stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Cykl koncertów "Penderecki - in memoriam" ma na celu uhonorowanie i prezentację dzieł jednego z najwybitniejszych Polskich kompozytorów w drugą rocznicę jego śmierci.

kwi 12

sobota, g. 17:00, 20:00

bilety 99-209 zł
Kup bilet
Nowatorskie spojrzenie na muzykę jak i młodzieńcza energia to cechy, które wyróżniają Orkiestrę Kameralną BalticAlians. W połączeniu z ogromną wiedzą i doświadczeniem wybitnego Polskiego skrzypka, altowiolisty i dyrygenta Śląskiej Orkiestry Kameralnej, twórcy Sinfonietty Cracovii - Roberta Kabary, tworzą wspólnie zaskakującą i niepowtarzalną interpretację wspaniałych dzieł wielkiego kompozytora.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Koncerty będą podzielone na dwie części - Sacrum (łac. sacer "święty") związaną z poszukiwaniem nowego rodzaju brzmienia, bardziej przyjaznego ludzkiemu uchu i odkrywaniem kulturowych korzeni przez kompozytora i Profanum (łac. pro "przed" fanum "świątynia") związany z typem ekspresji, charakterystycznym dla trzeciego etapu twórczości kompozytora - wyrażeniem emocjonalnej równowagi.

Orkiestra Kameralna BalticAlians powstało w listopadzie 2018 roku. Idea powstania orkiestry zrodziła się ze wspólnej pasji studentów Akademii Muzycznej w Gdańsku do smyczkowej muzyki kameralnej i chęci dzielenia się nią z innymi. Dzięki swojemu zapałowi i talentowi, grupa tworzy najbardziej inspirujący i obiecujący zespół działający na Pomorzu. Wykorzystując doświadczenie i wiedzę wirtuozów (zarówno dyrygentów jak i solistów) dąży do przełamania szablonowych koncertów muzyki klasycznej. Głównym celem jest połączenie kunsztu instrumentów smyczkowych z nowatorskim podejściem do muzyki.

Od początku swojej działalności orkiestra zorganizowała szereg koncertów z udziałem wielu profesjonalnych muzyków światowej sławy, m. in. z Karoliną Piątkowską -Nowicką (liderem grupy drugich skrzypiec Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku oraz pierwszą skrzypaczką zespołu NEOQUARTET), Robertem Kwiatkowskim (koncertmistrzem Polskiej Filharmonii Bałtyckiej i orkiestry kameralnej HASEANTICA), Georgem Tchitchinadze (dyrektorem artystycznym Polskiej Filharmonii Bałtyckiej). Jesienią 2019 roku BalticAlians zorganizowało międzynarodowy projekt z udziałem członków Zehetmair Quartet, Jakubem Jakowiczem oraz Christianem Elliottem w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, a także wzięło udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej NeoArte - Syntezator Sztuki.

Robert Kabara - Jeden z najwybitniejszych Polskich skrzypków, altowiolistów i dyrygentów. Robert Kabara jest twórcą orkiestry Sinfonietta Cracovia, której wizerunek i brzmienie tworzył przez ponad 20 lat, pełniąc funkcję dyrektora, koncertmistrza, solisty i dyrygenta. Współpracował z czołowymi postaciami polskiej dyrygentury, jak m. in. J. Maksymiuk, K. Penderecki, J. Kaspszyk, A. Wit, M.J. Błaszczyk, T. Wojciechowski, jak również gośćmi ze światowej sceny, jak m. in. J. Axelrode, G. Chmura, L. Foster, C. Eschenbach.

Jest wirtuozem skrzypiec, utytułowanym w wielu międzynarodowych konkursach. Równolegle występuje także jako altowiolista, grając m.in. w duecie z wybitnym skrzypkiem Maximem Vengerovem, a także z solistami młodszego pokolenia: Marianną Vasilevą, Agatą Szymczewską i Anną Marią Staśkiewicz. Do stałych pozycji jego repertuaru zaliczyć można kompozycje na altówkę Krzysztofa Pendereckiego, które wielokrotnie wykonał pod batutą samego kompozytora w Krakowie, Alte Oper we Frankfurcie czy Konserwatorium Moskiewskim.
Program koncertu:

CZĘŚĆ 1 - SACRUM

Sacrum symbolizuje młodzieńczą Iliadę - okres muzycznych eksperymentów kompozytora. W muzyce powraca do melodii, wirtuozowskich efektów wykonawczych i wybujałych emocji kojarzących się z okresem romantyzmu.

1. Chaccone in Memoria del Giovanni Paolo II - Polskie Requiem
2. Agnus Dei (w transkrypcji na orkiestrę smyczkową)
3. "De profundis" z "Siedmiu Bram Jerozolimy" na orkiestrę smyczkową

CZĘŚĆ 2 - PROFANUM
Profanum symbolizuje Odyseję związaną z poszukiwaniem nowego rodzaju brzmienia, bardziej przyjaznego ludzkiemu uchu, a także odkrywaniem kulturowych korzeni.

4. Pieces in Baroque style
5. Serenade for string orchestra
6. Sinfonietta per archi

Szacowany czas trwania koncertu: 2 godziny

HARMONOGRAM KONCERTÓW

24.03.2022 - Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku
25.03.2022 - Filharmonia Koszalińska im. Stanisława Moniuszki w Koszalinie
27.03.2022 - Filharmonia Warmińsko-Mazurska im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie