stat
Impreza już się odbyła

Koncert T. Polkowskiego i filmy

Kino Repertuar wszystkich kin w Trójmieście

Koncert Tadka Polkowskiego, 9 listopada, g. 19:00, kino Neptun.

wrz 28-29

sobota - niedziela, g. 9:00

bilety 13 zł
paź 16

środa, g. 18:00

bilety 39,90 zł
ulgowy 39,90 zł
przedsprzedaż 28,90 - 37,90 zł
Tadeusz Polkowski, polski raper
W 2011 rozpoczął działalność solową. Od tego czasu opublikował utwory i teledyski promujące pierwszy album zatytułowany Niewygodna prawda. Były to utwory "Żołnierze wyklęci" w 2011 r., następnie na początku 2012 tytułowy "Niewygodna prawda". W lutym ukazał się teledysk do utworu "Rotmistrz Witold Pilecki", stanowiącego upamiętnienie osoby Witolda Pileckiego, zaś w lipcu powstał obraz do utworu "Generał Nil", który upamiętnia osobę generała Augusta Emila Fieldorfa. W zamierzeniu autora na płycie znalazły się treści dotyczące "wspaniałych oraz tragicznych wydarzeń w polskiej historii"..

W międzyczasie raper wziął udział w akcji "Ratujmy Roja", zmierzającej do realizacji filmu o Mieczysławie Dziemieszkiewiczu, ps. "Rój" oraz otwarciu stałej ekspozycji w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Prócz wspomnianych wyżej utworów promujących: "Rotmistrz Witold Pilecki" (upamiętniający rtm. Witolda Pileckiego), "Generał Nil" (upamiętniający gen. Emila Fieldorfa) także inne zawarte na albumie odnoszą się do historii Polski: "Kresy" z gościnnym udziałem Lukasyno dotyczy Kresów Wschodnich, "Inka" upamiętnia Danutę Siedzikównę ps. "Inka". Ponadto dwie piosenki powstały jako interpretacja innych utworów: "Ballada grudniowa" (autorem jest anonimowy uczestnik demonstracji w grudniu 1970), zaś "Elegia o chłopcu polskim" stanowi interpretację wiersza Elegia o ... [chłopcu polskim] autorstwa Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Promujący płytę utwór "Żołnierze Wyklęci" został poszerzony i ostatecznie powstały z niego dwie piosenki: "Żołnierze Wyklęci" i "Żołnierze Wyklęci cz. 2 "Historia Roja"".

Współpracuje z Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Brał udział w koncertach o tematyce patriotycznej, m.in w hołdzie żołnierzom wyklętym. Od 2012 jest organizatorem akcji "Rodacy Bohaterom", której celem jest pomoc rodzinom polskich kombatantów zamieszkałych na Kresach poza granicami Polski. Był jednym z inicjatorów koncertu w hołdzie rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu, który odbył się 24 maja 2013 w Krakowie. Wraz z oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie i Centrum Kultury "Rotunda" zorganizował koncert pt. "Tajne komplety" 8 czerwca 2013 w Krakowie..

Filmy, które zostaną pokazane 10 listopada w kinie Neptun w ramach Parady Niepodległości

"Pani Weronika i jej chłopcy", reż. Artur Pilarczyk"
Pani Weronika i jej chłopcy" jest filmem dokumentalnym, który opowiada o niezwykłej kobiecie, polskiej patriotce, żołnierzu AK, łagierniczce, kpt. Weronice Sebastianowicz i jej kombatanckich kolegach, którymi kieruje. Wszyscy są członkami Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi. Nasza bohaterka pochodzi z Kresów Wschodnich, z terenu Wołkowyska, a obecnie mieszka koło Grodna, w Skidlu. Pani Weronika zaprzysiężona została w 1944 roku, do 1951 roku walczyła w oddziałach poakowskich Obwodu Wołkowysk. Aresztowana 7 kwietnia 1951 roku wraz z matką i ojcem. Skazana na 25 lat łagru, 5 lat pozbawiona praw obywatelskich oraz konfiskatę całego majątku. W łagrach Workuty spędziła ponad 4 lata. Podczas pobytu w łagrze poległ jej brat Antoni Oleszkiewicz pseudonim "Iwan", który był zastępcą komendanta oddziału II konspiracji o krypt. "Reduta" na terenie Wołkowyska i Grodzieńszczyzny. W 1952 r. w powiecie Wołkowysk wraz ze swoim komendantem Alfonsem Kopaczem ps."Wróbel" został zdradzony i otoczony przez obławę wojsk NKWD w okolicach swojej rodzinnej miejscowości Pacewicze. W nierównej bitwie z ogromnymi siłami wroga został ranny, a następnie popełnił samobójstwo nie dając się wziąć do niewoli.

"Kwatera Ł", reż. Arkadiusz Gołębiewski
"Kwatera Ł" to film dokumentalny, który pokazuje przebieg prac ekshumacyjnych, prowadzonych na tzw. łączce powązkowskiej przez interpersonalny zespół naukowo-badawczy pracujący pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka. Grupa badawcza odnalazła szczątki osób zamordowanych przez NKWD i UB w pierwszych latach PRL. Wśród nich zidentyfikowano szczątki przywódców legendarnych żołnierzy podziemia niepodległościowego, m.in. Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora", Zygmunta Szendzielarza ps. "Łupaszka" oraz kilkunastu innych. Przez kilkadziesiąt lat po wojnie krewni pomordowanych bezskutecznie szukali miejsc ich pochówków. Ustalenie miejsc pochówków, ekshumacja i identyfikacja ofiar reżimu komunistycznego była możliwa dzięki badaniom prowadzonym przez Polską Bazę Genetyczną Ofiar Totalitaryzmów. Dziś "Kwatera Ł", to nie tylko wyjątkowe miejsce na warszawskich Powązkach, ale też symbol podobnych miejsc na terenie całej Polski, gdzie trwają prace ekshumacyjne. Już dziś historycy mówią, że liczba ofiar UB i NKWD przynajmniej kilkukrotnie przekracza dotychczas publikowane dane. Kolejne odkrycia znacząco zmieniają obraz początków PRL.

"Niepodległość po Gdańsku", reż. Adam Hlebowicz
Film opowiada o gdańskim sposobie świętowania dnia Niepodległości. 11 lat temu w gronie przyjaciół skupionych w Stowarzyszeniu SUM powstał pomysł na radosne, wspólne świętowanie tego dnia. Było to jednocześnie nawiązanie do niezależnych obchodów świąt narodowych, jakie miały miejsce na Wybrzeżu od drugiej połowy lat 70-tych, zainicjowanych przez środowiska Ruchu Młodej Polski i Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela. Dzisiaj Paradę w Gdańsku tworzą różnorodne środowiska, którym przyświeca jedna idea - upamiętnienie tego wyjątkowego dla Polski i Polaków dnia poprzez historyczne stroje, przywdzianie biało-czerwonych barw, czy choćby obdarzenie innych współrodaków promiennym uśmiechem. Film podsumowuje 10 lat istnienia PN w Gdańsku.