stat
Impreza już się odbyła

Koncert Jubileuszowy Orkiestry Hanseatica

lut 2

niedziela, g. 17:00, 20:00

bilety 159 - 249 zł
Kup bilet
lut 9

niedziela, g. 19.00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Sala Koncertowa na Ołowiance

KONCERT JUBILEUSZOWY ORKIESTRY HANSEATICA


muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Występują:
Ernst van Tiel - dyrygent
Robert Kwiatkowski - skrzypce
Krzysztof Kit - obój
Orkiestra Hanseatica

W programie:
Johann Sebastian BACH - Koncert Skrzypcowy nr 1 a-moll BWV 1041
Gustav MAHLER - Adagietto z V Symfonii
Johann Sebastian BACH - Koncert podwójny d-moll na skrzypce, obój i smyczki BWV 1060

przerwa

Witold LUTOSŁAWSKI - Muzyka żałobna
Béla BARTÓK - Divertimento na orkiestrę smyczkową

Jeżeli jest na Wybrzeżu zespół, który koncertował na zaproszenie radia francuskiego na "Festival de Radio France Montpellier", jest nim Orkiestra Kameralna Hanseatica. Jeżeli jest na Wybrzeżu zespół, o którym prezydent tego festiwalu René Koering powiedział: "Oni są znakomici, nie mamy nikogo takiego we Francji..." to jest to Hanseatica. Jeżeli jest na Wybrzeżu orkiestra, której wszyscy soliści i prowadzący są laureatami numerowanych nagród na konkursach krajowych i zagranicznych to ponownie jest nią Hanseatica.

Jako jeden z najbardziej obiecujących i ekscytujących zespołów kameralnych w Polsce - od zdobycia Pomorskiej Nagrody Artystycznej w maju 2004 - otrzymuje coraz więcej propozycji koncertowych zachwycając swoją wirtuozerią i młodzieńczą ekspresją publiczność w Polsce i zagranicą.

Jeszcze jako Hanzeatycka Orkiestra Kameralna, Hanseatica zadebiutowała w 2003 r. i jest wynikiem artystycznej pasji skrzypka Roberta Kwiatkowskiego i altowiolisty Łukasza Lisowskiego. Członkami orkiestry są młodzi, utalentowani muzycy - laureaci międzynarodowych i krajowych konkursów, nagród kulturalnych oraz licznych stypendiów.

Ideą zespołu jest zbudowanie platformy dla muzycznych działań między artystami zjednoczonej Europy umacniając jednocześnie pozycję Gdańska na kulturalnej arenie tego regionu.

Hanseatica stale współpracuje z dwoma młodymi, europejskiego formatu artystami. Jednym z nich jest Enrique Mazzola, urodzony w Hiszpanii włoski dyrygent, którego oklaskują największe sale operowe i filharmoniczne Europy i nie tylko, takie jak Teatro alla Scala, Orchestre National de France, Tokyo Philharmonic, NDR Radiofilharmonie czy Theatre de Chapms - Elyseés.

Sebastian Hamann to z kolei jeden z najwybitniejszych niemieckich skrzypków swojego pokolenia. Koncertuje jako solista oraz kameralista z artystami takiego formatu jak Tabea Zimmermann, Ingo Goritzki, David Geringas oraz muzycy Alban Berg Quartet. Mimo młodego wieku jest cenionym w Europie profesorem kameralistyki a prowadzone przez niego zespoły zdobywają nagrody na najważniejszych światowych konkursach.

Zespół gościł także inne znaczące postacie świata muzycznego jak wirtuoz fagotu Dag Jensen, Radovan Vlatkovic, Ingo Goritzki, Jean - Claude Gérard, Eugene Indjic, Robert Kabara, Konrad Elser, Andrzej Bauer, zespół Motion Trio oraz dyrygenci Michał Nesterowicz i Janusz Przybylski. Leszek Możdżer czy Sławek Jaskułke - którego płyta z udziałem orkiestry została nominowana do nagrody fonograficznej "Fryderyki" - to jazzmani, którzy regularnie współpracują z tą niezwykle sprawnie poruszającą się w różnych stylistykach orkiestrą.

Hanseatica koncertowała na wielu ważnych estradach w kraju i zagranicą; Tonhalle Zurich, Rottweiler Sommersprossen, Musikfestival Seelze, Colosseum w Lubece, estrady Belgii, Luksemburga, Francji, Niemiec i Rosji.

Mimo młodego wieku zespół posiada na swoim koncie kilka światowych prawykonań partytur wybitnych i cenionych kompozytorów takich jak Paweł Mykietyn czy Carlo Galante.

Nazwa zespołu pochodzi od Hanzy - związku, który od XIII do XVI w. był zrzeszeniem kupców oraz miast północnej i zachodniej Europy. Hanza stała się związkiem miast broniących wspólnie swych interesów i przywilejów. Miała również decydujący wpływ na rozwój kultury i sztuki tego regionu.

ROBERT KWIATKOWSKI
Wybitny kameralista polski młodego pokolenia, laureat wielu prestiżowych konkursów kameralnych w Austrii, Francji i Polsce jest niezwykłą postacią życia muzycznego Wybrzeża. Wykształcony pod kierunkiem prof. Krystyny Jureckiej oraz prof. Anny Prabuckiej-Firlej jako skrzypek i kameralista dodatkowo kształcił swój kunszt pod kierunkiem wielu wybitnych artystów polskich i zagranicznych jak Henry Meyer z "LaSalle Quartet", Miro String Quartet, Joseph Kalichstein, Sebastian Hamann, Marina Jaszwili, Jadwiga Kaliszewska czy Stefan Kamasa.

Jest założycielem "Dali Piano Quartet" z którym zdobył wiele nagród i wyróżnień na konkursach krajowych i międzynarodowych:
- III nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku (2000),
- II nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Illzach (2001),
- II nagroda na Międzynarodowym Konkursie im. Johannesa Brahmsa w Pörtschach (2001),
- Nagroda "Haffner-Wettstein" dla najlepszego zespołu kameralnego Akademii Muzycznej
w Gdańsku (2002),
- Nagroda Stowarzyszenia Czerwonej Róży dla najlepszego koła naukowego Trójmiasta (2002),
- Stypendium Dla Twórców Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego (2007),
- finalista na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej "Premio Vittorio Gui"
we Florencji (2008).
W dorobku artysty znajdują się także inne prestiżowe nominacje oraz nagrody artystyczne:
- w roku 2004 odebrał Pomorską Nagrodę Artystyczną Gryf w kategorii Debiut Roku
przyznaną Orkiestrze Kameralnej Hanseatica,
- również w roku 2004 płyta "Fill the harmony philharmonics" nagrana wraz z Orkiestrą
Kameralną "Hanseatica" oraz Sławkiem Jaskułke otrzymała nominację do nagrody
"Fryderyka" w kategorii "Jazzowy Album Roku".

Robert Kwiatkowski otrzymuje cykliczne angaże najprzeróżniejszych orkiestr, m.in. Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, Orquesta Sinfónica de Navarra, The Symphony Orchestra of Tenerife, Young Wagner Orchestra, Orquesta Ciudad de Granada oraz Orquesta Sinfónica de Chile, gdzie występuje jako solista oraz obejmuje pozycję gościnnego koncertmistrza na wielu prestiżowych scenach pod dyrekcją wybitnych dyrygentów takich jak np. Sir Neville Marriner, Krzysztof Penderecki, Antoni Wit, Michał Nesterowicz czy Jacek Kaspszyk.

W 2003 r. wraz z Łukaszem Lisowskim powołał do życia Orkiestrę Kameralną Hanseatica, w której pełni funkcję koncertmistrza oraz dyrektora. Jego bezkompromisowa, rzetelna praca a z drugiej strony oryginalność i muzyczna wrażliwość dały podwaliny pod artystyczny poziom zespołu ceniony przez wielu wybitnych artystów scen krajowych i zagranicznych. Podczas licznych koncertów kameralnych tej orkiestry występował u boku takich artystów jak Radovan Vlatkovic, Dag Jensen czy Yeon-Hee Kwak. W swoim dorobku artystycznym posiada również nagrania płytowe, archiwalne, oraz telewizyjne (TVP, BBC, Arte).

Artysta od szeregu lat jest pedagogiem w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, gdzie pełni obowiązki adiunkta w klasie kameralistyki prof. Anny Prabuckiej - Firlej. Za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki w 2007 roku został wpisany do encyklopedii "Who is who w Polsce".