stat
Impreza już się odbyła
sty 3

piątek, g. 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
sty 25

sobota, g. 20:00

bilety 139 zł
Kup bilet
Październik jest dla wielu Polaków miesiącem wyjątkowym. 16 października 1978 tłumy zgromadzone na placu św. Piotra w Rzymie usłyszały słynne słowa "Habemus Papam" oznaczające wybór Karola Wojtyły na tron Stolicy Piotrowej. Podczas pontyfikatu Jana Pawła II kolejne pokolenie zdążyło narodzić się, dorosnąć i założyć rodziny. Teraz, gdy upływa 30 lat od tego wydarzenia warto przystanąć, zastanowić się nad wpływem, jaki pontyfikat Jana Pawła II wywarł na otaczający nas Świat. A co może bardziej sprzyjać refleksji, niż poezja Jana Pawła II recytowana przy akompaniamencie najlepszego jazzu?

koncerty w Trójmieście


Nadbałtyckie Centrum Kultury oraz Klub Winda - Gdański Archipelag Kultury mają zaszczyt zaprosić na Koncert dla Jana Pawła II, który odbędzie się 11 października o godzinie 18 w nastrojowym wnętrzu kościoła pod wezwaniem św. Jana przy ul. Świętojańskiej 50 w Gdańsku. Poezję Jana Pawła II recytował będzie wybitny aktor Jerzy Trela, natomiast dźwiękami jazzu uraczy gości kwartet pod przewodnictwem Janusza Strobla. Wstęp na koncert jest darmowy.

Wystąpią:
Janusz Strobel - gitara
Henryk Miśkiewicz - saksofony
Sławomir Kurkiewicz - kontrabas
Michał Miśkiewicz - perkusja
Z gościnnym udziałem:
Jerzy Trela - recytacja

Janusz Strobel
Gitarzysta i kompozytor ur. w 1947 r. w Gdańsku. Pochodzi z rodziny o dużych tradycjach muzycznych. Ojciec był chórmistrzem, matka pianistką. Edukację muzyczną rozpoczął od gry na skrzypcach i fortepianie, jednakże fascynacja gitarą, a następnie malarstwem i rzeźbą przerwały tradycyjny tok nauczania i zmusiły do poszukiwań właściwej dla siebie drogi. W 1969 r. Janusz Strobel przeniósł się do Warszawy i za namową Henryka Albera stworzyli wspólnie legendarny już dziś Duet Gitar Klasycznych Alber-Strobel (w 2007 roku wznowiono ich płytę na CD). W pierwszym roku pracy Duet został laureatem prestiżowego festiwalu "Jazz nad Odrą" we Wrocławiu. Niezwykła popularność Duetu przez kilkanaście lat dała muzykom możliwości nagraniowe i koncertowe na całym świecie. Problemy lat osiemdziesiątych doprowadziły do przerwania działalności duetu i przez kilka lat Janusz Strobel koncertował solo poza granicami kraju. Po powrocie założył zespół "Just quartet". Dwuletnią działalność grupy uwieńczyła płyta nagrana dla Polish Jazz. krótce, krystalizując swoje marzenia, Artysta stworzył z wybitnymi muzykami jazzowymi, kontrabasistą Mariuszem Bogdanowiczem i perkusistą Piotrem Biskupskim, nowy zespół - "JANUSZ STROBEL TRIO".

Henryk Miśkiewicz
Wykształcenie zdobywał w klasie klarnetu w Liceum Muzycznym we Wrocławiu (1970) i Akademii Muzycznej w Warszawie (1974). Jako kompozytor zadebiutował w wieku 14 lat na festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu, gdzie zdobył wyróżnienie. Jako aranżer został zauważony przy okazji współpracy z Orkiestrą Polskiego Radia i TVP pod dyr. A. Trzaskowskiego. Karierę jazzową rozpoczynał od współpracy z legendarnym już zespołem Jazz Cariers i Studiem Jazzowym Jana Ptaszyna Wróblewskiego.Był związany z wybitnymi polskimi muzykami jazzowymi m. in. E. Bem, A. Jagodzińskim, J. Śmietaną, W. Karolakiem, K. Stankiewiczem, A. Sendeckim. Miał okazję współpracować z Joe Lovano (specjalny projekt na Jazz Jamboree), Mino Cinelu, Patem Metheny (przy okazji projektów Anny Marii Jopek), Paulem Kuhnem (podczas koncertów z orkiestrą dla niemieckiego radia West Duiche Rundfung w Berlinie), a ostatnio wraz z Davidem Murrayem przygotował wspólny program w Teatrze Słowackiego w Krakowie na I Pilsner Urquell Perspective Jazz Festiwal.

Jerzy Trela
Wybitny aktor teatralny, telewizyjny i filmowy. W 1969 roku ukończył PWST w Krakowie. W tym samym roku odbył się jego debiut teatralny. W 1969-1971 występował w Teatrze Rozmaitości w Krakowie, od 1970 jest aktorem krakowskiego Starego Teatru. Jest wykładowcą PWST w Krakowie, w latach 1984-90 rektor tej uczelni. Był członkiem Narodowej Rady Kultury w latach 1986-89. Jerzy Trela często występuje również w spektaklach Teatru Telewizji.