stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku oraz Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku serdecznie zapraszają na koncert pt. "Kaszuby w pieśni artystycznej"

lis 30

sobota, g. 19:00 - 03:00

Stara Kiszewa,
bilety 250 zł
gru 31-1.01

wtorek - środa, g. 20:00

Pomlewo,
bilety 668 zł
Wykonawcy:
Aleksandra Kucharska-Szefler - sopran
Wojciech Winnicki - tenor
Szymon Morus - skrzypce
Witosława Frankowska - fortepian

koncerty w Trójmieście


Gospodarzami wieczoru będą:
red. Bogumiła Cirocka / "Pomerania" /
prof. Piotr Kusiewicz, Kierownik Katedry Wokalistyki Akademii Muzycznej w Gdańsku

Koncert połączony będzie z prezentacją 2-płytowego albumu "Kaszuby w pieśni artystycznej" (2015).

Album ten dokumentuje dzieje zainteresowania kaszubską pieśnią artystyczną w odniesieniu do kompozytorów spoza regionu, jak i tych związanych z nim miejscem urodzenia, zamieszkania. Pierwszy nurt reprezentują arie Feliksa Nowowiejskiego pochodzące z niedokończonej opery Kaszuby, utwory Jana Michała Wieczorka, "dworkowe" opracowania Łucjana Kamieńskiego, nastrojowe pieśni Władysława Walentynowicza oraz osadzone we współczesności utwory Henryka Jabłońskiego i Aleksandra Zurbina. Do drugiego nurtu przynależą pieśni "ojca kaszubskiej muzyki regionalnej" - Jana Trepczyka (1907-1989) oraz Psalm 128 Witosławy Frankowskiej.

Zestawienie w albumie tak różnych pod względem stylistyki utworów ukazuje proces przemian, jakie dokonały się w przeciągu minionego stulecia na gruncie pieśni artystycznej - zarówno oryginalnej, jak i inspirowanej kulturą ludową.

Wykonawczynią pieśni kaszubskich jest Aleksandra Kucharska-Szefler, artystka od wielu lat pielęgnująca te utwory w swoim repertuarze. Dzięki jej poruszającym interpretacjom muzyka Kaszub stała się rozpoznawalna nie tylko w skali regionu, ale i poza jego granicami. Uroda głosu, staranność wymowy w powiązaniu z głębokim wniknięciem w istotę tekstu poetyckiego stały się znakiem rozpoznawczym gdańskiej wokalistki.

Dzięki współpracy z pianistką Witosławą Frankowską, tenorem Wojciechem Winnickim i skrzypkiem Szymonem Morusem powstała niezwykła, pisana dźwiękiem monografia pieśni artystycznej Pomorza.

Początek: godzina 18:00
Wstęp wolny.