GIOVANNI BATTISTA PERGOLESI Stabat Mater
Jan Paweł II Tryptyk rzymski
Michał Nesterowicz dyrygent
Jarosław Tyrański recytacje
soliści oraz Chór Żeński Gaudium per Canto Akademii Muzycznej
im. S. Moniuszki w Gdańsku (przyg. Anna Fiebig)
Orkiestra PFB
IOVANNI BATTISTA PERGOLESI Stabat Mater
JAN PAWEŁ II Tryptyk rzymski
VI Dzień Papieski, który w tym roku przypada na dzień 15 października, upłynie pod hasłem "Jan Paweł II – Sługa Miłosierdzia". W całej Polsce odbywać się będą koncerty, konferencje naukowe, panele dyskusyjne oraz Msze św., podczas których wierni modlić się będą o rychłą beatyfikację Jana Pawła II.
W Archikatedrze w Oliwie w niedzielny wieczór o godz. 20.00 Filharmonia Bałtycka zaprasza na KONCERT PAPIESKI, który będzie formą słowno-muzycznej refleksji. Na program złożą się poezje Jana Pawła II z tomiku „Tryptyk rzymski” i oratorium „Stabat Mater” Giovanni Battista Pergolesiego.
W zabytkowej katedrze wystąpią Filharmonicy Gdańscy pod batutą Michała Nesterowicza, Aleksandra Kucharska-Szefler (sopran), Alicja Rumianowska (alt), Chór Żeński „Gaudium per Canto” Akademii Muzycznej w Gdańsku (przyg. Anna Fiebig) oraz aktor Teatru Wybrzeże Jarosław Tyrański.
Serdecznie zapraszamy.
Informacje o wykonawcach:
Aleksandra Kucharska-Szefler sopran
Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczna w Gdańsku w klasie prof. H.Mickiewiczówny. Jest laureatką trzech konkursów wokalnych, w tym Międzynarodowego Konkursu im. A.Dvoraka w Karlovych Varach w 1984 r. – II miejsce – oraz Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w 1985 r. – I miejsce i nagroda specjalna za wykonanie pieśni polskiej. Dokonała nagrań z dziedziny muzyki kameralnej, m.in. nagrania archiwalnego pieśni i ballad Stanisława Moniuszki dla Polskiego Radia. W swoim repertuarze posiada partie operowe, oratoryjne, cykle kameralne i pieśni oraz utwory muzyki dawnej. W prawykonaniu polskim opery R.Schumanna „Genowefa” (Gdańsk 1991) śpiewała rolę tytułową. Koncertowała w Niemczech, Francji i Włoszech. Jest propagatorką twórczości poetów i kompozytorów kaszubskich, których utwory wielokrotnie nagrywała dla radia i telewizji. Jest doktorem sztuki. Prowadzi klasę śpiewu solowego w Akademii Muzycznej w Gdańsku.
ALICJA RUMIANOWSKA alt
Absolwentka Akademii Muzycznej w klasie Profesor Zofii Janukowicz - Pobłockiej.
Działalność artystyczną rozpoczęła czasie studiów , współpracując już wtedy z Operą Bałtycką , z którą związana jest do dzisiaj. Debiutem jej była rola Ramira w operze kameralnej
"La finta giardiniera "W.A. Mozarta , a następnie partia Jadwigi w operze "Straszny Dwór" St.. Moniuszki i partia Olgi w operze "Eugeniusz Oniegin" P.Czajkowskiego.
Współpraca z Operą Bałtycką zaowocowała licznymi rolami m. in. Jasia w operze "Jaś i Małgosia" E. Humperdincka, Feneny w operze "Nabucco" G. Verdiego, Magdaleny w operze "Rigoletto"G. Verdiego, Księcia Orłowskiego w operetce "Zemsta Nietoperza" J. Strausa i wielu innych.
Wielokrotnie uczestniczyła w tournee zagranicznych Opery Bałtyckiej w Niemczech i Danii, m. in. w partiach Olgi, Magdaleny , Suzuki i Flory.
W 1999r. brała udział w prapremierze opery-bajki gdańskiego kompozytora Eugeniusza Głowskiego "Latający wiatrak ". Z orkiestrą Filharmonii Bałtyckiej brała udział w estradowym wykonaniu opery "Genowefa " R. Schumanna śpiewając partię Małgorzaty.
Na zaproszenie Filharmonii Pomorskiej brała udział w koncercie inaugurującym Festiwal "Musica Antiqua Orientalis".Współpracowała również z Cappellą Gedanensis, z którą nagrała kolędy polskie na CD. Współpracuje również z "Teatrem Otwartym", gdzie z powodzeniem kreowała partię Tigrany w operze "Edgar" G. Pucciniego.
W swoim dorobku posiada również liczny repertuar oratoryjny i pieśniarski.
Od szeregu lat prowadzi działalność pedagogiczną- obecnie jako adiunkt w Akademii Myzycznej w Gdańsku.