Serdecznie zapraszamy na Koncert Oratoryjny, który odbędzie się 15 listopada 2014 r. o godzinie 20:00 w kościele NMP Gwiazdy Morza w Sopocie.
Wraz z Polską Filharmonią Kameralną Sopot wystąpi Chór Narodowego Forum Muzyki oraz soliści:
Aldona Bartnik - sopran
Agnieszka Ryman - sopran
Ewa Marciniec - mezzosopran
Dawid Jarząb - tenor
Jerzy Butryn - bas
Marta Niedźwiecka - pozytywmuzyka poważna - koncerty w Trójmieście
Wieczór poprowadzi maestro
Andrzej Kosendiak.
W programie:
G.F. Handel Dixit Dominus HWV 232
J. MacMillan Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu
G.F. Handel Dixit DominusDixit Dominus g-moll (HWV 232, ChA 38, HHA III/1) to sakralna kompozycja Georga Friedricha Händla do tekstu psalmu 110 (109). Händel zaczął komponować Dixit Dominus we Florencji pod koniec 1706 roku. Dzieło zostało ukończone w kwietniu 1707 roku, na rękopisie można przeczytać:
S.D.G. G. F. Hendel, 1707 li d'Aprile. Roma. Kompozycja została wykonana po raz pierwszy 16 lipca 1707 r. z okazji nabożeństwa Nieszporów Karmelitów w Santa Maria in Monte Santo w Rzymie przy Piazza del Popolo. W historii muzyki utrwaliły się dwie hipotezy motywujące powstanie dzieła. Pierwsza z nich głosi, że utwór miał upamiętniać ofiary potężnego trzęsienia ziemi, które nawiedziło południowe Włochy w 1703 roku, co może sugerować fakt, że wspomniane nabożeństwo było poświęcone właśnie temu tragicznemu wydarzeniu. Druga z teorii głosi, że Dixit Dominus został skomponowany jako psalmus in tempore belli (psalm na czas wojny) podczas obecności hiszpańskiego ambasadora Juana Francisco Pacheco w miasteczku Frascati na północ od Rzymu. W obu przypadkach nie istnieją wystarczające dowody, które mogłyby zweryfikować którąkolwiek z hipotez.
J. MacMillan Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżuTo współczesna, poruszająca kantata na głosy solowe, chór i smyczki stworzona na zamówienie dla telewizji BBC przez szkockiego kompozytora, komandora Orderu Imperium Brytyjskiego, Jamesa MacMillana. Kompozycja nawiązuje do muzyki średniowiecznej i eksponuje techniczne i interpretacyjne umiejętności chórzystów. Treść utworu to, zapisane w czterech Ewangeliach, dramatyczne słowa wypowiadane przez Jezusa z krzyża, tuż przed śmiercią.
Chór Narodowego Forum Muzyki i Agnieszka Franków Żelazny - Dyrektor ArtystycznyChór NFM (dawniej Chór Filharmonii Wrocławskiej) został założony w 2006 roku przez Andrzeja Kosendiaka i od początku swego istnienia działa pod kierownictwem Agnieszki Franków-Żelazny. Bardzo szybko stał się czołowym zespołem na polskiej scenie muzyki chóralnej. Zdobył uznanie, zgłębiając zarówno bogaty repertuar a cappella, jak i wykonując duże formy oratoryjne, operowe i symfoniczne. Zespół współpracował z tak znakomitymi dyrygentami jak Paul McCreesh, Giovanni Antonini, Jacek Kaspszyk, Krzysztof Penderecki, James MacMillan, Bob Chilcott czy Jan Łukaszewski. W krótkim czasie swej działalności chór wykonał ponad 200 koncertów. Wystąpił w Salle Pleyel w Paryżu, Barbican Centre i Royal Albert Hall w Londynie, Gewandhaus w Lipsku oraz na festiwalach Schleswig-Holstein, Gent van Vlaanderen, Wratislavia Cantans, Warszawska Jesień, Ankara Music Festival. Wielokrotnie pojawił się na antenie Polskiego Radia oraz za granicą. W latach 2009 i 2011 jako pierwszy polski chór zaprezentował się na legendarnym festiwalu BBC Proms. W roku 2011 otrzymał jedną z trzech głównych nagród festiwalu Barokowe Wieczory w Varaždinie w Chorwacji - Nagrodę Kantor za niezwykłe wykonanie dzieł
J.S. Bacha. W czerwcu 2013 roku miała miejsce pierwsza trasa koncertowa zespołu w USA. W październiku tego samego roku odbył się wspólny koncert Chóru ze światowej sławy grupą The Swingle Singers.
Bilety na koncert dostępne w Informacji Turystycznej Sopot (Plac Zdrojowy 2, kasa czynna codziennie w godzinach 10:00-18:00 - wjazd windą widokową na 2. piętro), przed koncertem a także w systemie EKOBILET pod linkiem:
ekobilet.pl/filharmonia-sopot/koncert-oratoryjny-1414154343/92976-bilety-na-koncert