Prezentowany album solowy Adama Pierończyka to rzadkość na skalę światową i jednocześnie pierwsze takie nagranie w Polsce. Tylko i wyłącznie saksofon - i to sopranowy, zgodnie uważany za najtrudniejszy do opanowania z całej rodziny tych instrumentów
Pierończyk nigdy nie krył swej ogromnej fascynacji saksofonem sopranowym, więc płyta ta była tylko kwestią czasu i odpowiedniej okazji. Sześćdziesiąt minut muzyki nagranej w wyjątkowym miejscu, jakim są XlV-wieczne gotyckie ruiny.
Piętnaście utworów to głównie nowe kompozycje Adama Pieronczyka, ale na płycie znajdziemy też dwa standardy: "Giant Steps" Johna Coltrane'a i "Cherokee" Raya Noble'a. Piękne brzmienie, magiczne miejsce, proste melodie oraz skomplikowane i rzadko spotykane wyprawy, eksplorujące na ogól niedostępne rejestry tego wymagajacego instrumentu.
jazz - koncerty w Trójmieście
Adam PierończykJeden z najwybitniejszych i najbardziej kreatywnych polskich muzyków jazzowych oraz "największych innowatorów w polskim jazzie", jak pisze "Gazeta Wyborcza". Jeszcze dalej poszedł prestiżowy niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" nazywając go "promieniem nadziei na wschodnioeuropejskiej scenie jazzowej".
Koncertuje na całym świecie. Zdobył wiele nagród. W rok 2014 po raz dziesiąty został "Najlepszym Saksofonistą Sopranowym" według magazynu "Jazz Forum". W 2011 roku nominowany w pięciu kategoriach do nagrody "Fryderyk", zdobył dwie najważniejsze statuetki, jako "Jazzowy Muzyk Roku" oraz za "Jazzowy Album Roku".
W latach 2004-2005 dyrektor artystyczny festiwali Jazz aux Oudayas i Jazz Au Chellah w Rabacie, stolicy Maroko. Obecnie także dyrektor artystyczny Sopot Jazz Festival.
Od sześciu lat związany z prestiżową wytwórnią płytową Jazzwerkstatt Berlin.
Komponuje także muzykę do spektakli teatralnych.
Adam Pierończyk współpracował z takimi muzykami jak: Gary Thomas, Greg Osby, Sam Rivers, Archie Shepp, Bobby McFerrin, Tomasz Stańko, Ted Curson, Anthony Cox, Joey Calderazzo, Leszek Możdżer.