stat
Impreza już się odbyła
sty 26

niedziela, g. 18:00 - 21:00

Sala Słoneczna Moniuszki
Wstęp wolny
lut 21

piątek, g. 19:00

bilety 27-121 zł
Kup bilet
KONCERT SYMFONICZNY - 500 LAT REFORMACJI

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


SALA KONCERTOWA
Koncert symfoniczny

Wystąpią:
Daniel Smith - dyrygent
Szymon Krzeszowiec - skrzypce
Agata Szymczewska - skrzypce
Orkiestra Symfoniczna PFB

Krzysztof Zanussi - prowadzenie

W programie m.in.:
Jan Sebastian Bach
Koncert na dwoje skrzypiec d-moll BWV 1043

Felix Mendelssohn-Bartholdy
V Symfonia D-dur "Reformacyjna" op. 107


-----

DANIEL SMITH
"Niesamowita muzyka, niesamowity dyrygent. Z jednej strony prowokuje gwałtowne uczucia, tworzy muzyczną grę dla zdolnych muzyków oraz budzi zapał w orkiestrze, z drugiej - jest bardzo profesjonalnym dyrygentem, którego twórczość oparta jest na wiedzy, wykształceniu i inteligencji, a nie tylko wynika z wielkiej pasji i miłości do muzyki " - Adam Rozlach, Polskie Radio

Australijski dyrygent, Daniel Smith, szybko zyskał międzynarodowe uznanie po zdobyciu I Nagrody, Złotej Batuty oraz Nagrody Orkiestry na Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. Grzegorza Fitelberga pod patronatem UNESCO w 2014 roku. Uzyskał również II nagrodę w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. Sir Georga Soltiego oraz dwie nagrody w Krakowie: I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie dla Dyrygentów Operowych "Luigi Mancinelli" i nagrodę dla najlepszego według orkiestry dyrygenta na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego.

Muzykalność, energia i duch Smitha wpływają na jego wyjątkowe porozumienie zarówno z muzykami, jak i z publicznością. Po swoim bardzo udanym debiucie, jako pierwszy Australijczyk dyrygujący Orkiestrą Teatru Maryjskiego, artysta poprowadził również Londyńską Orkiestrą Filharmoniczną, włoską Narodową Orkiestrą Symfoniczną (Orchestra Sinfonica Nazionale della Rai), Warszawską Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Radiową Orkiestrą Symfoniczną we Frankfurcie (hr-Sinfonieorchester), Nową Filharmonią Japońską, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Irlandii, Orkiestrą Symfoniczną z Indianapolis, Orkiestrą Filharmoniczną z Monte Carlo, Duńską Narodową Orkiestrą Symfoniczną (DR SymfoniOrkestret), Orkiestrą Symfoniczną z Göteborga (Göteborgs Symfoniker), Orchestra Sinfonica di Milano "Giuseppe Verdi", Orkiestrą Symfoniczną Yomiuri Nippon z Tokio, Filharmonią Południowej Holandii (Philharmonie Zuidnederland) i Chorwacką Radiowo-telewizyjną Orkiestrą Symfoniczną (Simfonijski orkestar Hrvatske radiotelevizije).

Daniel Smith uczestniczył także jako dyrygent w wielu festiwalach takich jak World Expo, Stars of the White Nights, Mozarteum Festspiele, Järvi Summer Festival, Estate Musicale Chigiana, Aspen Music Festival, Sydney Olympic Arts Festival, MiTo Festival i the Proms w Krakowie. W najbliższym czasie dyrygent planuje debiutanckie występy z Czeską Filharmonią (Ceská filharmonie), Teatro San Carlo, Teatro Carlo Felice oraz ponowne występy z Londyńską Orkiestrą Filharmoniczną, Orkiestrą Teatru Maryjskiego, Orchestra Sinfonica di Milano "Giuseppe Verdi", Filharmonią Śląską i Orquestra Metropolitana de Lisboa.

Rok 2013 był dla artysty rokiem debiutów między innymi na Festiwalu Oper Rossiniego w Pesaro i Teatrze Maryjskim, podczas których dyrygował wykonaniem opery Rossiniego Il viaggio a Reims (,,Doskonała produkcja! I Daniel Smith... wydaje się, jakby ta opera była napisana specjalnie dla niego! Wczoraj wieczorem orkiestra brzmiała znakomicie." - Ekaterina Gudkova ). Doświadczenie, które zdobył w Teatro dell'Opera di Roma, gdzie uczestniczył w przygotowaniu najsłynniejszych dzieł operowych, takich jak "Cyrulik sewilski", "Cosi fan tutte", "Kawaler srebrnej róży", "Dziewczyna z zachodu", "Traviata", "Tosca i Wozzeck" (z takimi reżyserami jak Giancarlo del Monaco i Franco Zeffirelli), również miało ogromny wpływ na jego sukces. Daniel Smith kierował także takimi utworami jak: "Rycerskość wieśniacza", "Gianni Schicchi", "Siostra Angelica", "Latający Holender" czy "Jaskółka".

W marcu 2016 roku kompozytor założył fundację charytatywną: ,,The Daniel Smith 'Gift of Music' Foundation", w ramach której osobiście kupuje bilety dla tych, którzy ze względu na złą sytuację finansową, nieuleczalną chorobę, ślepotę lub niepełnosprawność nie mogą uczestniczyć w wydarzeniach muzycznych. Smith studiował dyrygenturę pod kierunkiem mistrzów, wśród których znaleźli się Jorma Panula, Neeme Järvi, Gianluigi Gelmetti, Hugh Wolff, Peter Gülke, Imre Palló i Harry Spence Lyth.W Konserwatorium Muzycznym w Sydey zdobył tytuł magistra. Był też stypendystą Trinity College London, American Academy of Conducting w Aspen oraz Uniwersytetu Mozarteum w Salzburgu.

---

SZYMON KRZESZOWIEC
Skrzypek, kameralista i pedagog, urodzony 20 kwietnia 1974 w Tychach. Studiował grę na skrzypcach w klasie Romana Lasockiego w Akademii Muzycznej w Katowicach, którą ukończył z wyróżnieniem. W latach 1997-99 odbywał studia podyplomowe pod kierunkiem Hermana Krebbersa w Conservatorium van Amsterdam. Swoje umiejętności doskonalił podczas mistrzowskich kursów, prowadzonych m.in. przez Glenna Dicterowa, Yaira Klessa, Tadeusza Wrońskiego i Krzysztofa Węgrzyna. Był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki oraz Japońskiej Fundacji Muzycznej JESC. W 2008 uzyskał stypendium w ramach programu "Młoda Polska" Narodowego Centrum Kultury.

Jest laureatem m.in. III nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Zdzisława Jahnkego w Poznaniu (1994), III nagrody na Konkursie Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi (1995), IV nagrody na Międzynarodowym Konkursie na Skrzypce Solo im. Tadeusza Wrońskiego w Warszawie (1997), V nagrody na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym "Citta di Brescia" we Włoszech (1999), I nagrody podczas Danish Radio Chamber Music Competition w Kopenhadze (2006) oraz I nagrody na International Max Reger Competition w Sondershausen (2006) - obie nagrody zdobyte z Triem Aristos. W 2000 otrzymał Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie wiolinistyki.

Szymon Krzeszowiec koncertuje jako solista i kameralista w Polsce oraz za granicą - w Belgii, Francji, Holandii, Hiszpanii, Szwajcarii, Czechach, Finlandii, Danii, Niemczech, Korei Południowej, Meksyku, Chinach i Stanach Zjednoczonych. Dokonał wielu nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej oraz wydawnictw fonograficznych, m.in. EMI, Radia Katowice, Sony Classical, ECM, DUX (w 2009 ukazała się solowa płyta artysty - "Kaleidoscope", z utworami Krzysztofa Meyera, Stanisława Moryty, Pawła Szymańskiego, Krzysztofa Pendereckiego, Tadeusza Wieleckiego, Eugeniusza Knapika i Witolda Szalonka). Od 2001 pełni funkcję prymariusza Kwartetu Śląskiego, z którym otrzymał m.in. "Złotego Orfeusza" za najlepszą interpretację utworu polskiego kompozytora podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" (2002), nagrodę "Fryderyk" za najlepszy album w kategorii muzyki kameralnej (2004), Złotą Odznakę Honorową za zasługi dla Województwa Śląskiego (2005), Medal "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis" (2008).

Od 2004 występuje też w trio smyczkowym Trio Aristos (Szymon Krzeszowiec - skrzypce, Alexander Ollgaard - altówka, Jakob Kullberg - wiolonczela). Ponadto współpracuje z pianistą Wojciechem Świtałą, z którym dokonał nagrania kompletu sonat skrzypcowych Johannesa Brahmsa (Sony Classical). Obok działalności artystycznej Szymon Krzeszowiec zajmuje się również pracą pedagogiczną - na stanowisku adiunkta prowadzi klasę skrzypiec w Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest jurorem krajowych i międzynarodowych konkursów skrzypcowych. Od 2004 wykłada podczas Międzynarodowego Festiwalu Kameralistyki "Ensemble" im. Księżnej Daisy w Książu. Jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Skrzypcowego w Katowicach.

---

AGATA SZYMCZEWSKA
Urodziła się w 1985 roku w Gdańsku. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 6 lat w ZPSM w Koszalinie. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. Bartosza Bryły. W październiku 2010 roku rozpoczęła pracę na stanowisku asystenta w Akademii Muzycznej w Poznaniu. W 2006 roku otrzymała I nagrodę i Złoty Medal oraz Nagrodę Publiczności TVP Kultura w XIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Jest też laureatką nagrody "London Music Masters 2009". W październiku 2009 roku zadebiutowała w Wigmore Hall, co zaowocowało zaproszeniem do wzięcia udziału w koncercie w Royal Festival Hall z London Philharmonic Orchestra, którą poprowadził Osmo Vanska jesienią 2010 roku. Po tym ogromnym sukcesie londyński "The Times" napisał o niej: "Gra z powagą, opanowaniem i mądrością muzyczną ponad swój wiek, brzmiąc momentami jak płomienna młoda Ida Haendel".

W 2005 roku na zaproszenie Maestro Seiji Ozawy objęła stanowisko koncertmistrza orkiestry pod jego kierownictwem podczas tournée po Japonii i Chinach. Od sześciu lat regularnie uczestniczy w zainicjowanej przez Maestro Ozawę prestiżowej Summer Music Academy w Szwajcarii, gdzie pracuje pod okiem tak wybitnych artystów jak Pamela Frank, Nobuko Imai, Sadao Harada czy Robert Mann. W lutym 2009 roku wystąpiła razem z Krystianem Zimermanem, Kają Danczowską, Ryszardem Groblewskim i Rafałem Kwiatkowskim wykonując kwintety fortepianowe Grażyny Bacewicz w setną rocznicę urodzin kompozytorki. Tournée zwieńczyło nagranie płyty CD dla wytwórni Deutsche Grammophon. W 2010 roku wystąpiła na koncertach kameralnych wspólnie m.in. z Gidonem Kremerem oraz Franzem Helmersonem na festiwalu "Chamber Music connects the World" w Kronbergu. W sierpniu 2011 roku została zaproszona do wykonania wspólnie z Marthą Argerich "Kwintetu fortepianowego" J. Zarębskiego podczas specjalnego koncertu nocnego VII Festiwalu Muzycznego "Chopin i Jego Europa" w Warszawie, który został zarejestrowany i zostanie wydany na płycie DVD.

W październiku 2011 roku wystąpiła w Warszawie razem z Yuri Baszmetem oraz orkiestrą Moscow Soloists wykonując "Sinfonię Concertante" Mozarta podczas światowego tournée orkiestry z okazji jej dwudziestolecia istnienia. Otrzymała stypendia od Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, Prezesa Rady Ministrów, fundacji Yehudi Menuhin Live Music Now, Gundlach Musikpreis w Hannoverze oraz Ministerstwa Kultury w ramach programu "Młoda Polska". W 2006 roku została uhonorowana nagrodami: "Paszport Polityki", Nagrodą TVP Kultura w kategorii Muzyka Poważna, oraz "Fryderyk" w kategorii Najlepszy Album Solowy Roku. Jej nagranie koncertu skrzypcowego Karłowicza (Sinfonia Varsovia pod dyr. Jerzego Maksymiuka) zostało również nagrodzone "Fryderykiem" w kategorii Muzyka Symfoniczna i Koncertująca za rok 2008. W październiku 2010 roku ukazała się jej nowa płyta z koncertami skrzypcowymi Brucha oraz Mendelssohna oraz "Legendą" Wieniawskiego wydana przez firmę Universal Music Polska.

Przeczytaj także