Trójmiasto było jednym z trzech kierunków migracji Karaimów po 1945 r. Tu dziś zamieszkuje spora część karaimskiej społeczności, najmniejszej mniejszości w Polsce. Przed Karaimami niecodzienna okazja, żeby doświadczyć własnej tradycji w swoim mieście. W niedzielę, 3 września w Oliwskim Ratuszu Kultury Karolina Cicha & Spółka zaprezentują Karaimską Mapę Muzyczną - flagowy projekt Związku Karaimów Polskich.
- Karaimi z Wilna pojawili się w Trójmieście w 1945 roku jako repatrianci lub jako zdemobilizowani żołnierze - mówi Hanna Pilecka, Karaimka z Gdańska, w wywiadzie dla magazynu trójmiejskiego Prestiż. - Kolejni repatrianci dołączali "do swoich" i wkrótce po wojnie gmina liczyła około siedemdziesięciu osób, zamieszkałych głównie w stosunkowo mało zniszczonym Wrzeszczu lub w Sopocie. Wówczas święta religijne obchodzono w prywatnym mieszkaniu przy ulicy Wajdeloty we Wrzeszczu.
folk / reggae / world - koncerty w Trójmieście
To Gdańsk Wrzeszcz pojawia się najczęściej w karaimskich wspomnieniach, ale obecnie Karaimi mieszkają rozsiani od Trójmiasta do Wejherowa, a spotykają się najczęściej... w Warszawie. Tym ważniejsze jest dla nich zbliżające się wydarzenie, które odbędzie się w Oliwskim Ratuszu Kultury. Wokół tych koncertów rodzi się zresztą nowa tradycja karaimskich spotkań rodzinnych: w Warszawie, w Wilnie, w Trokach czy we Wrocławiu i - tym razem - w Gdańsku. Koncert będzie finałem weekendowego spotkania Karaimów. Atrakcje czekają przede wszystkim na najmłodszych, karaimskie dzieci wezmą udział w warsztatach tanecznych, ceramicznych i zabawach integracyjnych.
Karaimska Mapa Muzyczna zaistniała najpierw jako projekt wirtualny. Później album Karoliny Cichej & Spółki trafił z sieci na krążek, stając się pierwszą długogrającą płytą z przekrojową karaimską muzyką tradycyjną na świecie. Wydawnictwo uzupełnił krążek Źródła, na którym pieśni zaśpiewali sami Karaimi.
Muzyka Karaimów czerpie inspiracje także z krymskich tradycji muzycznych, słychać też wpływy ukraińskie, rosyjskie czy polskie. Karolina Cicha jest już specjalistką w odkrywaniu dźwiękowego i tekstowego bogactwa kultur mniejszości. Toteż ona przywróciła ducha tych pieśni, w twórczy sposób zintegrowała karaimską, orientalną tradycję ludową ze swoją współczesną wrażliwością.
Karolina Cicha & Spółka Patrycja Betley, Karolina Matuszkiewicz, Mateusz Szemraj i gościnnie: Michał Kuliczenko
3.09.2023 r., godz. 18.00, Oliwski Ratusz Kultury w Gdańsku
wejściówki do zdobycia w lokalnych mediach i na profilu FB Karaj jołłary