stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Zapraszamy na Koncert Symfoniczny: Na Urodziny Jana Sebastiana Bacha.

lis 24

niedziela, g. 18:00

bilety 85 - 165 zł
gru 20

piątek, g. 19:00

bilety 27 - 121 zł
Kup bilet
Sala Koncertowa PFB
Koncert symfoniczny

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Wystąpią:
Michael Zilm - dyrygent
Roman Perucki - organy
Hanna Dys - organy
Małgorzata Skotnicka - klawesyn
Maksym Zajączkiewicz - klawesyn
Orkiestra PFB

W programie:
J.S. Bach - "Die Kunst der Fuge"

-----

Michael Zilm - urodzony w 1957 r. w Stuttgarcie. Tam też odbył studia - najpierw w klasie skrzypiec i altówki, a od 1979 w klasie dyrygentury. Naukę kontynuował w Letniej Akademii Mozarteum w Salzburgu (M. Horvat) i Akademii Chigiana w Sienie (F. Ferrara, B. Bartoletti, C.M. Gulini). Od 1979 pozostawał pod artystyczną opieką H. von Karajana, będąc jego asystentem przy przygotowywaniu oper Verdiego i Wagnera dla Festiwali Salzburskich. Jest laureatem czterech międzynarodowych konkursów dyrygenckich: im. M. Malko w Kopenhadze (1983, IV nagroda), im. V. Gui we Florencji (II nagroda), im. Vuillermoza w Besançon (I nagroda), im. G. Fitelberga w Katowicach (1987, I nagroda, nagroda orkiestry, 3 nagrody specjalne i złoty medal). Michael Zilm jest szczególnie gorliwym popularyzatorem muzyki G. Mahlera, A Brucknera oraz kompozytorów Szkoły Wiedeńskiej. W 1980 zainicjował w Stuttgarcie festiwal "Dni Muzyki Nowej", a w latach 1987 -91 był wykładowcą w Wyższej Szkole Muzycznej w Stuttgarcie i prowadził też Ensemble Neue Musik. W latach 1991-1997 był Generalnym Dyrektorem Muzycznym Miasta Rostock i pierwszym dyrygentem Norddeutsche Philharmonie Rostock. W latach następnych był szefem Orkiestry Gulbenkian w Lizbonie. Jako dyrygent współpracuje z najwybitniejszymi orkiestrami europejskimi oraz występuje na najważniejszych festiwalach.

---

prof. Roman Perucki
- kończył gdańską Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w klasie organów prof. Leona Batora w 1985r. Uczestniczył w mistrzowskich kursach organowych w kraju i za granicą. Jest profesorem Akademii Muzycznej w Gdańsku od roku 1997 (w latach 1996-1999 był prorektorem ds. artystycznych) oraz w Zespole Szkół Muzycznych w Gdańsku; jest I organistą Katedry Oliwskiej, członkiem Komisji Liturgicznej przy Metropolicie Gdańskim; jest powoływany w charakterze konsultanta do opiniowania projektów nowych instrumentów, remontów i restauracji historycznych organów Archidiecezji Gdańskiej i na terenie całej Polski. Koncertuje w kraju i za granicą (cała Europa, USA, Japonia, Australia, Ameryka Południowa). Jest jurorem m.in. Międzynarodowego Konkursu Organowego w Kaltern (Włochy), Opavie (Czechy), w Paryżu, Petersburgu i Kaliningradzie (Rosja). Jest Dyrektorem i jurorem Międzynarodowego Konkursu Muzyki Organowej im. J.P. Sweelincka w Gdańsku. Prowadzi kursy mistrzowskie w Niemczech, Rosji, Francji, Meksyku oraz wykłady w uczelniach i szkołach muzycznych na terenie Polski.

W swoim dorobku ma już ponad 2000 recitali. W 2005 r. grał m.in. w słynnej Katedrze Notre Dame w Paryżu, w Katedrze w Gandawie, na nowych organach Katedry Lozańskiej, w Katedrze Narodu w Brukseli czy słynnych organach w Katedrze w Rydze. Miał przyjemność występować na wielu znamienitych, międzynarodowych festiwalach. Występował również jako kameralista i solista m.in. z Orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, z Orkiestrą Polskiej Filharmonii Kameralnej, z Orkiestrą Agnieszki Duczmal, z Orkiestrą Nationale Porto i ze znakomitymi solistami. Dokonał licznych nagrań dla: Polskiego Radia i Telewizji, NDR, telewizji brytyjskiej, słowackiej i innych. Nagrał 28 płyt, Messe pour les paroisses Fr. Couperina Bohdan Pociej uznał w "Ruchu Muzycznym" za najlepsze nagranie w Polsce roku 1991, natomiast II płyta Oliwska nominowana była do nagrody Fryderyka. W swoim dorobku posiada platynową płytę (wydaną w 1998 roku).

Jest Dyrektorem Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku (w latach 1993-1997 również dyrektorem artystycznym) oraz prezesem Pomorskiego Stowarzyszenia "Musica Sacra", z którym organizuje m.in.: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze Oliwskiej, Międzynarodowy Konkurs Organowy im. J.P. Sweelincka w Gdańsku, cykl koncertów "Bliżej Bacha", koncerty z okazji Jarmarku św. Dominika w kościele oo. Dominikanów w Gdańsku oraz koncerty w kościołach Rumi, we Wdzydzach i Morągu. Od 1999 jest prezesem Stowarzyszenia Miłośników Archikatedry Oliwskiej oraz dyrektorem Konkursu Chórów "Maria Cantat", członkiem jury Konkursu Pieśni Religijnej w Jastarni, organizatorem Festiwalu Muzyki Sakralnej w Gdyni. Posiada liczne odznaczenia i nagrody, w tym najwyższe odznaczenie papieskie Pro eclessiae et Pontifice, złotą odznakę: Zasłużony dla Kultury Polskiej (2005 r.), nagrodę Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultura w roku 2007 otrzymał Medal "Zasłużony dla Kultury Polskiej Gloria Artis" Pomorską Nagrodę Artystyczną - Gryfa Pomorskiego za rok 2006, nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki. W marcu 2008 roku otrzymał nadany przez papieża Benedykta XVI Order Św. Sylwestra.

---

Hanna Dys - organistka, adiunkt na Wydziale Instrumentalnym gdańskiej Akademii Muzycznej. Ukończyła studia w klasie organów Prof. Romana Peruckiego gdańskiej Akademii Muzycznej oraz Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu, w klasie organów Prof. Wolfganga Zerera, gdzie otrzymała dyplom z wyróżnieniem. Stypendystka m. in. Brahms Stiftung, Stypendium dla Twórców Kultury oraz Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Laureatka i uczestniczka konkursów międzynarodowych. Odbyła liczne kursy mistrzowskie w wielu krajach europejskich m. in. u Prof. J. Laukvika, Prof. O. Latry, Prof. D.Rotha, K.Bine Bryndorf. W 2009 roku uzyskała stopień doktora w zakresie sztuki muzycznej, a w 2016 roku stopień doktora habilitowanego. Prowadzi klasę organów w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Gdańsku. Jej uczniowie i studenci są laureatami konkursów organowych w kraju i za granicą.

Prowadzi ożywioną działalność koncertową, zarówno jako solistka jak i kameralistka, jest jurorem konkursów organowych. Występowała na festiwalach muzyki organowej w Polsce i niemal w całej Europie (m.in. Włochy, Finlandia, Rosja, Norwegia, Niemcy, Francja, Mołdawia, Hiszpania). W swojej działalności koncertowej propaguje polską muzykę organową, m. in. nagrała w ramach przewodu habilitacyjnego płytę monograficzną z dziełami Mieczysława Surzyńskiego. Ma na swoim koncie współpracę z wybitnymi dyrygentami i muzykami, m. in. Sir Nevilem Marrinerem, Kai Bumanem, Massimiliano Caldim, Friederem Berniusem, Łukaszem Borowiczem. Hanna Dys jest również animatorem kultury, m. in. pełni funkcję dyrektora artystycznego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Grudziądzu, a także jest pomysłodawczynią i organizatorem koncertów i wydarzeń muzycznych w Gdańsku. W swoim dorobku posiada nagrania solowe oraz kameralne. Dwukrotnie nominowana do nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców Kultury.