stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Koncert Orkiestry Kameralnej BalticAlians pod dyr. George'a Tchitchinadze

Zapraszamy na koncert Orkiestry Kameralnej BalticAlians, który odbędzie się 14 marca 2019 o godzinie 19.00 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Orkiestra wystąpi pod batutą Dyrektora Artystycznego Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Maestro George'a Tchitchinadze.

lis 7

czwartek, g. 11:30

Wstęp wolny
sty 31

piątek, g. 19:00

bilety 37-100 zł
ulgowy 27-80 zł
Kup bilet
BalticAlians to orkiestra kameralna, założona w listopadzie 2018 roku przez Jana Starucha, Janinę Olszewską i Rafała Marka Wiśniewskiego, składająca się z wyróżniających się studentów Akademii Muzycznej w Gdańsku.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Mamy już na koncie dwa koncerty z liderami Polskiej Filharmonii Bałtyckiej: dr. hab. Robertem Kwiatkowskim - Koncertmistrzem PFB, współtwórcą orkiestry kameralnej Hanseatica, oraz dr hab. Karoliną Piątkowską-Nowicką - liderem drugich skrzypiec PFB, pierwszą skrzypaczką kwartetu smyczkowego NEO QUARTET.

Naszym celem jest wykonywanie muzyki kameralnej na najwyższym poziomie, we współpracy z muzykami światowej klasy, w najbardziej prestiżowych salach koncertowych w Europie.

Oprócz kilku mniejszych wydarzeń, we wrześniu planujemy zorganizować festiwal, prowadzony przez światowej sławy skrzypka Jakuba Jakowicza oraz wiolonczelistę Christiana Elliotta, członków słynnego kwartetu smyczkowego - Zehetmair Quartet

Wykonawcy:
soliści:
Maja Andrzejewska - skrzypce
Katarzyna Goliat - skrzypce
Janina Olszewska - skrzypce
Jan Staruch - skrzypce
Rafał Marek Wiśniewski - skrzypce
Jakub Grzelachowski - wiolonczela
Jan Lewandowski - wiolonczela
Natalia Sokołowska - flet
Magdalena Jędrzejewska - klawesyn

Realizacja partii Basso Continuo:
Jan Lewandowski, Jakub Grzelachowski, Anna Fender, Magdalena Jędrzejewska, Maria Maciaszek, Anna Karasowska

Orkiestra Kameralna BalticAlians w składzie:
skrzypce:
Janina Olszewska
Rafał Marek Wiśniewski
Jan Staruch
Katarzyna Goliat
Maja Andrzejewska
Sonia Zając
Roman Nichiporuk
Eliza Fronszczyk
Dominik Urbanowicz
Jan Szczypiorski

altówki:
Anna Prusińska
Emilia Miechowicz
Nel Żmuda Trzebiatowska

wiolonczele:
Jan Lewandowski
Jakub Grzelachowski
Anna Fender
Klaudia Naworska

kontrabas:
Marcin Jurgielewicz

George Tchitchinadze - dyrygent

W programie:
A. Vivaldi - Koncert na 4 skrzypiec h-moll RV 580
soliści: Rafał Marek Wiśniewski, Jan Staruch, Katarzyna Goliat, Janina Olszewska

A. Vivaldi - Koncert na 2 wiolonczele g-moll RV 531
soliści: Jan Lewandowski, Jakub Grzelachowski

J.S. Bach - V Koncert Brandenburski D-dur BWV 1050
J.S. Bach - III Koncert Brandenburski G-dur BWV 1048
soliści: Maja Andrzejewska, Natalia Sokołowska, Magdalena Jędrzejewska

Organizator:
Wydziałowe Koło Instrumentów Smyczkowych Akademii Muzycznej w Gdańsku

Opiekun Wydziałowego Koła Instrumentów Smyczkowych:
ad. dr hab. Karolina Piątkowska-Nowicka


Patronat medialny:
Trojmiasto.pl
RMF Classic
Radio Gdańsk


WSTĘP WOLNY

***

George Tchitchinadze
Dyrektor Artystyczny Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku

Jest jednym z najbardziej lubianych artystów Gruzji, który błyskawicznie zdobył uznanie publiczności i krytyków ze względu na imponujące muzyczne umiejętności, smak i wyobraźnię, charyzmę, a jednocześnie ciepło i wrażliwość w kontaktach z publicznością i z muzykami.

Maestro rozpoczął swoją karierę jako dyrygent operowy w 1998 roku, prowadząc Koncert Galowy w czasie Międzynarodowego Festiwalu Operowego w Tibilisi. Obecnie prowadzi klasę dyrygentury i stoi na czele Wydziału Operowego w Państwowym Konserwatorium w Tibilisi.

George Tchitchinadze współpracował z kilkoma polskimi orkiestrami, takimi jak Sinfonia Iuventus, Sinfonia Varsovia czy Orkiestra Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. W ostatnim czasie poprowadził świąteczno-noworoczne koncerty Gruzińską Orkiestra Kameralną w niemieckim Ingolstadt i z Orkiestrą Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, z którą często koncertuje. Odbył wiele tras koncertowych, m.in. po Izraelu z Państwową Operą i Baletem Tbilisi, występując w Jerozolimie, Quiriat Haim, Herzelii i Rishon LeZion. Maestro Tchitchinadze prowadził takie orkiestry, jak Litewska Narodowa Orkiestra Symfoniczna, Litewska Narodowa Orkiestra Kameralna, Państwowa Orkiestra Symfoniczna Azerbejdżanu czy Syryjska Narodowa Orkiestra Symfoniczna.

Prowadził też orkiestrę Państwowej Opery i Baletu w Tbilisi, dyrygując między innymi "Aidą" Verdiego, "Pajacami" Leoncavalla czy "Don Giovannim" Mozarta. Współpracował także z Orkiestrą Kameralną św. Krzysztofa w ramach wileńskiego festiwalu "Alternatywy". Pełnił też funkcję Dyrektora Muzycznego Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Saga (Japonia), podczas którego poprowadził sławną Orkiestrę Muzeum Ermitażu z Sankt Petersburga.

George Tchitchinadze prowadził także Duńską Radiową Orkiestrę Symfoniczną i Holenderską Orkiestrę Symfoniczną w Enschede. Maestro Tchitchinadze współpracował z Sinfonią Varsovią w Warszawie, Bilbao, Mińsku i Japonii - wraz z nią debiutował na festiwalu La Roque d` Antheron w sierpniu 2010 roku. La Tribune de Genève August 2010 napisała: "Po przerwie Sinfonia Varsovia będąca w doskonałej formie, z jednolitym dźwiękiem i doskonałym wyczuciem balansu muzycznego, fascynowała w trakcie wykonania pełnej majestatu, przekonującej interpretacji V Symfonii Beethovena. Inspirujący gruziński dyrygent George Tchitchinadze, od pierwszej do ostatniej nuty precyzyjny, sprawny, o wielkim wyczuciu muzycznym, odniósł całkowity sukces. Długie owacje przyniosły skutek w postaci powtórzenia na bis finałowej części, co stało się wspaniałym zakończeniem tego niezapomnianego wieczoru".

Orkiestra Kameralna BalticAlians

Orkiestra powstała w listopadzie 2018 roku z inicjatywy Janiny Olszewskiej, Jana Starucha i Rafała Marka Wiśniewskiego. Jest to grupa młodych muzyków studiujących w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Idea stworzenia zespołu zrodziła się z wspólnej pasji, jaką jest muzyka i chęci dzielenia się nią z innymi. Muzycy grający w orkiestrze to wszechstronni artyści otwarci na nowe doświadczenia. Dzięki takim atutom jak młodość, zapał i talent, grupa tworzy najbardziej inspirujący i obiecujący zespół działający na Pomorzu. Wykorzystując doświadczenie i wiedzę profesjonalnych muzyków, orkiestra dąży ze swoją innowacyjnością do przełamania szablonowych koncertów muzyki klasycznej. Jej głównym celem jest połączenie kunsztu instrumentów smyczkowych z nowatorskim podejściem do muzyki.

Przeczytaj także