stat
Impreza już się odbyła

Koncert Papieski w Oliwie

paź 6

niedziela, g. 19:00

bilety 70 zł
paź 12

sobota, g. 19:00

bilety 50 zł
Kup bilet
"Jan Paweł II Orędownikiem Prawdy"

koncerty w Trójmieście


HENRYK MIKOŁAJ GÓRECKI III Symfonia (Symfonia pieśni żałosnych)
JAN PAWEŁ II Tryptyk Rzymski - Medytacje

WYKONAWCY:

Bożena Harasimowicz - sopran
Michał Nesterowicz - dyrygent
Jarosław Tyrański - recytacje
Orkiestra Symfoniczna PFB

Każdego roku niedziela października poprzedzająca bezpośrednio rocznicę wyboru Jana Pawła II na Stolicę Apostolską, przypadającą 16 października, obchodzona jest jako "Dzień Papieski". Wydarzenie to, budujące tradycję upowszechniania myśli Jana Pawła II w środkach społecznego przekazu, od czterech lat jest szeroko obecne w mediach. Po raz pierwszy "Dzień Papieski" odbył się 14 października 2001 r. pod hasłem "Pontyfikat przełomów". Kolejne „Dni Papieskie” to: 13 października 2002 r. "Jan Paweł II - świadek nadziei", 12 października 2003 r. „Apostoł jedności”, 10 października 2004 r. „Jan Paweł II – pielgrzym pokoju”. Tegoroczny „Dzień Papieski” obchodzić będziemy pod hasłem: „Jan Paweł II – orędownik prawdy”. Jak co roku w nurt obchodów włącza się środowisko artystów w całej Polsce.

Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku, swoim corocznym październikowym cyklem „Koncertów Papieskich” w najbliższych dniach włączy się czynnie w obchody, które po raz pierwszy odbędą się niestety bez Jana Pawła II.

Filharmonicy Gdańscy pod batutą swojego szef artystycznego Michała Nesterowicza wystąpią 14 października br. w Archikatedrze w Oliwie. Koncert rozpocznie się po Mszy św. wieczornej o godz. 19.30.

Podczas tegorocznego Koncertu Papieskiego „Jan Paweł II Orędownikiem Prawdy” zabrzmi III Symfonia op. 36 na sopran solo i orkiestrę Mikołaja Henryka Góreckiego zwana Symfonią Pieśni Żałosnych. Symfonia ta jest najważniejszym i najbardziej znanym dziełem Góreckiego wykonana po raz pierwszy w 1976 na Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień. W 1992 kompozycja ta trafiła na światowe listy przebojów, nie tylko muzyki poważnej, po nagraniu jej przez amerykańską śpiewaczkę Dawn Upshaw.

Tym, co tak bardzo poruszyło słuchaczy nie tylko polskich, ale i ca całym świecie, była prostota środków języka muzycznego zredukowana do kilku akordów i powtarzającej się wciąż melodii. W zestawieniu z wcześniejszą, niezwykle wyrafinowaną warsztatowo twórczością Góreckiego była to prawdziwa rewolucja. Charakterystyczną cechą tej muzyki pozostaje wciąż jej ogromny ładunek ekspresji, modlitewna żarliwość i pierwiastek sacrum przenikający każdą nutę symfonii.

Partię wokalną III Symfonii usłyszymy w wykonaniu znakomitej Gdańszczanki, o przepięknym i krystalicznym sopranie, Bożeny Harasimowicz. Dzisiaj ten głos rozbrzmiewa w najznamienitszych salach koncertowych i operowych. Rok 1997 zapoczątkował stałą współpracę z wybitnym polskim kompozytorem i dyrygentem - Krzysztofem Pendereckim (europejska premiera "Siedem Bram Jerozolimy" Filharmonia Narodowa pod dyr. K. Korda ). Od 2000 roku współpracuje z Teatrem Wielkim w Warszawie. Z Akademią Muzyczną w Gdańsku, swoja macierzystą uczelnią, związana jest od 1989 roku. Wykształciła kilka absolwentek, które już mają swoje sukcesy i pewien dorobek artystyczny. Obecnie jest pedagogiem w tejże uczelni. W roku 2002 uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego w dziedzinie sztuki - wokalistyka.

Koncert zostanie „ubogacony” tekstami poetyckimi Jana Pawła II z tomu „Tryptyk Rzymski – Medytacje” w interpretacji znanego aktora Teatru Wybrzeże – Jarosława Tyrańskiego.

Jest już tradycją, że Koncerty Papieskie z jednej strony nawiązują tematycznie do myśli i przesłań papieskich, a z drugiej strony poprzez ogólną dostępność dla słuchaczy – wstęp bezpłatny na koncert – są formą obcowania przeciętnego słuchacza ze „sztuką wysoką”.