stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Koncert Piotra Kwaśnego i Michała Drewnowskiego

Koncert duetu Piotr Kwaśny / Michał Drewnowski

lis 27-1.12

środa - niedziela, g. 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
gru 8

niedziela, g. 12:00 - 15:00

bilety 37-70 zł
ulgowy 27-58 zł
Wykonawcy:
Piotr Kwaśny - skrzypce
Michał Drewnowski - fortepian


muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Program:
F. Schubert (1797-1828) - Sonata na skrzypce i fortepian a-moll D 385l
O. Messiaen (1908-1992) - Thème et Variations (1932)                         
E. Bloch (1880-1959) - Suita Baal Shem: Three Pictures from the Hassidic Life II Nigun (Improvisation)                                      
E. Chausson (1855-1899) - Poème, op. 25

START: godz. 17:00
WSTĘP: wolny


PIOTR KWAŚNY
Piotr Kwaśny urodził się w 1979 r. w Krakowie. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi gdzie dyplom uzyskał  pod kierunkiem prof. Iwony Wojciechowskiej. Dzięki stypendiom ukończył Curtis Institute of Music w Filadelfii w Stanach Zjednoczonych (prof. Yumi Scott i prof. Ida Kavafian) oraz Musikhochschule w Lubece, w Niemczech (prof. Shmuel Ashkenasi). W uczelni tej ukończył również studia podyplomowe w klasie prof. Wilfrieda Laatza. Kameralistykę studiował m.in. w Filadelfii u Petera Wileya (Trio Beaux Arts), Michaela Tree (Kwartet Guarneri) i Josepha Silversteina (Boston Symphony) oraz w Lubece  u Waltera Levina (Kwartet LaSalle). Był stypendystą Fundacji Ewy Czeszejko-Sochackiej, a w latach 2003-2007 także Fundacji Oscara i Very Ritter w Hamburgu. 

Uczestniczył w kursach mistrzowskich u Schlomo Mintza i Eduarda Gracha w Izraelu, Thomasa Brandisa (Berliner Philharmoniker) w Niemczech oraz w kursie kameralistyki pod kierunkiem Shmuela Ashkenasiego (Kwartet Vermeer) w Holandii. Współpracę z pianistą Michałem Drewnowskim oraz założoną przez niego Radiową Filharmonią New Art rozpoczął w 2010 r. W zespole tym od 2012 jest koncertmistrzem i pierwszym skrzypkiem kameralnego składu New Art Chamber Soloists.

Z uzyskanych nagród artysta najbardziej ceni sobie uzyskanie I miejsca na Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Skrzypków im. P. Czajkowskiego w Japonii i zdobycie III miejsca na Międzynarodowym Konkursie im. Y. Menuhina w Anglii (1995).

Jako solista i kameralista występował m.in. w Polsce, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Brał udział w festiwalach muzycznych w Schleswig-Holstein, Montpellier, a także w Festiwalach Brahmsowskich w Lubece oraz w Festiwalu Chopinowskim nad Nettą. Jako solista koncertował z wieloma orkiestrami filharmonicznymi w Polsce i za granicą, a także z orkiestrami kameralnymi, takimi jak: Amadeus, Sinfonietta Cracovia i Capella Cracoviensis. 
                        
Od września 2014 r. zaangażowany jest w grupie pierwszych skrzypiec Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku.

MICHAŁ DREWNOWSKI
Urodził się w 1977 roku w Warszawie. Pierwsze lekcje fortepianu rozpoczął w wieku 8 lat we Włoszech gdzie mieszkał z rodziną. Edukacje muzyczną rozpoczął po powrocie do Polski w wieku 14 lat w Liceum Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Warszawie, gdzie uczył się pod kierunkiem prof. Bronisławy Kawalli i prof. Ewy Pobłockiej. W 2001 ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi a w 2005 roku ukończył Konserwatorium Muzyczne w Genewie w klasie fortepianu  Dominique Merlet i Pascala Devoyon.

Brał również udział w wielu mistrzowskich kursach pianistycznych prowadzonych przez wybitnych pianistów: Naum Shtarkmann, Miłosz Magin, Fou T'soung, Rudolf Kehrer i Eugen Indjic.

Michał Drewnowski jest laureatem:
w 1996 r. nagrody specjalnej na I Międzynarodowym Konkursie Indywidualności Muzycznych im. A. Tansmana w Łodzi,
w 1998 I nagrody na XIII Konkursie Muzyki Kameralnej im. G. Bacewicz w Łodzi, w 1998 XXXII Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku,
w 2000 r. II Nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. M. Masin w Sangemini (Włochy),
w 2005 II Nagrody na Konkursie Pianistycznym A.GI.MUS. w Rzymie. 

Koncertuje jako solista i kameralista w Polsce, Włoszech, Francji, Hiszpanii, Szwajcarii, Luksemburgu, Belgii, Bułgarii, Anglii, Austrii, Czechach, Finlandii, Danii i w Niemczech. Występował z orkiestrami symfonicznymi w kraju i za granicą, pod batutą m.in.: Tadeusza Kozłowskiego, Rubena Silvy,Vladimira Kiradjeva i Stanislava Ousheva.

Do ważniejszych występów można zaliczyć koncerty na festiwalach: Passage w Warszawie, Salon of the Arts w Sofii, Festival Musicale di Norcia (Włochy), Varna Summer Festival (Bułgaria), Krakowska Wiosna Muzyczna, Warszawskie Spotkania Muzyczne, Festiwal Chopinowski w Genewie, Keminklavier w Kemi (Finlandia).

Występował  w takich salach koncertowych jak Sala Bulgaria w Sofii, Gianicolo w Rzymie, Steinway Kammersal w Kopenhadze, Wigmore Hall w Londynie czy Palau de la Musica Catalana w Barcelonie.

W latach 2000- 2002 występował w Teatrze Nowym w Warszawie jako aktor-pianista w przedstawieniu Adama Hanuszkiewicza 'Chopin, jego życie, jego miłość, jego muzyka...' w roli Fryderyka Chopina.

Dyskografia Michała Drewnowskiego obejmuje nagranie dla wytwórni fonograficznej GEGA NEW z muzyką na 2 fortepiany i perkusję (Voland Quartet), dla wytworni DUX płytę duetu fortepianowego Doppio Espresso z muzyką kompozytorów amerykańskich i latynoamerykańskich (L. Bernstein, A. Piazzola, P. Ziegler i J. Bragato) płytę z utworami fortepianowymi współczesnego kompozytora szwajcarskiego Dominique Loup oraz dla PRO ART utwory na fortepian i orkiestrę Tadeusza Trojanowskiego.

Pianista ponadto propaguje mało znaną i całkiem zapomnianą muzykę polskich kompozytorów, m.in. takich jak: Ludwik Grossmann, Jadwiga Sarnecka, Stefan Kisielewski, Tadeusz Majerski.

Michał Drewnowski jest współzałożycielem Radiowej Filharmonii New Art i od 2009 roku jej dyrektorem artystycznym.
Obecnie jest adiunktem  w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi.