stat
Impreza już się odbyła
cze 27

piątek, g. 18:00

bilety 89 - 131 zł
Kup bilet
INAUGURACJA FESTIWALU GDYNIA CLASSICA NOVA

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Koncert inauguracyjny "Gala otwarcia Gdynia Classica Nova"
Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni
Koncert symfoniczny

Wystąpią:
Jerzy Swoboda - dyrygent
Dmitrij Shishkin - fortepian
Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

W programie:
Ludwig van Beethoven - V Symfonia c-moll op. 67
Siergiej Rachmaninow - Koncert fortepianowy d-moll nr 3 op. 30
Ludwig v Beethoven - Uwertura Egmont op. 84

Koncert połączony z rejestracją płytową.

DMITRY SHISHKIN
Jest laureatem VI nagrody na XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2015 roku. Urodził się 12 lutego 1992 r. w Czelabińsku. Pierwszych lekcji fortepianu udzielała mu matka, nauczycielka i pianistka. Już jako niespełna dwulatek potrafił wykonać drobne utwory, w wieku trzech lat dał swój pierwszy koncert, a z orkiestrą wystąpił trzy lata później. Od czwartego roku życia kształcił się Szkole im. Piotra Czajkowskiego w rodzinnym mieście. Po pięciu latach wstąpił do moskiewskiej Szkoły im. Gniesinych i rozpoczął naukę pod kierunkiem Mikhaila Khokhlova. Od 2010 r. studiuje w tamtejszym Konserwatorium u Eliso Virsaladze. W tym samym roku zagrał na Placu Czerwonym dla publiczności i władz I Koncert Czajkowskiego z Orkiestrą Gnessin Virtuosi pod batutą Michaiła Chochłowa. Jest laureatem wielu konkursów pianistycznych.

Występował z orkiestrami w całej Rosji, także z Moskiewską Narodową Orkiestrą Symfoniczną czy z orkiestrą Filharmonii Moskiewskiej. Koncertował w Bułgarii, Niemczech, krajach byłej Jugosławii, we Włoszech, Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii, Japonii, Austrii, Chinach, Brazylii i Polsce. Poza pianistyką z powodzeniem poświęca się też komponowaniu.

JERZY SWOBODA
Ur. się w 1953 roku w Rzeszowie. Studia dyrygenckie ukończył z wyróżnieniem w 1982 r. w Akademii Muzycznej w Krakowie - w klasie prof. Krzysztofa Missony. W latach 1982-86 był kierownikiem Chóru Państwowej Filharmonii w Krakowie, następnie dyrygentem i kierownikiem muzycznym zespołu Capella Cracoviensis. Równolegle prowadził działalność dydaktyczną w krakowskiej Akademii Muzycznej. Od 1986 do 1990 był stałym dyrygentem Polskiej Orkiestry Kameralnej oraz orkiestry Sinfonia Varsovia. W latach 1987 - 92 był dyrektorem artystycznym Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich w Dusznikach Zdroju. W 1990 roku został dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Śląskiej w Katowicach, funkcję tę pełnił do 1998 roku. Był także członkiem jury Międzynarodowych Konkursów Dyrygentów im. G. Fitelberga w Katowicach. Od 1998 do 2005 roku był dyrektorem artystycznym Filharmonii Częstochowskiej. W tym czasie objął opiekę merytoryczną nad Festiwalami Wiolinistycznymi Jerzy Swoboda im. Bronisława Hubermana w Częstochowie W latach 2003 do 2008 roku był dyrektorem artystycznym Filharmonii Narodowej w Koszycach na Słowacji, będąc równocześnie dyrektorem muzycznym Festiwali "Košická Hudobná Jar". Od roku 2003 do 2008 był I gościnnym dyrygentem, konsultantem muzycznym oraz dyrektorem artystycznym Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze.

Dyrygował wieloma znakomitymi orkiestrami w Polsce i za granicą . Koncertował w większości krajów Europy, a także w USA, Kanadzie, Korei Płd., Meksyku, Japonii, na Tajwanie. Występował w najsłynniejszych salach koncertowych Londynu, Paryża, Wiednia, Berlina, Bonn, Kolonii, Stuttgartu, Pragi, Brukseli, Aten. Współpracował oraz koncertował z tej miary artystami jak Lord Yehudi Menuhin, Stefania Toczyska, Gidon Kremer, Krzysztof Jakowicz, Kaja Danczowska, Ewa Podleś, Konstanty Andrzej Kulka, Justus Frantz, Piotr Paleczny, Katia i Marielle Labeque, Jadwiga Rappe, Wanda Wiłkomirska, Grigorij Sokołow, Krzysztof Jabłoński, June Anderson, Andrzej Hiolski, Sarah Chang, Fou Ts'ong, Andrzej Bauer. Uczestniczył w wielu prestiżowych festiwalach muzycznych m.in. Festiwalu Mozartowskim w Würzburgu (Niemcy), na festiwalach: w Echternach (Luksemburg), Marianskich Łaźniach (Czechy), la Chaise Dieu (Francja), Atenach (Grecja), Eastern Music Festival (USA), "Warszawska Jesień", "Vratislavia Cantans" , "Muzyka w Starym Krakowie".

Artysta dokonał wielu nagrań płytowych i archiwalnych, m.in. dla wytwórni fonograficznych w Polsce, Francji, Japonii, Wielkiej Brytanii i USA (Wydano 50 płyt CD). Za prawykonanie "Koncertu fortepianowego" Stefana Kisielewskiego z Markiem Drewnowskim jako solistą podczas festiwalu "Warszawska Jesień" w 1991 roku otrzymał nagrodę SPAM. Płyta nagrana z orkiestrą Filharmonii Śląskiej i Zofią Kilanowicz (III Symfonia pieśni żałosnych H.M. Góreckiego) została płytą roku 1994 i otrzymała nagrodę - Fryderyk. W latach 1991-1996 współpracował z ośrodkiem Telewizji Polskiej w Katowicach, prowadząc cykliczny program "Na symfonicznej estradzie". Był także muzycznym konsultantem ostatniego filmu z udziałem Witolda Lutosławskiego w reżyserii Krzysztofa Zanussiego, zrealizowanego na zamówienie BBC. Za dokonania artystyczne uhonorowany został Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

W dniu 17 sierpnia 2012 roku z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej otrzymał tytuł naukowy profesora sztuk muzycznych. Zajmuje się również pracą dydaktyczną. Jest pedagogiem Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie oraz Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.

Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku
prof. Roman Perucki - dyrektor naczelny, Ernst van Tiel Dyrektor Artystyczny Orkiestry PFB

Orkiestra Symfoniczna powstała wraz z Filharmonią w roku 1945. Obecnie filharmonicy gdańscy należą do grupy wiodących orkiestr w Polsce, a Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku jest dynamicznym ośrodkiem muzycznym i miejscem znaczących wydarzeń o randze krajowej i międzynarodowej. Filharmonia Bałtycka gościła i współpracowała z wybitnymi światowymi zespołami, dyrygentami i solistami, takimi jak: Gewandhausorchester zu Leipzig, Orkiestra Symfoniczna Teatru Maryjskiego z Sankt Petersburga, Filharmonicy Moskiewscy, Bamberger Symphoniker, Orquesta Sinfonica de Madrid, Sinfonia Varsovia, The King's Singers, Sir Neville Marriner, Walery Giergiew, Riccardo Chailly, Paavo Järvi, Jesús López Cobos, Jurij Simonov, Herbert Blomstedt, Maxim Vengerov, Roman Kofman, Krzysztof Penderecki, Marc Minkowski, Jerzy Semkow, Witold Rowicki, Jerzy Maksymiuk, Kazimierz Kord, Gabriel Chmura, Enoch von zu Gutenberg, Juozas Domarkas, Krystian Zimerman, Cyprien Katsaris, Nigel Kennedy, Shlomo Mintz, Arto Noras, Ivan Monighetti, Leonidas Kavakos, Konstanty Andrzej Kulka, Rafał Blechacz, Edward Auer, Piotr Paleczny, Ann Murray, Lucia Aliberti, Helen Bickers.

Orkiestra Symfoniczna uczestniczyła w wielu krajowych i europejskich festiwalach muzycznych. Do znaczących wydarzeń artystycznych ostatnich lat można zaliczyć: 2005, Stocznia Gdańska, koncert Jeana-Michela Jarre'a z okazji 25-lecia powstania "Solidarności"; 2006, Stocznia Gdańska, rocznica Sierpnia '80, prawykonanie kantaty Jana A.P. Kaczmarka "Kantata o wolności"; 2009, w ramach Festiwalu "Solidarity of Arts" wykonanie pod batutą Sir Neville'a Marrinera "War Requiem" B. Brittena. Orkiestra zarejestrowała wiele nagrań radiowych, telewizyjnych i płytowych CD/DVD. "War Requiem" Brittena (nagranie pod batutą Sir Nevilla Marrinera) otrzymała nominację do nagrody FRYDERYKA 2011. Ponadto nagrano VI Symfonię i koncert skrzypcowy Czajkowskiego pod batutą Maxima Vengerova, prawykonanie VIVO XXX Pawła Mykietyna (2010) oraz kantatę "Genesis" pod batutą Ernsta van Tiela (2012). W roku 2014 Orkiestra odbyła tournée po Chinach, wykonując siedem koncertów w największych salach koncertowych, w tym dwukrotnie w Szanghaju i m.in. w filharmonii w Pekinie. W styczniu 2016 r. Orkiestra wyruszyła w najdłuższe w historii tournée po Stanach Zjednoczonych.

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    25, 35, 45 zł
  • Kontakt
    58 661-60-00, 58 785-59-00
Bilety: 25, 35, 45 zł (do 15 września rabat 30%)

Przeczytaj także