Sala Koncertowa na Ołowiance
muzyka poważna - koncerty w Trójmieście
KONCERT MIKOŁAJKOWY
Wystąpią:
Massimiliano Caldi - dyrygent
Aleksandra Mozgiel - fortepian
Katarzyna Borek - fortepian
Orkiestra Symfoniczna PFB
W programie:Camille SAINT-SAENS - Karnawał zwierząt
Amilcare PONCHELLI - Taniec godzin
Piotr CZAJKOWSKI - Kaprys włoski
Jean SIBELIUS - Finlandia
-----
MASSIMILIANO CALDI Urodzony w Mediolanie, jest I Dyrygentem gościnnym Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. W latach 2006-2010 pełnił funkcję kierownika artystycznego Śląskiej Orkiestry Kameralnej. W latach 1998-2009 był także pierwszym dyrygentem Orkiestry Kameralnej Milano Classica.
Jest laureatem pierwszej nagrody na VI Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach w 1999 roku. Obecnie działa na polu muzyki operowej i symfonicznej, głównie we Włoszech oraz w Polsce.
W Polsce regularnie koncertuje z orkiestrą Filharmonii Śląskiej. Dyrygując Śląską Orkiestrą Kameralną brał udział w wielu polskich festiwalach, m.in. w Łańcucie, Mikołowie, Krakowie i w Górnośląskim Festiwalu Sztuki Kameralnej "Ars Cameralis Silesiae Superioris".
Na zaproszenie Maestro Antoniego Wita dwukrotnie wystąpił w Filharmonii Narodowej - w 2009 roku z Orkiestrą Teatru Mazowieckiego i w roku 2012 ze Śląską Orkiestrą Kameralną. Regularnie współpracuje z Filharmonią Łódzką im. Artura Rubinsteina, w której m.in. ze swoim przyjacielem, wiolonczelistą Dominikiem Połońskim prezentował muzykę Olgi Hans. W stulecie urodzin Nino Roty koncertował w filharmoniach: Narodowej, Łódzkiej, Gdańskiej i Krakowskiej. Spośród orkiestr polskich prowadził również Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Warszawie, NOSPR w Katowicach, Polską Orkiestrę Sinfonia Iuventus, orkiestry symfoniczne w Katowicach, Krakowie, Szczecinie, Gdańsku, Rzeszowie, Koszalinie, Toruniu i Jeleniej Górze. Współpracuje ściśle z Ambasadą Włoską w Warszawie oraz z Instytutem Kultury Włoskiej w Warszawie i Krakowie.
We Włoszech współpracuje z Valle d'Itria Festival, ze Stowarzyszeniem Serate Musicali w Mediolanie i Maggio Musicale Fiorentino, regularnie uczestniczy w programach teatrów muzycznych w Novarze, Bolonii i Mantui. W Europie występował w salach koncertowych Wiednia, Linzu, Sankt Petersburga, Moskwy, Amsterdamu, Baden-Baden, Bonn, Frankfurtu, Mannheim i Szeged. Dyrygował też w Izraelu, Szwajcarii, Brazylii i Chile.
Wśród dzieł operowych, które prowadził od 1991 roku, były m.in.: Orfeusz i Eurydyka Christopha Willibalda Glucka, Cyganeria Giacomo Pucciniego, Salome Richarda Straussa, Rigoletto, Traviata i Trubadur Giuseppe Verdiego, Cosi fan tutte i Wesele Figara Wolfganga Amadeusa Mozarta, Rapsodia Satanica i Cavalleria Rusticana Pietro Mascagniego, Cyrulik sewilski Gioachimo Rossiniego, Norma Giovanni Belliniego, Carmina Burana Carla Orffa, I due timidi i La notte di un nevrastenico Nino Roty. W 2011 roku, po 150 latach, wykonał w Krakowie operę Józefa M.K. Poniatowskiego Piotr Medyceusz. Przyczynił się do ponownego przypomnienia XIX-wiecznych oper Don Bucefalo i Re Lear Antonia Cagnoniego, prowadząc ich przedstawienia w Martina Franca podczas Valle d'Itria Festival w latach 2008-2009. Zwrócił się także ku operze współczesnej, dyrygując m.in. prapremierami oper Peter Uncino Marka Tutina, Nevebianca Marka Betty i La zingara guerriera Luigiego Niccoliniego.
Firma "Dynamic" wydała CD z Salome Richarda Straussa, Don Bucefalo i Re Lear Antonia Cagnoniego, nagranymi pod batutą Massimiliana Caldiego. W roku 2009 firma DUX opublikowała płytę Little Big Music z utworami Benjamina Brittena, Gustava Holsta, Witolda Lutosławskiego i Wojciecha Kilara nagranymi ze Śląską Orkiestrą Kameralną.
ALEKSANDRA MOZGIEL Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Studiowała także w paryskim Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse pracując pod kierunkiem prof. Michela Béroff i prof. Erica Le Sage oraz w Hochschule für Musik und Theater w Hanowerze w klasie prof. Gerrita Zitterbarta.
Jest laureatką 31 nagród na 26 krajowych i międzynarodowych konkursach solowych i kameralnych. Została również doceniona jako akompaniatorka uzyskując nagrodę za wyróżniający się akompaniament w VI Międzynarodowym Konkursie im. Karola Szymanowskiego w Łodzi (2005 r.). Jest laureatką prestiżowej Nagrody dla Młodych Twórców przyznawanej corocznie przez Prezydenta Miasta Gdańska najbardziej obiecującym artystom gdańskim (2003 r.) W latach 1999 - 2005 była wielokrotną stypendystką Prezydenta Miasta Gdańska, Ministerstwa Kultury, Rządu Republiki Francji, Towarzystwa im. F. Chopina, Fundacji Haffner-Wettstein, Yamaha Foundation.
Talent swój doskonaliła pod okiem najwybitniejszych artystów światowego formatu jak prof. prof. Henry Meyer, Joseph Kalichstein, Sebastian Hamann, Miró String Quartet, Laszlo Simon, Dennis Lee, Teresa Manasterska, Czesław Stańczyk, Paweł Skrzypek, Robert Kabara, Jean-François Heisser, Michel Béroff. Była także stażystką podczas prestiżowych kursów muzycznych Académie Internationale de Musique Maurice Ravel w St.-Jean-de-Luz (Francja) oraz Académie Internationale d'Été w Nicei.
Jest jedną z najbardziej wszechstronnych pianistek pokolenia. Nie ogranicza się do występów solowych - z równym upodobaniem koncertuje kameralnie oraz jako akompaniatorka (m. in. z Mariuszem Patyrą - zdobywcą I Nagrody na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Niccoló Paganiniego w Genui, Pauliną Martini - stypendystką Teatru Maryjskiego w Petersburgu, Adamem Zdunikowskim - solistą Teatru Wielkiego w Warszawie). Od 2004 r. stale współpracuje z Polską Filharmonią Bałtycką im. F. Chopina jako muzyk orkiestrowy.
Jako solistka występowała m.in. z Filharmonią Bałtycką, Filharmonią Pomorską, Sinfonia Baltica, Hamburger Camerata, Kwartetem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, Kwartetem Polskiej Filharmonii Kameralnej pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka, Bohdana Jarmołowicza, Michała Nesterowicza, Maxa Pommera. Koncertowała w Polsce, Niemczech, Francji, Holandii, Szwajcarii, Norwegii, Austrii, Włoszech, Finlandii oraz na Słowacji i Gwadelupie.
W latach 1999 i 2000 uczestniczyła w Koncercie Roku, przeglądzie najwybitniejszych studentów Akademii Muzycznych kraju. W 2005 r. była uczestniczką XV Międzynarodowego Konkursu im. F. Chopina w Warszawie, zyskując bardzo przychylne recenzje.
Brała udział w projekcie Chopin 2010, w ramach którego występowała w całej Europie, m. in. na Międzynarodowym Festiwalu Printemps de Chopin w Bratysławie, Sibelius Academy w Helsinkach, Conservatorio della Svizzera Italiana w Lugano, Teatro Verdi w Mediolanie, Palffy Palace i Palace Primatial w Bratysławie, Biblioteca Angelica w Rzymie. Uczestniczyła w jubileuszowym projekcie artystycznym "Chopin Przyjechał" popularyzującym muzykę Fryderyka Chopina w gminach i mniejszych miastach w Polsce. Projekt uświetniał 200. rocznicę urodzin kompozytora i obejmował wykonanie 200 koncertów. W październiku 2009 rozpoczęła współpracę z Associazione Italo-Polacca F. Chopin w Rzymie, w ramach której wystąpiła z recitalem w Auditorium Massimo w Rzymie. Współpracuje również z Instytutem Polskim w Rzymie.
Koncerty z udziałem Aleksandry Mozgiel były wielokrotnie transmitowane przez Telewizję Polską, Program II Polskiego Radia, Radio RMF Classic, Radio Gdańsk, Radio Słowackie. W 2010 roku ukazała się płyta CD z nagraniem kompletu Pieśni Fryderyka Chopina, na której wystąpiła wraz z Pauliną Martini (sopran).
Jest absolwentką OSM I i II stopnia w Gdańsku, gdzie od 2003 roku jest pedagogiem klasy fortepianu. W latach 2004 - 2006 pracowała w charakterze asystentki w Katedrze Fortepianu i Katedrze Kameralistyki Akademii Muzycznej w Gdańsku. Jest wykładowcą w Akademii Muzycznej w Gdańsku gdzie współpracuje z światowej sławy wokalistką prof. Jadwigą Rappé w klasie liryki wokalnej. Jej uczniowie są laureatami nagród i wyróżnień w międzynarodowych i krajowych konkursach pianistycznych oraz kameralnych.
KATARZYNA BOREK Jedna z najwybitniejszych polskich pianistek młodego pokolenia. Studiowała w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Hochschule fur Musik, Theater und Medien w Hannoverze oraz Royal Conservatory of Music w Brukseli.
Laureatka wielu międzynarodowych konkursów muzycznych w kraju i za granicą, m.in: Międzynarodowego Konkursu im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy, "Young New Talents" w Belgii, Międzynarodowego Konkursu im. F. Chopina w Moskwie, Szafarni i Getyndze, finalistka Międzynarodowego Konkursu im.F. Busoniego w Bolzano. Uczestniczka wielu znaczących festiwali muzycznych, z których warto wymienić Międzynarodowy Festiwal Paderewski in Memoriam w Warszawie, Międzynarodowy Festiwal im. F. Busoniego w Bolzano, Festiwal Eurofonii w Bukareszcie, Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej w Pekinie, Festiwal Kultury Polskiej w Luksemburgu oraz Festiwal "Chopin Open" w Operze Narodowej w Warszawie.
Dała koncerty dla uświetnienia wielu prestiżowych wydarzeń, takich jak Międzynarodowy Szczyt Państw Unii Europejskiej, Ameryki Łacińskiej i Karaibów w Limie (Peru, 2008) oraz Światowa Wystawa Expo w Szanghaju (2010). Wystąpiła jako solistka i kameralistka w najbardziej prestiżowych salach Azji: Shanghai Oriental Art Center, Hangzhou Grand Theatre, Dalian Grand Theatre, Changing Art Center, Peking University Centennial Hall, Forbidden City Concert Hall w Pekinie oraz Symphony Stage of the Botanic Gardens i Muzeum Narodowym w Singapurze.
W roku 2010 otrzymała nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Młoda Polska" na nagranie płyty z utworami I. J. Paderewskiego. W 2013 roku podjęła współpracę z jedną z najbardziej prestiżowych wytworni fonograficznych - Parlophone Music Poland/ Warner Classic.