Akademia Muzyczna w Gdańsku zaprasza na koncert jubileuszowy Tadeusza Kassaka z okazji jego 70. urodzin i 50 lat pracy artystycznej.
PREMIERA:16.06.2021 r., godz. 19:00 na kanale
aMuz na YouTube muzyka poważna - koncerty w Trójmieście
LINK DO KONCERTUWYKONAWCY:Soliści:
Aneta Bartnik z Kassak Vocal Band
Andrzej Wojciechowski - klarnet
Tadeusz Kassak - fortepian, aranżacje, przygotowanie zespołu
Akademicki Zespół Instrumentów Dętych Blaszanych
W PROGRAMIE:opracowania piosenek zespołów: ABBA, Czerwone Gitary, The Beatles, Queen, a także z repertuaru L. Armstrong'a, F. Mercury'ego, Adele, Sinéad O'Connor
PROWADZENIE KONCERTU:Andrzej Wojciechowski
REALIZACJA:Studio Nagrań aMuz
Wydarzeniu towarzyszy okolicznościowa wystawa przygotowana przez Bibliotekę Główną Akademii Muzycznej w Gdańsku. Wystawę można oglądać od 16 do 30 czerwca 2021 r. we foyer Sali Koncertowej w żółtym budynku aMuz.
____
Tadeusz KassakUrodzony w 1951 r. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku (1975) w klasie puzonu prof. Magdaleny Zawadzkiej. Puzonista (w latach 1974-2009) Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku, a od 2007 r. wykładowca w klasie puzonu i tuby Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, w której prowadzi także dęte zespoły kameralne. Jest laureatem Konkursu Młodych Puzonistów w Pabianicach (1975) oraz Konkursu Kompozytorskiego na przebój studia S-1 w Warszawie (1987).
Od 1979 r. prowadzi założony przez siebie Kwartet Dęty Filharmonii Bałtyckiej, z którym dał ponad 3 tys. koncertów w kraju i za granicą. Zespół ma w dorobku nagranych wiele płyt analogowych m.in. we Włoszech oraz CD m.in. z Leszkiem Możdżerem, Olem Walickim, Gabą Kulką, Romanem Peruckim.
Jako kompozytor uprawia przede wszystkim muzykę kameralną tworząc na bardzo różne składy instrumentalne, jednak najwięcej czasu poświęca na aranżacje i opracowania dla potrzeb orkiestr symfonicznych i zespołów kameralnych. Jest twórcą hejnałów Sopotu i Olsztyna.
W latach 2003-2013 w roli pianisty i puzonisty założył i prowadził 12-osobowy zespół kameralny Kassak Brass Ensemble dla którego komponował i aranżował, współpracując m.in. z Anitą Rywalską, Waldemarem Malickim, Maciejem Miecznikowskim.
W 2009 r. (pianista i puzonista) założył Gdański Chór Puzonów, dla którego aranżuje i komponuje, a grają w nim studenci i absolwenci Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.
Od 2015 (pianista, puzonista, aranżer i kompozytor) prowadzi Akademicki Zespół Instrumentów Dętych Blaszanych, z którym wykonuje opracowania dobrze brzmiącej muzyki z różnych epok i stylów. Są to zarówno powszechnie cenione dzieła muzyki klasycznej, jak i znane przeboje muzyki popularnej, w tym wiele piosenek, aranżacje tematów jazzowych, filmowych, a także piosenek doskonale znanych z filmów animowanych.
Jako doświadczony muzyk zapraszany jest do udziału w pracach Jury bardzo różnych konkursów m.in.: V Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. M. Spisaka w Dąbrowie Górniczej, Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kameralnych Instrumentów Dętych w Warszawie, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej Konkurs Kompozytorski Don Bosco w Rumi. Juror Ogólnopolskich Konkursów CEA w Radomiu.
Kassak Vocal Band to najmłodsze dziecko Tadeusza Kassaka, zespół złożony z bardzo utalentowanych amatorek/entuzjastek śpiewania z Gdańska Osowy, powstał w 2020 r. z inicjatywy Stowarzyszenia Inne jest piękne pod wodzą Pani Prezes Anety Baczyńskiej-Rostkowskiej, wspierane grantami Urzędu Miasta w Gdańsku, który od 2019 r. wspomaga również cykl koncertów Osowskie Muzyczne Czwartki.
Od kilku lat wydawnictwa muzyczne Patrias w Szczecinie i Eufonium w Gdyni wydają kompozycje T.Kassaka na różne instrumenty, a w jesiennym numerze (2014) fletowego czasopisma PAN Magazine (Anglia) znalazła się następująca recenzja:
3 Figle (3 Frolics) na flet solo T. Kassaka to, jak sugeruje tytuł, trzy krótkie, jednominutowe utworki w żartobliwym stylu. Te śliczne miniatury ukazują figlarne poczucie humoru i dają grającemu wspaniałą zabawę. Miniaturki są nieco ekscentrycznie zakręcone, w najlepszym tych słów znaczeniu. Nie wymagając nadzwyczajnych umiejętności technicznych, przez cały czas utrzymują napięcie rytmiczne. Gorąco polecam. Carla Rees