stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Prezydent Miasta Gdańska, Winda - Gdański Archipelag Kultury oraz Klasztor Ojców Franciszkanów mają zaszczyt zaprosić na Koncert dla Jana Pawła II.

lis 23

sobota, g. 18:00

bilety 115, 140, 165, 195 zł
lis 30

sobota, g. 19:00 - 22:00

bilety 48-70 zł
ulgowy 37-48 zł
Kup bilet
W programie:
14 ENCYKLIK - oratorium na chór oraz dwa instrumenty jazzujące: fortepian i kontrabas

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Wykonanie:
Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego pod dyrekcją prof. Marcina Tomczaka
oraz Stanisław Szczyciński - fortepian
Maciej Szczyciński - kontrabas
Tomasz Kobiela - czytanie

14 ENCYKLIK jest to oratorium na chór oraz dwa instrumenty (fortepian i kontrabas).
Skomponowane przez Stanisława Szczycińskiego (pianista, kompozytor jazzowy oraz kompozytor muzyki chóralnej i sakralnej), inspirowane nauczaniem Jana Pawła II.

Dzieło powstało specjalnie na okoliczność Koncertu dla Jana Pawła II organizowanego przez Klub Winda-Gdański Archipelag Kultury.

Jak sugeruje tytuł, oratorium składa się z 14 części nawiązujących swą treścią do wszystkich czternastu encyklik Jana Pawła II . Teksty poszczególnych utworów są cytatami z Pisma Świętego, z których Papież wywodził swoje rozważania. Cytaty oddają główne przesłania encyklik i śpiewane są w łacińskiej wersji językowej. Dla lepszej komunikatywności wplecione są również czytane przez aktora te same cytaty w języku polskim.

Język muzyczny będzie bogaty: od śpiewów bizantyjskich, chorału gregoriańskiego, przez elementy muzyki cerkiewnej, aż do współczesnych środków muzyki jazzowej i rozrywkowej.

Stanisław Szczyciński


Kompozytor, pianista i wokalista. Ukończył średnią szkołę muzyczną w klasie fortepianu klasycznego i Wydział Matematyki na Uniwersytecie Warszawskim. W czasie studiów śpiewał w chórze Uniwersytetu Warszawskiego, później w kameralnym chórze "Ars Antiqua". Swoją profesjonalną działalność estradową zaczął od bluesowej grupy "Gramine", potem przyszły dwa lata tras koncertowych w zespole Zdzisławy Sośnickiej. Do wybuchu stanu wojennego grał z grupą VOX.

W roku 1982 znalazł się na kontrakcie w Norwegii, gdzie spędził z przerwami ponad dziesięć lat. W roku 1989 wraz ze swoją żoną Basią Sobolewską i Sigurdem Kvikne wygrał konkurs zespołów z zachodniej Norwegii i nagrał płytę zatytułowaną "The White Hotel". Po powrocie do kraju Stanisław wraz z żoną Basią i przyjacielem Lesławem Mateckim utworzyli zespół "Mikroklimat". Równolegle uprawiał muzykę dawną śpiewając w zespole wokalnym "Bornus Consort" prowadzonym przez jego brata Marcina. Śpiewał również w zespole "Cantus Firmus". Specjalnością Stanisława Szczycińskiego są aranżacje chóralne. Były one wykorzystywane przez słynny angielski zespół "The King's Singers", niektóre z nich nagrane zostały na płycie zespołu "Il canto", a ostatnio kolędy jego kompozycji i aranżacji ukazały się w zbiorze współczesnych kolęd z całego świata wydanych przez Oxford University Press.

W 1996 roku została nagrana i wydana przez firmę DUX autorska płyta zatytułowana "Missa de Angelis a.d. 1995". Obecnie dużo czasu poświęca pracy jako muzyk sesyjny. Współpracuje głównie ze studiem nagraniowym "Studio 7". Bierze udział w nagraniach programów telewizyjnych takich jak "Szansa na sukces", "Od przedszkola do Opola" i "Śpiewające fortepiany". Coraz więcej uwagi poświęca kompozycji pisząc i nagrywając muzykę ilustracyjną dla telewizji, tworząc muzykę do filmów (m. in. do filmu o warszawskim getcie). W ostatnim czasie stworzył płytę zatytułowaną "Nostalgic Piano" z własnymi kompozycjami na fortepian solo oraz wraz z zespołem Bornus Consort nagrał "Pasję wg św. Jana" własnego autorstwa.