Centrum Kultury w Gdyni zaprasza w niedzielę 7 lipca do Teatru Miejskiego na koncert Reprezentacyjnego Polskiego Zespołu Pieśni i Tańca "Wileńszczyzna". W swym repertuarze zespół wzoruje się na miejscowym polskim folklorze z trenów Wileńszczyzny.
Reprezentacyjny Polski Zespół Pieśni i Tańca Wileńszczyzna został założony w 1980 roku. Na scenie prezentują nie tylko poszczególne pieśni i tańce wileńskie, lecz często łączą je w odrębne kompozycje, odtwarzając dawne obrzędy i prezentując pieśni i tańce różnych narodowości, od wieków zamieszkujących tereny Wileńszczyzny, m.in. białoruskie, rosyjskie, ukraińskie, żydowskie czy cygańskie. Występowali m.in. w Polsce, Belgii, Holandii, Francji, Niemczech, Anglii, Austrii, Włoszech, Watykanie, Stanach Zjednoczonych i Australii.
folk / reggae / world - koncerty w Trójmieście
7 lipca, godz. 18.00 KUP BILET
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni
*Bilety: 15 zł
I część koncertu: "Raduje się serce"Jest to inscenizowany program tematyczny składający się z wierszy, tańców i pieśni o tematyce żołniersko-patriotycznej. Wchodzą doń pieśni z różnych okresów walki o niepodległość. Przeważają jednak pieśni legionowe oraz pieśni i wiersze z okresu walk żołnierzy Armii Krajowej. Program ten zawsze wzruszał publiczność, a szczególnie w latach 90-tych, gdy obalano komunizm, a Polacy na Wileńszczyźnie walczyli o przetrwanie i zachowanie swojej tożsamości narodowej. Nie obeszło się bez zgrzytów. Tak, dyrekcja Domu Nauczyciela w Wilnie, gdzie dla uczestników konferencji Polskiego Stowarzyszenia Naukowców w dniu 2.07.1994 r. miał odbyć się ten spektakl, nie udzieliła zgody na jego wykonanie. Spektakl wobec tego odbył się na ulicy przed gmachem Domu Nauczyciela, obok skweru z pomnikiem Stanisława Moniuszki, a widzowie na stojąco hucznymi oklaskami towarzyszyli każdej wykonywanej piosence. Przybyła wkrótce policja nie zdecydowała się na przerwanie spektaklu i obserwowała go do końca. Z tym programem ,,Wileńszczyzna" w dniach 10-11.11.1989 r. dała też 4 koncerty charytatywne, z których dochód (10 155 rubli) został przeznaczony na odbudowę Kalwarii Wileńskiej.
Spektakl ten początkowo nosił tytuł "Z dymem pożarów". Wystawiano go wielokrotnie w Wilnie i w Polsce, w tym 16.11.1990 r. w Teatrze Wielkim w Łodzi, 7.06.1997 w Teatrze Polskim w Warszawie, 17.08.1997 r. na Festiwalu Kresowym w Mrągowie, zaś ostatnio 17.11.2012 r. na obchodach Dnia Niepodległości Polski w Petersburgu..
II część koncertu: "Kiermasz wileński"Wilno ubiegłych stuleci było sławne ze swych kiermaszów. Urządzano je o różnych porach roku: zarówno wczesną wiosną na Kaziuka, jak też na Jana, na Piotra, a następnie w sierpniu na Rocha. Kiermasze, zwłaszcza te kaziukowe, gromadziły różnojęzyczny i wielonarodowościowy tłum, jaki faktycznie reprezentował przekrój ludności, zamieszkującej te tereny. Poza handlem wyrobami ludowego rzemiosła, była to świetna okazja do spotkania się różnych cioć i kumoszek. Po załatwieniu interesu trwały zabawy, stale brzmiała muzyka, tańce i śpiewy.
Właśnie w atmosferę takiego kiermaszu wprowadza nas spektakl muzyczny p.t. "Kiermasz Wileński". Na ten program składają się pieśni i tańce różnych narodowości: prócz polskich także białoruskie, litewskie, rosyjskie, ukraińskie, żydowskie i cygańskie.
Oryginalna muzyka, śpiew, tańce i stroje razem z odpowiednią scenografią stwarzają niepowtarzalny obraz wileńskiego wielonarodowościowego kiermaszu, gdzie każdy czuje się u siebie.