Pierwszy w nowym sezonie artystycznym 2014 koncert organizowany i wykonywany przez Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanesis. Program tegorocznego Koncertu Noworocznego zawiera wiele pięknych pieśni świątecznych i noworocznych, w tym "Navidad nuestra" Ariela Ramireza - historię narodzenia Jezusa przedstawioną w sześciu barwnych, inspirowanych muzyką Ameryki Łacińskiej utworach.
Ponadto, podczas trwania Koncertu będzie można usłyszeć artystów Polskiego Chóru Kameralnego w "nietypowej roli" - również jako instrumentalistów.
muzyka poważna - koncerty w Trójmieście
Serdecznie zapraszamy!
Więcej informacji: www.polskichorkameralny.pl
W programie:Gioacchino Rossini - Toast pour le nouvel an
Irving Berlin w opr. Kirby Shaw - White Christmas
Ivring Berlin w opr. K.N. Naylor- Cheek to cheek
Harry Robert Wilson- A melodic caravan
I feel a song comin' on
I'm in the mood for love
It's a most unusual day
Don't blame me
Cuban love song
Don McAfee, Richard Lamb- The Peace Carol
William Steffe w opr. Peter J. Wilhousky- Battle Hynm of the Republic
Harry Simeone- Jingle Bells
Krzysztof Penderecki- Kaczka Pstra
Ariel Ramirez- Navidad Nuestra
La Anunciación - Zwiastowanie
La Peregrinación - Wędrówka
El Nacimiento - Narodzenie
Los Pastores - Pasterze
Los Reyes Magos - Trzej Królowie
La Huida - Ucieczka do Egiptu
Wystąpią:Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanesis
Soliści:
Daniel Bykowski - gitara i śpiew
Szymon Chyliński - akordeon
Andrzej Macierzyński - fortepian
Marcin Malesa - trąbka
Sebastian Mandziej - śpiew
Krzysztof Pękała - śpiew
Janusz Sierla - instrumenty perkusyjne
Krzysztof Stachowski - instrumenty perkusyjne
Jerzy Stelmański - gitara i śpiew
Janusz Mackiewicz (gościnnie) - kontrabas
Jan Łukaszewski - dyrygent
Polski Chór KameralnyNależy do wąskiego grona światowej elity w pełni profesjonalnych chórów kameralnych. Założony w 1978 roku, składający się z 24 zawodowych muzyków, pod kierownictwem dyrygenta Jana Łukaszewskiego nieustannie dąży do osiągnięcia doskonałości wykonań i odkrywania nowych obszarów muzycznych. Chór daje rocznie około 80 - 100 koncertów, przygotowując ponad 50 różnych programów.
Repertuar Polskiego Chóru Kameralnego jest niezwykle obszerny - od muzyki a cappella po duże formy oratoryjne, operowe i symfoniczne. Zespół cieszy się opinią niezrównanego wykonawcy muzyki współczesnej. Dokonał ponad 500 prawykonań, w tym dzieł takich kompozytorów jak m.in. Henryk Mikołaj Górecki czy Krzysztof Penderecki.
W jego dorobku artystycznym znajduje się ponad 70 płyt CD, kaset magnetofonowych i video, z których wiele nominowanych było do nagród fonograficznych - w tym aż 17 nominacji do nagrody Fryderyk, którego statuetka została przyznana mu aż czterokrotnie, między innymi w 2012 roku za płytę New Polish Music for Choir w kategorii Album Roku Muzyka Współczesna.
We wrześniu 2013 roku Polski Chór Kameralny wraz z zespołem Musica Fiorita nagrał - oczekujące obecnie na wydanie - 55 motetów XVII-wiecznego gdańskiego kompozytora Andrzeja Hakenbergera, w transkrypcji Jana Węcowskiego.
Polski Chór Kameralny współpracuje z najlepszymi światowymi orkiestrami, i regularnie zapraszany jest na międzynarodowe festiwale muzyczne. Jednym z najbardziej znaczących projektów artystycznych, których jest pomysłodawcą i organizatorem, jest Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana odbywający się corocznie w Gdańsku - Oliwie.
Jan Łukaszewski - dyrygentUznawany za jednego z najznakomitszych w Europie specjalistów w dziedzinie muzyki chóralnej. Dyrygent, dyrektor naczelny i artystyczny Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis, laureat wielu prestiżowych nagród, aktywny animator życia muzycznego, edukator i wielokrotny juror w światowych, renomowanych konkursach chóralnych.
Współpracuje jako dyrygent gościnny między innymi z Chórem Polskiego Radia w Krakowie, Chórem Filharmonii Krakowskiej oraz Wrocławskiej, jak i z wieloma zespołami w kraju i za granicą. Koncertował w wielu krajach Europy, Ameryki oraz Azji. Pod jego dyrekcją Polski Chór Kameralny osiągnął wysoki poziom artystyczny, a on zyskał opinię osoby, potrafiącej w krótkim czasie uczynić możliwymi rzeczy niemożliwe i przygotować muzyczne interpretacje nawet najbardziej skomplikowanych utworów. Dlatego chętnie powierza się mu dyrygowanie światowymi prawykonaniami wielu kompozycji.