Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza 12 marca na koncert dla Ukrainy w Ratuszu Staromiejskim. Podczas koncertu zbierane będą pieniądze na rzecz osób z niepełnosprawnościami na Ukrainie.
Wystąpią: Remont Pomp, Mikołaj Trzaska, Adam Żuchowski.
PSONI koło w Gdańsku jako największa organizacja na Pomorzu wspierająca osoby z niepełnosprawnościami koordynuje wszechstronną pomoc dla tych osób i ich rodzin poszkodowanych na skutek działań wojennych. Dostajemy coraz więcej rozpaczliwych próśb od osób w Ukrainie, które wspierają osoby z niepełnosprawnościami, dlatego organizujemy zbiórkę środków na podstawowe oraz specjalistyczne środki higieniczne i medyczne, których brakuje nawet na terenach nie objętych bezpośrednio działaniami wojennymi.
Środki można wpłacić też na konto PSONI koło w Gdańsku z dopiskiem "Pomoc dla Ukrainy" 78 1020 1811 0000 0002 0095 6946
Z zagranicy Nr IBAN: PL 97 1020 1811 0000 0502 0284 4173 SWIFT BPKOPLPW
Remont Pomp - zespół grający muzykę etniczną, awangardową i improwizowaną, który powstał w 2004 roku przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku. Inspiracją zespołu jest muzyka etniczna z naciskiem na bogactwo muzyki afrykańskiej. Remont Pomp odkrywa także przestrzenie muzyki eksperymentalnej grając na nie codziennych instrumentach lub przedmiotach na co dzień nie kojarzonych z muzyką. Jako przykład mogą służyć utwory wykonywane na stole, szklankach, kieliszkach, dzbanach czy też beczkach.
Zespół ma w swoim dorobku dwie płyty. Pierwsza pt: "Złota Platyna" wydana w 2012 roku została nagrana z Mikołajem Trzaską i Majkiem Majkowskim. Kolejną płytę pt: "Pomp Power" zespół nagrał z Mikołajem Trzaską, ukazał się ona w grudniu 2016 roku nakładem wydawnictwa kilogram records. Dzięki tym spotkaniom muzyka zespołu na płytach zyskała bardziej free jazzowo, improwizowany charakter. Remont Pomp zagrał wiele koncertów w trójmieście jak i innych miastach Polski. Koncertował również za granicą w krajach tj: w Izrael, Niemcy, Słowacja, Szkocja czy Australia.
Zespół współpracował także z muzykami takimi jak: Tomasz Antonowicz, Ken Vandermark, Rabiah Beaini, Paweł Szamburski, Wacław Zimpel, Michał Górczyński, Ray Dickaty, Artur Majewski, Paweł Romańczuk (Małe Instrumenty), Olo Walicki, Raphael Rogiński, Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego i inni. W 2014 oraz 2019 roku zagrał koncert Festiwalu Unsound w Krakowie. Zespół jest także odpowiedzialny za oprawę muzyczną spektakli Teatru Razem. Do tej pory wspólnie z teatrem współtworzył 13 spektakli.
Mikołaj Trzaska - urodzony w Gdańsku saksofonista i klarnecista basowy. Był współzałożycielem najważniejszej formacji yassu - legendarnej Miłości oraz liderem Łoskotu. Gdy impet yassu wygasł, stał się jedną z czołowych postacią polskiej sceny improwizowanej. Realizuje się na gruncie free jazzu i muzyki improwizowanej. Jest liderem, międzynarodowego tria Volumen i kwartetu klarnetowego Ircha, członkiem Shofar - wykonujacego muzykę żydowską, Resonance - tentetu Kena Vandermarka oraz tria Riverloam, współtworzonego z brytyjskimi muzykami: Markiem Sandersem i Olie Bricem. Współpracuje z tuzami światowej wolnej improwizacji m.in. z Peterem Brötzmannem, Joe McPhee, Kenem Vandermakiem, Peterem Friisem Nielsenem, Stevem Swellem, Timem Daisy, Claytonem Thomasem, Markiem Tokarem, Magnusem Broo, Peterem Ole Jorgensenem, Per-Ake Holmlanderem, Davem Rempisem. Jest również kompozytorem muzyki teatralnej i filmowej (na stałe współpracuje z Wojciechem Smarzowskim) oraz tworzy projekt muzyczno-literacki z Andrzejem Stasiukiem.
Adam Żuchowski - kontrabasista, kompozytor, aranżer; urodził się 7 września 1978 roku w Elblągu. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku. Z Dominikiem Bukowskim współtworzył Blue Mind Quartet, z którym zdobył "Aniołka Jazzowego" podczas Bielskiej Zadymki Jazzowej w 2002 roku. Z TrioMania otrzymał najbardziej prestiżową nagrodę muzyczną w Polsce - Fryderyk (za jazzowy, fonograficzny debiut roku 2010, płytę CD Pearl). Jest członkiem zespołów Irka Wojtczaka, zespołu Joanna Knitter Blues&Folk Connection. Współpracuje z Mikołajem Trzaską (z którym nagrał muzykę do filmów W. Smarzowskiego), oraz z innymi muzykami sceny muzyki improwizowanej w Polsce i za granicą.
Od 2002 roku współpracuje z Teatrem Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie. Jest kierownikiem muzycznym większości projektów Andre Ochodlo. W ramach współpracy z Teatrem Atelier i innymi teatrami w Polsce (Teatr im. Adama Mickiewicz w Częstochowie) i za granicą (Divadlo Arena i Divadlo Bezruce w Ostrawie, Teatr Narodowy w Brnie) skomponował i nagrał muzykę do wielu spektakli teatralnych.
W skład zespołu Remont Pomp wchodzą: Magdalena Spaleniak, Wojciech Birtus, Sebastian Włodarek, Jacek Cieślicki, Jan Skiba, Miriam Porębska, Jarosław Marciszewski, Leonie Eberl, Lea Ewars, Francisco Amorim.
Koncert został dofinansowany ze Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Nadbałtyckie Centrum Kultury jest partnerem wydarzenia.