Z okazji celebrowania Pride Month zapraszamy na wyjątkową debatę połączoną z koncertem i performansem 18 czerwca o godz. 16:00.
Wieczorne wydarzenie muzyczno-performatywne przygotują Zosia Hołubowska, prowadząca swój solowy projekt jako Mala Herba, oraz tancerka i performerka, Agata Sokół. Tworzona przez Hołubowską muzyka to połączenie elektroniki i elementów ludowych, w tym śpiewu archaicznego. Twórczość artystki, odnosząca się do wschodnioeuropejskich demonologii i magii, łączy się równocześnie z perspektywą queerową. Postać czarownicy to dla Hołubowskiej postać wybitnie queerowa, a w swej praktyce dźwiękowej artystka poszukuje odpowiedzi na pytanie: co to znaczy queerowy, nienormatywny dźwięk?
Mala Herba i Agata Sokół premierowo zaprezentowały wspólny performans na festiwalu Soundrive w 2021 roku. Miały okazję przedstawić go również katowickiej publiczności festiwalu Ars Cameralis podczas ubiegłorocznej edycji wydarzenia.
folk / reggae / world - koncerty w Trójmieście
Zosia Hołubowska - jest niebinarną artystką dźwiękową i queerową aktywistką. W 2014 założyła latające laboratorium nienormatywnego dźwięku Sounds Queer?, które obecnie jako wiedeński kolektyw prowadzi warsztaty na temat muzyki elektronicznej. Zosia należy do kolektywu Oramics, który zajmuje się promowaniem kobiet, osób niebinarnych i queerowych na scenie muzyki elektronicznej. Występuje również solo jako Mala Herba, tworząc performace odnoszące się do wschodnioeuropejskich demonologii i magii. Obecnie kończy doktorat z badań artystycznych na Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu, gdzie zajmuje się queerową metodologią w soundarcie. Jej solowe prace pokazywane były między innymi w Guggenheim Museum Bilabo (2016), Resarch Pavillion podczas Biennale w Wenecji (2017) oraz w Mumok w Austrii (2016).
Agata Sokół - artystka multidyscyplinarna, performerka, alternatywna fotomodelka, zgłębiająca sztukę butoh oraz shibari, instruktorka hatha jogi akademickiej. Autorka solowego performansu Dark Eros. Absolwentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz francuskiej Ecole Supérieure dArt des Pyrénées w Pau. W swoich działaniach podejmuje tematy pustki, obecności, tożsamości, a także nawiązuje do Erosa oraz Thanatosa. Współpracowała m.in. z Teatrem A Part, Sylwią Hanff, Krzysztofem Jerzakiem, Katarzyną Pastuszak, Atsushim Takenouchim czy Tetsuro Fukuharą. Uczestniczyła w Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Performatywnych A Part, performatywnej instalacji na wystawie Erwin Sówka/Raspazjan czy rytuale muzyczno-tanecznym z Mala Herba.
Partnerem wydarzenia jest State Street Bank Polska.