stat
Impreza już się odbyła

Mùzyczny Tôrg to w tłumaczeniu z języka kaszubskiego muzyczna hala/targowisko. Pod nazwą Mùzyczny Tôrg kryje się cykl koncertów promujących współczesną, nową muzyczną scenę kaszub, której na próżno szukać w mediach głównego nurtu, a która doskonale rozwija się na obrzeżach dużych miast. Tworzą ją młodzi twórcy których charakteryzuje różne podejście do kaszubskiej muzyki - niektórzy traktują ją nieortodoksyjnie, inni zaś szukają jak najbliższej korzeniom formy przekazu. Podczas trzech koncertów wystąpi sześcioro grup i twórców, które zaprezentują swój autorski materiał muzyczny.

mar 21

piątek, g. 19:00 - 22:00

bilety 150 zł
cze 20

piątek, g. 17:30

Gdynia,
bilety 65 zł
Kup bilet
W letnich miesiącach zainicjowanego na mocy uchwały Rady Naczelnej Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego roku króla Kaszubów i Honorowego Obywatela Gdyni - ks. prałata dra Hilarego Jastaka, który wspierał rozwój kaszubskość nie tylko w Gdyni ale i w kontekście Pomorza, poznamy najciekawszą NOWĄ MUZYKĘ KASZUBSKĄ!

folk / reggae / world - koncerty w Trójmieście


Kurator cyklu:

Michał Miegoń
01.07.2024 19:00
Wstęp wolny

Wystąpią:
Kiev Office

Gdyńska formacja wykonująca rock, post-punk i muzykę alternatywną dowodzona przez Michała Miegonia. Tym razem Kiev Office w całości wykona nagrodzony w 2022 roku Nagrodą Artystyczną Prezydenta Miasta Gdyni "Galion Gdyński" album Gjinjenjé

Gjinjenjé oznacza w języku kaszubskim zanikanie. Płyta opowiada o utracie domu, rodzinnej ziemi, języka i kultury. Dotyka tematów przymusowej asymilacji i czystek etnicznych. Gjinjenjé to historia Słowińców, ewangelickich Kaszubów znad jezior Gardno i Łebsko, jednej z ostatnich społeczności, która przez wieki zachowała na Pomorzu Zachodnim rodzimą kulturę i język. W czasach Księstwa Pomorskiego i reformacji dla Słowińców powstały pierwsze tłumaczenia tekstów religijnych na język kaszubski. Osieroceni przez wygasłą dynastię Gryfitów w czasach pruskich byli poddawani systemowej germanizacji, która doprowadziła do ostatecznej utraty języka w XX w. Powojenne próby polonizacji, wyrachowana polityka władz PRL i przemoc ze strony części polskich osadników doprowadziły do ostatecznego rozbicia społeczności słowińskiej i wyjazdu większości Słowińców do Niemiec.
Zespół wystąpi w składzie:Michał Miegoń - Głos, gitara basowaMaciej Bandur - Głos, bęben szamański, perkusjonaliaMateusz Bartoszek - Gitara elektryczna, chórkiKrzysztof Wroński - Perkusja


Magdalena Lesiecka / Olga Hanowska
Pieśni Słowińców, legendy z Kaszub i atmosfera bezkresnych rubieży dawnego Pomorza - to wszystko znajdziecie w muzyce dwóch artystek i badaczek kultury Pomorskiej. Wyjątkowy występ, który przeniesie Was w czasie i przestrzeni ku nieznanemu.

Projekt dofinansowany ze środków miasta Gdyni.