Koncert "Wileńszczyzna" Teatr Miejski Gdynia Sprawdź!
stat
Impreza już się odbyła

Koncert "Wileńszczyzna"

Zapraszamy do Teatru Miejskiego im. W. Gombrowicza w Gdyni na jubileuszowy koncert Reprezentacyjnego Polskiego Zespołu Pieśni i Tańca "Wileńszczyzna". W swym repertuarze zespół wzoruje się na miejscowym polskim folklorze z terenów Wileńszczyzny.

Reprezentacyjny Polski Zespół Pieśni i Tańca Wileńszczyzna został założony w 1980 roku. Na scenie prezentują nie tylko poszczególne pieśni i tańce wileńskie, lecz często łączą je w odrębne kompozycje, odtwarzając dawne obrzędy i prezentując pieśni i tańce różnych narodowości, od wieków zamieszkujących tereny Wileńszczyzny, m.in. białoruskie, rosyjskie, ukraińskie, żydowskie czy cygańskie. Występowali m.in. w Polsce, Belgii, Holandii, Francji, Niemczech, Anglii, Austrii, Włoszech, Watykanie, Stanach Zjednoczonych i Australii.

folk / etno / world - koncerty w Trójmieście


Reprezentacyjny Polski Zespół Pieśni i Tańca ,,Wileńszczyzna" został założony jesienią 1980 roku przez Gabriela Jana Mincewicza, pierwszy swój występ dał na początku maja 1981 roku. Rok 2021 jest jubileuszowym rokiem dla Zespołu - mija 40 lat od pierwszego występu.

Na scenie Zespół prezentuje nie tylko poszczególne pieśni i tańce wileńskie, lecz częstokroć łączy je w odrębne kompozycje, odtwarzając dawne obrzędy. Tak powstały szeroko znane programy tematyczne "Zaloty na Wileńszczyźnie", "Wesele Wileńskie", "Kaziuki", "Noc Świętojańska na Wileńszczyźnie", "Kiermasz Wileński", "Wieczorynka w Skrobuciszkach" oraz programy żołniersko-patriotyczne "Z dymem pożarów" i "Raduje się serce".

W 2021 roku Zespołowi zostało nadane imię jego Założyciela i wieloletniego Kierownika Gabriela Jana Mincewicza.

Czytaj także