stat
Impreza już się odbyła

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprasza na koncert inaugurujący cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy MIIWŚ i Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku pod nazwą "Muzyczne popołudnie w Muzeum". Pierwszy koncert w wykonaniu Mikołaja Sikały odbędzie się 19 listopada (niedziela) o godz. 16:00 w sali konferencyjnej im. Jana Olszewskiego.

lis 25

poniedziałek, g. 19:00 - 22:00

bilety 48-70 zł
ulgowy 37-48 zł
Kup bilet
lis 27-1.12

środa - niedziela, g. 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
W programie:

1. Ludwig van Beethoven - Sonata D-dur Pastoralna op. 28

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


I. Allegro
II. Andante
III. Scherzo. Allegro vivace
IV. Rondo. Allegro ma non troppo

2. Claude Debussy - Preludia t. II

VI. Général Lavine - eccentric (Generał Lavine - ekscentryk)
VIII. Ondine (Rusałka)
XII. Feux d'artifice (Sztuczne ognie)

3. Fryderyk Chopin - Ballada g-moll op. 23

4. Maurice Ravel - Miroirs (Zwierciadła)

I. Noctuelles (Ćmy)
III. Une barque sur l'océan (Barka na oceanie)
IV. Alborada del gracioso (Poranna pieśń błazna)

Mikołaj Sikała
Pedagog Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, absolwent klasy fortepianu dra Kordiana Góry (studia licencjackie oraz magisterskie) oraz dr hab. Elżbiety Pasierowskiej (studia doktoranckie), a także klasy kameralistyki dr hab. Elżbiety Pasierowskiej i mgr Bożeny Szull-Talar. W 2022 roku uzyskał stopień doktora sztuki, obecnie pełni funkcję asystenta w Katedrze Fortepianu macierzystej Uczelni. Jest również absolwentem klasy fortepianu PSM I i II stopnia w Gdańsku-Wrzeszczu, gdzie kształcił się pod kierunkiem mgr Alicji Michowskiej oraz mgr Małgorzaty Stożyńskiej.

Występował w kraju i za granicą (Niemcy, Włochy, Hiszpania, Rumunia, Czechy, Bułgaria) jako solista oraz kameralista m.in. w duecie fortepianowym z Adamem Piórkowskim oraz w duecie z wiolonczelistą Maciejem Kułakowskim. Współpracował również z takimi dyrygentami jak m.in. Zygmunt Rychert, Marek Wroniszewski, Wojciech Rajski, Michał Krężlewski, Jakub Montewka, Alexander Humala czy Sabrina Stachel.

Zdobywca nagród i wyróżnień, w tym m.in. I nagrody w kategorii "duet fortepianowy na cztery ręce" oraz I nagrody w kat. "duet na dwa fortepiany" w I Międzynarodowym Konkursie Duetów im. Suzany Szörenyi w Bukareszcie (2016), II nagrody w II Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Orbetello (Włochy, 2018), II nagrody ex aequo oraz nagrody specjalnej w 24. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Mauro Paolo Monopoli Prize w Barlettcie (2021), II nagrody oraz nagrody specjalnej dla najlepszego polskiego uczestnika w II Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. J.W. Krogulskiego w Tarnowie (2022), III nagrody w 48. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Gdańsku (2017), III nagrody w VIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Weronie (2019), III nagrody w VI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Euregio Piano Award w Geilenkirchen (2018), II nagrody w kategorii "duet fortepianowy na cztery ręce" oraz II nagrody w kat. "duet na dwa fortepiany" w XXV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Rzymie (2015), I nagrody w kategorii "zespół kameralny" w XV Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach (2015), III nagrody w kat. "duet fortepianowy" w XIV Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach (2014), I nagrody oraz dwóch nagród specjalnych w X Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Goerlitz/Zgorzelcu (2011), II nagrody w I Gdańskim Konkursie Pianistów Kameralistów (2016), Nagrody Specjalnej dla najlepszego akompaniatora, studenta uczelni muzycznej w X Konkursie Muzyki XX i XXI wieku Dla Młodych Wykonawców w Radziejowicach (2014) oraz wyróżnień w II Zachodniopomorskim Konkursie Pianistycznym w Szczecinie i w III Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym Szymanowski In memoriam w Warszawie (2011).

W lutym 2017 roku został laureatem Konkursu o Stypendium Fundacji Yamaha w Łodzi. Otrzymał również tytuł laureata "Estrady Młodych" 49. Festiwalu Pianistyki Polskiej, na którym przyznano mu także dwie nagrody specjalne - nagrodę im. Jerzego Waldorffa oraz nagrodę Słupskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego (2015). We wrześniu 2018 roku zdobył tytuł finalisty I Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. K. Szymanowskiego w Katowicach, natomiast w lutym 2019 roku został finalistą I Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Juries in Competition w Salzburgu, zaś we wrześniu 2021 finalistą II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie.

Zajmuje się również działalnością kompozytorską. W 2022 roku otrzymał Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska na stworzenie pięcioczęściowej Suity nadmorskiej na fortepian solo. Rok później nagranie tej kompozycji przyniosło mu Pomorską Nagrodę Artystyczną w kat. Pomorska Nadzieja Artystyczna. Otrzymał również Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego dla twórców kultury na rok 2023 na realizację projektu PARTY na cztery ręce. W 2022 roku jego kompozycja Scena kreskówkowa została dołączona do zbioru Na cztery dziecięce ręce. Zeszyt II wydanego przez PWM pod redakcją Grzegorza Manii.