stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Towarzystwo im. Fryderyka Chopina - Koło w Gdańsku oraz Nadbałtyckie Centrum Kultury zapraszają na KONCERT MUZYKI KAMERALNEJ pamięci Joanny Mądroszkiewicz.

lis 27-1.12

środa - niedziela, g. 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
gru 6

piątek, g. 19:00

bilety 43 - 85 zł
Kup bilet

PAULA PREUSS - skrzypce
KORNELIA MARIA RADZISZEWSKA - skrzypce
DOROTA CZERWIŃSKA - skrzypce
JAN JAKUB LEWANDOWSKI - wiolonczela
ANNA PRABUCKA-FIRLEJ - fortepian
ELENA ALEKSIEJUK - fortepian
NADZIEJA CHOMICKA - fortepian


muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Dofinansowano z dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego,
Partnerzy: Grupa LOTOS S.A., BELBAL
www.trojmiasto.pl

PROGRAM:

Henryk Wieniawski (1835-1880)
Fantazja na tematy z opery "Faust" op. 20
Karol Szymanowski (1882-1937)
Pieśń Roksany z opery Król Roger
KORNELIA MARIA RADZISZEWSKA - skrzypce
NADZIEJA CHOMICKA - fortepian

Fryderyk Chopin (1810-1849)
Sonata na wiolonczelę i fortepian g-moll op. 65
III. Largo
Robert Schumann (1810-1856)
Drei Fantasiestücke (Trzy utwory fantastyczne) op. 73
Zart und mit Ausdruck (namiętnie i z ekspresją)
Lebhaft, leicht (lekko, żywo)
Rasch und mit Feuer (ogniście, szybko)
JAN JAKUB LEWANDOWSKI - wiolonczela
ELENA ALEKSIEJUK - fortepian

PRZERWA

Charles Dancla (1817-1907)
Wariacje na temat Weigla op. 89
Charles Beriot (1802-1870)
IX koncert a-moll op. 104, cz. II
Emil Młynarski (1870-1935)
Mazur
DOROTA CZERWIŃSKA - skrzypce
NADZIEJA CHOMICKA - fortepian

César Franck (1822-1890)
Sonata na skrzypce i fortepian A-dur
I. Allegretto ben moderato
II. Allegro
Ernest Chausson (1855-1899)
Poème op. 25
PAULA PREUSS - skrzypce
ANNA PRABUCKA-FIRLEJ - fortepian

WYKONAWCY

Dorota Czerwińska
Uczennica SM I st. im. G. Bacewicz w Gdańsku-Wrzeszczu w klasie skrzypiec Piotra Stożyńskiego. Zajęła II miejsce na XIV Sopockim Konkursie Skrzypcowym (2013) oraz I miejsce na XVI Oruńskim Konkursie Skrzypcowym (2014).

Kornelia Maria Radziszewska
Jest uczennicą IV klasy SM II st. im. F. Chopina w Gdańsku-Wrzeszczu w klasie skrzypiec Piotra Stożyńskiego. Laureatka konkursów skrzypcowych w Tczewie (III miejsce, 2010), w Chojnicach (I miejsce, 2011) i w Warszawie (II miejsce, 2011). Wyróżniona na Międzynarodowych Konkursach w Cieszynie i w Krakowie (2013). Reprezentowała szkołę na koncercie "Wybitne Talenty Trójmiejskich Szkół Muzycznych I st." w Filharmonii Bałtyckiej.

Jan Jakub Lewandowski

W latach 2003 - 2010, był uczniem Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Janiny Garści w Tczewie w klasie wiolonczeli mgr Mirosława Czochóra.

W latach 2010 - 2014, kształcił się w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II Stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku, w klasie znakomitej wiolonczelistki oraz pedagog - Jadwigi Ewald oraz w klasie kameralistyki prof. Anny Prabuckiej-Firlej.

Od października 2014, Jan Lewandowski rozpoczął studia wyższe w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie jednego z najlepszych polskich wiolonczelistów - Marcina Zdunika oraz w klasie kameralistyki prof. Anny Prabuckiej-Firlej.

Ma na koncie wiele osiągnięć na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, m. in.: I nagroda na XII Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Warszawie, I Nagroda na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Zespołów Kameralnych Szkół Muzycznych II stopnia w Warszawie organizowanych przez Centrum Edukacji Artystycznej, Nagroda GRAND PRIX Nagroda na Makroregionalnych Spotkaniach Zespołów Kameralnych w Gdańsku, III nagroda na III Ogólnopolskim Młodzieżowym Konkursie Instrumentów Smyczkowych w Elblągu.

Za swoje osiągnięcia artystyczne, Jan Lewandowski otrzymał Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dwukrotnie - Nagrodę Prezydenta Miasta Tczewa, Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska "Młody Gdańszczanin" oraz w latach 2013 - 2014 był uczestnikiem programu Krajowego Funduszu Na Rzecz Dzieci.

We wrześniu 2013 wystąpił w szeregach jednej z najlepszych orkiestr w Polsce - Sinfonii Varsovii podczas IV polskiej edycji Międzynarodowego Festiwalu "Szalone Dni Muzyki - Muzyka Francuska i Hiszpańska", który odbył się w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie.

Doskonalił swoje umiejętności na warsztatach i kursach mistrzowskich u profesorów jak prof. Kazimierz Michalik, prof. Andrzej Bauer, prof. Roman Jabłoński, prof. Piotr Hausenplass, prof. Zdzisław Łapiński, prof. Andrzej Orkisz oraz Bartosz Koziak z którym wystąpił na jednym koncercie wykonując jedną z Sonat wiolonczelowych Luigi Boccheriniego na dwie wiolonczele.

Występował na różnych scenach i salach koncertowych m.in. na sali koncertowej Zamku Królewskiego w Warszawie, na scenach Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Teatru Wielkiego w Warszawie, Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Sali Balowej Zamku w Łańcucie oraz Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku oraz w Willi "Atma" w Zakopanem.

Paula Preuss
Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, gdzie studiowała w klasie skrzypiec u prof. Krystyny Jureckiej. Obecnie na tej samej uczelni odbywa studia doktoranckie.

Paula Preuss jest laureatką wielu konkursów solowych jak i kameralnych, m.in. wyróżnienia na IV Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. G. Bacewicz we Wrocławiu, IV miejsca na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Klas Skrzypiec Szkół Muzycznych I stopnia w Olsztynie, wyróżnienia na III Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. G.Ph. Telemanna w Poznaniu, I miejsca w XXVIII Konkursie Bachowskim im. S. Hajzera w Zielonej Górze, I miejsca na Ogólnopolskich Spotkaniach Zespołów Kameralnych we Wrocławiu. W 2007 roku otrzymała Nagrodę Specjalną w postaci skrzypiec z pracowni Andrzeja Kalaty na II Międzynarodowym Bałtyckim Konkursie Skrzypcowym w Gdańsku, a rok później zajęła wraz z triem fortepianowym III miejsce na V Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. J. Brahmsa w Gdańsku.

Uczestniczyła w Międzynarodowych Kursach Muzycznych w Łańcucie, Ogólnopolskich Kursach Muzycznych w Bałoszycach, Międzynarodowych Kursach w Jadwisinie i Gdańsku, gdzie pracowała m.in. z Wandą Wiłkomirską, Konstantym Andrzejem Kulką, Yairem Klessem, Siergiejem Stadlerem, czy Maximem Vengerovem. Była stypendystką Prezydenta Miasta Gdańska oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Prowadzi ożywioną działalność koncertową na terenie całego kraju. Występowała jako solistka z Akademicką Orkiestrą Kameralną oraz Polską Filharmonią Kameralną Sopot. Występuje także jako kameralistka wraz z kwartetem AKME Piano Quartet, który powstał w 2010 roku w Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku.

Anna Prabucka-Firlej

Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Krystyny Jastrzębskiej. Ma na swoim koncie występy solowe (w recitalach i koncertach symfonicznych) i kameralne w większości ośrodków muzycznych w kraju i za granicą: Finlandia, Szwecja, Wielka Brytania, Niemcy, Islandia, Włochy, Austria, Grecja, Dania, Rosja, Czechosłowacja, Litwa, Białoruś, Ukraina, Mołdawia, Węgry, Bułgaria, Chorwacja, Holandia, Belgia, Szwajcaria, Hiszpania, Chile, Peru i Iran. Jest członkiem Tria Gdańskiego, z którym brała udział w wielu znaczących festiwalach muzycznych. Jako doskonały akompaniator towarzyszyła największym artystom współczesnego świata muzycznego - m.in.: Eduard Melkus (Austria) i Thomas Zehetmair (Francja) - skrzypce, Peter Damm (Niemcy) - róg, Maria Czajkowska (Rosja), Peter Leisegang (Szwajcaria), Siegfried Palm (Niemcy) - wiolonczela, William Bennett (Wielka Brytania) - flet. W VIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Roberta Schumanna w Zwickau wyróżniono ją Dyplomem Honorowym.
Jako profesor tytularny prowadzi klasę muzyki kameralnej w Akademii Muzycznej w Gdańsku, pełni też funkcję Kierownika Katedry Kameralistyki. Anna Prabucka-Firlej jest inicjatorem i dyrektorem Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa, który od roku 1997 odbywa się w Gdańsku co trzy lata. Jako gościnny profesor i akompaniator od lat zapraszana jest na kursy mistrzowskie i seminaria w Niemczech, Szwajcarii, Grecji, Litwie, Białorusi, Finlandii, Chile i Peru. Nagrała szereg audycji radiowych i telewizyjnych, a także 3 płyty CD Profesor zwyczajny, kierownik Katedry Kameralistyki Akademii Muzycznej w Gdańsku. Absolwentka tej samej uczelni w klasie fortepianu prof. Krystyny Jastrzębskiej. Koncertowała jako solistka i kameralistka w Polsce i wielu krajach Europy oraz w Chile, Peru i Iranie. Prowadziła liczne kursy mistrzowskie, seminaria i wykłady, często występowała jako juror w konkursach i przesłuchaniach krajowych i zagranicznych.

Elena Aleksiejuk
Jest absolwentką Konserwatorium Muzycznego im. Lwa Sobinowa w Saratowie (Rosja),które ukończyła z wyróżnieniem w 1988 roku, pracując pod kierunkiem Alberta Tarakanowa, najmłodszego ucznia wielkiego rosyjskiego pianisty i pedagoga Henryka Neuhausa.

Jako młoda pianistka Elena Aleksiejuk uczestniczyła w wielu konkursach pianistycznych rangi ogólnoradzieckiej i międzynarodowej zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia.

Od 1996 roku pianistka pracuje w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Gdańsku jako akompaniator w klasie wiolonczeli i skrzypiec oraz prowadzi również klasę pianistyczną.

Za swoją pracę pedagogiczną Elena Aleksiejuk otrzymała szereg nagród i wyróżnień, między innymi: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Medale Komisji Edukacji Narodowej, Brązowy Medal Za Wybitne Osiągnięcia Artystyczne "Gloria Artis", Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska, Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni oraz Nagrodę Pomorskiego Kuratora Oświaty.

Elena Aleksiejuk stale koncertuje z takimi artystami jak: Konstanty Andrzej Kulka (skrzypce), Roman Jabłoński (wiolonczela). Od 2005 nawiązała bliską współpracę ze znakomitą polską skrzypaczką - Joanną Mądroszkiewicz, z którą występowała na wielu koncertach w Polsce i za granicą. Artystki koncertowały razem na estradach Gdańska, Gdyni (koncert pamięci Żołnierzy Wyklętych), Szczecina (Festiwal "Barwy Jesieni"), Amsterdamu (koncerty muzyki żydowskiej) oraz Wiednia (koncert podczas Festiwalu Beethovenowskiego, koncert z okazji urodzin Wolfganga Amadeusza Mozarta w domu wielkiego kompozytora, koncert z okazji Dni Papieskich oraz koncerty dla Polonii). Koncertuje na wielu scenach w Polsce, Rosji, Niemczech, Austrii, Szwecji, z recitalami solowymi, jak również w zespołach kameralnych i z towarzyszeniem orkiestry.

Nadzieja Chomicka
Absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie fortepianu prof. Andrzeja Artykiewicza. Zdobyła wiele konkursowych nagród grając z Emilią Kurek w "Baltic Piano Duo". Jest pedagogiem Zespołu Szkół Muzycznych w Gdańsku-Wrzeszczu.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    15 zł
  • Bilet ulgowy
    5 zł
Bilety w cenie 5 zł (ulgowe) i 15 zł (normalne) można nabywać w Ratuszu Staromiejskim w dniu koncertu w godz. 18:00-19:00