stat
Impreza już się odbyła
mar 7

piątek, g. 19:00

bilety 149 zł
Kup bilet
cze 2-3

poniedziałek - wtorek, g. 09:00, 11:00

bilety 28 zł
Kup bilet
Archikatedra w Oliwie

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Koncert symfoniczny
KONCERT PAPIESKI

Wystąpi:
Ernst van Tiel - dyrygent
Jerzy Kiszkis - recytacje
Danuta Mossakowska-Dulska - sopran
Orkiestra symfoniczna PFB
Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego

W programie:
FERENC LISZT - Festklange poemat symfoniczny S.101 nr 7
FRANCIS POULENC - Gloria na sopran i orkiestrę

-----
ERNST VAN TIEL
Dyrektor Artystyczny Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.

Już podczas studiów gry na perkusji i fortepianie był związany z holenderskimi orkiestrami radiowymi, biorąc udział w szeregu nagrań muzyki klasycznej i jazzowej. Od 1988 roku studiował dyrygenturę pod kierunkiem Lucasa Vis, Garrego Bertiniego oraz Jeana Fourneta. Przez sześć sezonów był głównym dyrygentem Amsterdamskiej Orkiestry Promenadowej. Koncertował wielokrotnie z Residentie Orchestra w Hadze, Arnhem Philharmonic Orchestra, Netherlands Philharmonic Orchestra, Brabant Orchestra.
Przez ponad dwa lata był asystentem Maestro Walerego Giergiewa, szefa artystycznego Filharmonii w Rotterdamie.

Dyrygował prawie wszystkimi utworami repertuaru klasycznego, sławę przyniosły mu interpretacje w szczególności kompozycji XIX i XX wieku. Oprócz wielu orkiestr niemieckich i chińskich, prowadził Teatro Communale w Bolonii, Tampere Philharmonic Orchestra, Royal Flemish Philharmonic, Narodową Orkiestrę Belgijską. Z Orkiestrą Symfoniczną w Monte Carlo zadebiutował w roku 2004, a w 2007 wspólnie przedstawili oryginalną muzykę Sergiusza Prokofiewa do projekcji filmowej klasyki światowego kina "Aleksandra Newskiego" Sergieja Eisensteina. W jego repertuarze istotną rolę odgrywają również opery: Carmen i Poławiacze pereł Georga Bizeta, Zamek Księcia Sinobrodego Beli Bartoka, Ernani Giuseppe Verdiego, Dydona i Eneasz Henry Purcella.

JERZY KISZKIS
Absolwent Wydziału Aktorskiego warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, którą ukończył z wyróżnieniem w roku 1961. Pracował w teatrach Zielonej Góry, Katowic, Poznania. Od 1966 roku związany na stałe z Gdańskiem, gdzie pracował w Teatrze "Wybrzeże" nieprzerwanie do września 2003 roku. Poza teatrem występował też sporadycznie w filmie i telewizji. Trwalszy charakter miała jego współpraca z Polskim Radiem, za co otrzymał tytuł "Radiowej osobowości roku 1999", przyznany przez Radio Gdańsk. Przez ponad 40 lat wykładał fonetykę i uczył kultury żywego słowa w Gdańskim Seminarium Duchownym. W podobnym charakterze współpracował z Seminarium w Pelplinie a także przez kilka lat na Wydziale Historii Uniwersytetu Gdańskiego, ucząc przyszłych nauczycieli.

Często, przy różnych okazjach, występuje z recytacjami poezji i prozy.
13 grudnia 1981 został internowany. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Medalem Gloria Artis oraz Dyplomem "Pro Ecclesia et Populo". Dwukrotnie wyróżniany nagrodami Prezydenta Miasta Gdańska jak również Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki. W roku 2010, wspólnie z żoną, został uhonorowany przez Marszałka Województwa Pomorskiego Pomorską Nagrodą Artystyczną oraz Statuetką Gryfa Pomorskiego "za całokształt twórczości w uznaniu wybitnych osiągnięć artystycznych.