroda na 46. Ogólnopolskim Festiwalu "Legnica Cantat" (2015), Nagroda Grand Prix XIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej w Barczewie, oraz szereg nagród specjalnych: za najlepsze wykonanie kompozycji współczesnej, za najlepszą technikę wokalną oraz nagroda dla najlepszego dyrygenta (2014). Chór Kameralny "441 Hz" otrzymał również Nagrodę Grand Prix X Kaszubskiego Festiwalu Muzyki Chóralnej i Regionalnej w Żukowie (2014), a także Złoty Medal i I Miejsce na II Gdańskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym (2013), I Miejsce w kat. "A" (chóry o wysokim poziomie artystycznym) na XXI Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumi (2009) oraz Złoty Medal na III Międzynarodowym Festiwalu Mundus Cantat w Sopocie (2007).

Zespół posiada również wydawnictwa płytowe: nagranie, które zostało zrealizowane podczas koncertu dyplomowego studenta Kompozycji - Krzysztofa Zimmermanna, zostało wydane w 2007 roku na płycie z okazji 60-lecia Akademii Muzycznej w Gdańsku. Natomiast w 2012 roku została wydana płyta z Koncertu Serioso-Giocoso, zawierająca kompozycje współczesne, charakteryzujące się nowatorskim językiem muzycznym. W 2014 została wydana nakładem wydawnictwa DUX płyta zatytułowana "Modern Choral Masterpieces".

W marcu 2013 zespół był chórem warsztatowym podczas I Ogólnopolskich Warsztatów Współczesnej Muzyki Chóralnej w Gdańsku, które poprowadził prof. Bart Bouckaert z Belgii. Owocem współpracy z Teatrem Dramatycznym im. A. Węgierki w Białymstoku był udział chóru w premierze spektaklu teatralnego "Antyhona", który został wystawiony w ramach Festiwalu Inny Wymiar - Wschód Kultury. W listopadzie 2013 roku Chór "441 Hz" brał udział w warsztatach "Głos w akcji" i wraz ze znakomitym zespołem wokalnym Neue Vocalsolisten ze Stuttgartu prawykonał kompozycję Karola Nepelskiego.

Założycielem i dyrygentem Chóru jest Anna Wilczewska, pracownik Akademii Muzycznej w Gdańsku na stanowisku adiunkta, dwukrotna laureatka nagród na Ogólnopolskich Konkursach Dyrygentów Chóralnych w Poznaniu (2006, 2008), stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007, 2008), nagrodzona Sopocką Muzą dla Młodych Twórców (2011), medalem honorowym "Zasłużony dla kultury polskiej" (2014), wyróżniona stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego (2014, 2015).

Marek Rogalski jest absolwentem Szkoły Muzycznej II stopnia w Elblągu, gdzie założył i prowadził (2006-2010) Młodzieżową Orkiestrę Rozrywkową. Za działalność z tym zespołem otrzymał stypendium artystyczne Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Uzyskał tytuł licencjata (2013) i magistra (2015) w zakresie Dyrygentury Chóralnej w klasie dr hab. A. Grucza-Rogalskiej, prof. AM, w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. W latach 2012-2014 studiował także Dyrygenturę Symfoniczno-Operową w klasie prof. E. Wiesztordt. W 2013 ukończył studia I stopnia specjalności Muzyka Kościelna w klasie organów prof. B. Grabowskiego na tejże uczelni, a w 2017 kończy studia II stopnia spec. Muzyka Kościelna w klasie organów dr hab. A. Szadejko, prof. AM i klasie improwizacji prof. B. Grabowskiego. Otrzymywał stypendium Rektora AM dla najlepszych studentów. Czynnie uczestniczył w kursach mistrzowskich z zakresu dyrygentury chóralnej, organów, improwizacji oraz chorału gregoriańskiego. Posiada kilkunastoletnią praktykę jako organista, chórzysta i kantor liturgiczny. Jest autorem muzyki dwóch musicali dziecięcych oraz wielu aranżacji kameralnych i orkiestrowych
W 2017 podjął się prowadzenia Chóru Żeńskiego Gaudeamus z Gościcina oraz mieszanego Chóru Parafii św. Jana Nepomucena w Godziszewie. Obecnie pełni także obowiązki dyrygenta chóru mieszanego Camerata Santa Cecilia z Kolbud. Jako wokalista ściśle współpracuje z Kapelą Mariacką (od 2016) i od kilku lat z Goldberg Baroque Ensemble, z którym dokonuje nagrań płytowych.

Do jego największych zainteresowań muzycznych należą improwizacja organowa oraz rozwój techniki wokalnej i słuchu harmonicznego. Od lat rozmiłowany jest w tradycji katolickiej i chorale gregoriańskim, który propaguje w ramach prezentacji zespołu Schola Cantorum AM w Gdańsku oraz we własnej pracy dyrygenckiej i w posłudze kantora.