stat
Impreza już się odbyła

Po raz pierwszy nad Bałtykiem! | Niezwykły Koncert na polu bitwy | Edycja specjalna Koncertu Niepodległości na Westerplatte.

sty 18

sobota, g. 19:00

Gdańsk,
bilety 120 zł
przedsprzedaż 99 zł
Kup bilet
kwi 25

piątek, g. 18:00

Gdańsk,
bilety 80 zł
przedsprzedaż 70 zł
Kup bilet
1 września 2016 roku w Gdańsku, w 77 rocznicę wybuchu II wojny światowej, odbędzie się specjalna edycja Koncertu Niepodległości pt. "Westerplatte". Wydarzenie zrealizowane zostanie w miejscu niezwykłym - na polu bitwy i obok reliktów Placówki "Wał". Jest to teren gdzie padły pierwsze polskie strzały w obronie Westerplatte. Opodal, obok stacji kolejowej Westerplatte, śmiertelnie ranny został pierwszy obrońca Wojskowej Składnicy Tranzytowej, st. sierż. Wojciech Najsarek.

koncerty w Trójmieście


Inspiracją Koncertu są pierwsze epizody Wojny Obronnej 1939 roku, w tym m.in. obrona Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, naloty niemieckich bombowców na miasteczka Wieluń i Tczew czy atak na Chojnice. Przypomnimy także tragedię ofiar Piaśnicy. W koncercie opowiemy o konsekwencjach Wojny 1939 dla Polski i świata oraz o polskim czynie zbrojnym w II wojnie światowej. W doborze repertuaru i narracji skupimy się na utworach popularnych wśród polskich żołnierzy w latach 1939-1945. Usłyszymy je w barwnych aranżacjach tworzonych w nurcie muzyki hybrydowej - stylu wypracowanym przez twórców Koncertu Niepodległości. Łączy on oryginalne brzmienia dawnych hymnów, pieśni patriotycznych i wojskowych, z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami instrumentalnymi, wykorzystującymi elementy m.in. muzyki klasycznej i elektronicznej, rocka, jazzu, poezji śpiewanej aż po nagrania archiwalne i odgłosy natury. Zwieńczeniem Koncertu Niepodległości będzie przepiękna alegoria patriotyzmu, jaką jest utwór "Źródło" Jacka Kaczmarskiego, a jego instrumentalnym dopełnieniem współczesne kompozycje dedykowane wydarzeniu.

Będzie to kolejna (łącznie dziesiąta) edycja Koncertu Niepodległości, wydarzenia organizowanego od 2009 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego 11 listopada oraz na Zamku Królewskim w Warszawie 3 maja.


Wydarzenie odbywa się w ramach trasy koncertowej:

Warszawa | II Koncert Niepodległości Trzeciego Maja (Zamek Królewski w Warszawie, 3 maja)
Westerplatte | Koncert Niepodległości "Westerplatte" (Westerplatte / Gdańsk, 1 września)
Brampton, Toronto (Kanada) | Koncert Niepodległości "Poland" (Brampton / Toronto, Kanada, 16 września)
Warszawa | VIII Koncert Niepodległości "Młode Wilki" (Muzeum Powstania Warszawskiego, 10-11 listopada)


Każda z edycji jest odmiennym repertuarowo i tematycznie spektaklem.

Koncert Niepodległości z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem publiczności. W czasie ubiegłorocznego VII Koncertu Niepodległości pt. "Rok 1980", liczba chętnych do jego obejrzenia o blisko 6000 osób przerosła liczbę dostępnych wejściówek.

Dorobek Koncertu Niepodległości to blisko 90 hybrydowych aranżacji utworów historycznych oraz kompozycji współczesnych oraz 10 scenariuszy, na które składa się dedykowana tematowi kolejnych edycji aktorska narracja historyczna. Łącznie w realizacji projektu wzięło już udział około 400 osób, z tego ponad 120 profesjonalnych artystów z Polski i z zagranicy.

Twórcy Koncertu Niepodległości to polsko-kanadyjska wokalistka jazzowa i kompozytorka Ola Turkiewicz (dyrektor muzyczny) oraz Jacek "Wiejski" Górski, (producent, reżyser, scenarzysta). Prozatorską narrację wydarzenia poprowadzi aktor Teatru Powszechnego w Warszawie Arkadiusz Brykalski, który przez wiele lat związany był z Teatrem Muzycznym w Gdyni oraz Teatrem Wybrzeże w Gdańsku.

Ekipę Koncertu Niepodległości tworzą wokaliści Ola Turkiewicz oraz Grzegorz Wilk oraz instrumentaliści: Marcin Riege (fortepian i instrumenty klawiszowe), Sławomir Pogoda (gitara), Robert Murakowski (trąbka), Paweł Jabłoński (akordeon i instrumenty klawiszowe), Wojciech Hartman (skrzypce), Marcin Ritter (bas), Grzegorz Poliszak (perkusja) oraz sekcja smyczkowa w składzie: Dorota Oleszkowicz (II skrzypce), Agnieszka Zagroba-Klahs (altówka) i Marzena Masłowska (wiolonczela).

Usłyszymy takie utwory jak m.in. "Rota" (1908), "Wojenko, wojenko" (1917), "Serce w plecaku" (1933), "Piechota" (1917), "Deszcz jesienny" (1943), "Hej chłopcy bagnet na broń" (1942), "O mój rozmarynie" (1913), "Lwowskie Puchacze" (1943) oraz "Od Kłajpedy do Szczecina" (1941). Muzycznym dopełnieniem tego repertuaru, będą współczesne kompozycje instrumentalne, "Wieluń" oraz "Enigma". Zwieńczeniem Koncertu będzie utwór "Źródło" Jacka Kaczmarskiego, który jest przepiękną alegorią patriotyzmu. Na zakończenie publiczność tradycyjnie zostanie zaproszona do wspólnego odśpiewania wszystkich czterech zwrotek "Mazurka Dąbrowskiego".

Organizatorzy Koncertu Niepodległości:
Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej, Muzeum Westerplatte
Koncert został dofinansowany ze środków Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych
Partnerzy Koncertu Niepodległości:
Fundacja Lotos | Stowarzyszenie Federacji Młodzieży Walczącej

BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI dostępne są na stronie www.koncertniepodleglosci.pl albo na profilu Koncert Niepodległości na Facebook.

Liczba MIEJSC OGRANICZONA  

Miejsce koncertu:
Zadaszona widownia plenerowa obok plaży i parkingów na Westerplatte
Szczegóły: www.koncertniepodleglosci.pl

Informacja o biletach

BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI dostępne są na stronie http://www.koncertniepodleglosci.pl/
Liczba MIEJSC OGRANICZONA

Przeczytaj także