stat
Impreza już się odbyła

Koncert orkiestry symfonicznej i chóru uczelnianego

lis 22

piątek, g. 19:00

bilety 168-232 zł
Kup bilet
gru 20

piątek, g. 19:00

bilety 27 - 121 zł
Kup bilet
KONCERT
ORKIESTRY SYMFONICZNEJ
I CHÓRU UCZELNIANEGO

koncerty w Trójmieście


TADEUSZ STRUGAŁA
dyrygent

Sławomir WILK - fortepian

Florian SKULSKI - baryton

przygotowanie orkiestry
Piotr STANISZEWSKI

przygotowanie chóru:
Małgorzata ROLAK Michał KOZORYS



W p r o g r a m i e

Johannes Brahms – Uwertura „akademicka” e-moll op.80
Jonathan Dawe – „Royal Waterworks Music” (2007)

p r z e r w a

Sergiusz Rachmaninow – II Koncert fortepianowy c-moll op. 18
Moderato
Adagio sostenuto
Allegro scherzando

Stanisław Moniuszko – „Straszny dwór” – aria Miecznika
Stanisław Moniuszko – „Straszny dwór” - mazur


Tadeusz STRUGAŁA urodził się w r. 1935 w Katowicach. Ukończył Wydział Teorii, Kompozycji i Dyrygentury Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej we Wrocławiu. Studia uzupełniał w Weimarze i Wenecji. W latach 1969-1980 kierował Filharmonią Wrocławską, pełnił też, w latach 1975-1976, funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Przez jedenaście sezonów (1979-1990) był zastępcą dyrektora artystycznego i stałym dyrygentem Filharmonii Narodowej. Ponadto kierował orkiestrami symfonicznymi w Ankarze (1976-1978) i w Krakowie (1981-1986 jako dyrektor artystyczny Filharmonii Krakowskiej). W latach 1990-1993 był szefem i dyrygentem Polskiej Orkiestry Radiowej w Warszawie, a w latach 1994-2001 pełnił funkcję stałego dyrygenta gościnnego Praskiej Orkiestry Symfonicznej.
Lata sześćdziesiąte to początek międzynarodowej kariery Tadeusza Strugały . Występował na podium ponad 120 orkiestr polskich i zagranicznych, w tym Bamberger Symphoniker, Berliner Staatskapelle, Orkiestry Rias, Radiowej Orkiestry Symfonicznej W Berlinie, Filharmonii Drezdeńskiej, MDR-Sinfonieorchester Leipzig, Hallo Orchestra w Manchesterze, Orkiestry Filharmonii Czeskiej, Praskiej Orkiestry Symfonicznej, Orkiestry Filharmonii Sankt Petersburga, Filharmonii w Helsinkach, orkiestr radiowych w Helsinkach, Pradze, Sztokholmie, Budapeszcie, Bukareszcie i Sofii, Norfolk Symphony Orchestra, Yomiuri Nippon w Tokio, Filharmonii w Osace i Seulu, Izraelskiej
Sinfonietty, Nto Wien, City Of London Orchestra, London Mozart Players i w innych. Z ostatnim spośród wymienionych zespołów nawiązał regularną współpracę na dwa sezony (wystąpił z nimi m.in. w Royal Festival Hall i Queen Elizabeth Hall).
Pod jego batutą, obok większości artystów polskich, w tym Krystiana Zimermana, występowali m.in. Martha Argerich, Victoria de Los Angeles, Gina Bachauer, Yuri Bashmet, Paul Badura-Skoda, Rudolf Buchbinder, Robert Cohen, Pierre Fournier, Natalia Gutman, Ida Haendel, Steven Isserlis, Oleg Kagan, John Lill.
Z jego nazwiskiem wiąże się artystyczny i organizacyjny rozkwit Festiwalu Chopinowskiego i festiwalu „Wratislavia Cantans”. Artysta ma znaczny dorobek prawykonań muzyki polskiej, nagrań radiowych i płytowych. W 1986 został uhonorowany nagrodą krytyków "Orfeusz" za najlepsze wykonanie utworu polskiego (LITURGIA SACRA Zygmunta Mycielskiego), a w 1991 otrzymał nagrodę Związku Kompozytorów Polskich za wybitne osiągnięcia w dziedzinie wykonawstwa polskiej muzyki współczesnej. Wśród nagród, jakie otrzymywał za nagrania, należy wymienić "Grand Prix du Disque Ferenc Liszt" (Budapeszt, 1987), nominację do tytułu Płyty Roku magazynu "Grammophone" (za REQUIEM Romana Maciejewskiego), "Gwiazdę Miesiąca" magazynu "Fono Forum" (za nagrania Xavera Scharwenki).
Poza działalnością koncertową Tadeusz Strugała prowadzi również pracę pedagogiczną; przez ponad 20 lat był wykładowcą Akademii Muzycznej we Wrocławiu , prowadził klasy mistrzowskie w Hongkongu i Tokio.

Jonathan DAWE – ur. w r. 1965 w Bostonie kształcił się Oberlin Conservatory i Juilliard School of Music w Nowym Jorku, gdzie w r. 1995 uzyskał stopień doktora. Dziś uznawany jest za jedną z najwybitniejszych osobowości twórczych wśród kompozytorów amerykańskich swojej generacji. Był stypendystą najbardziej prestiżowych organizacji i fundacji USA, posiada w swym dorobku szereg kompozytorskich nagród i wyróżnień. Jest twórcą utworów kameralnych (wykonywanych przez renomowane zespoły) , symfonicznych (wykonanie m. in. przez Bostońską Orkiestrę Symfoniczną po dyr. J. Levine’a), koncertu fortepianowego i opery „Prometeusz”. Wykonywaną dziś Royal Waterworks Music” Jonathan Dawe skomponował specjalnie z okazji jubileuszu 60. lecia gdańskiej Akademii Muzycznej.

Sławomir WILK ur. w 1982 r. w Szczecinie. W r. 2005 ukończył z wyróżnieniem studia pianistyczne w gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie fortepianu prof. Waldemara Wojtala, a także kameralistyczne pod kierunkiem prof. Anny Prabuckiej – Firlej. Jest zdobywcą III nagrody na Międzynarodowych
Konkursach Pianistycznych im. F. Chopina w Mariańskich Łaźniach (1999) i w Darmstadt (2002), IV nagrody oraz nagrody za najlepsze wykonanie utworu Paderewskiego na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy (2001), zajął II miejsce na Ogólnopolskim Konkursie im. F. Chopina w Warszawie (2003), a w r. 2005 zakwalifikował się do półfinałów Międzynarodowego Konkursu im. F. Chopina w Warszawie. W r. 2006, występując w składzie tria, zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. J. Brahmsa w Gdańsku, a także znalazł się w półfinale Międzynarodowego Konkursu w Hamamatsu (Japonia). Za osiągnięcia w dziedzinie kultury otrzymał Nagrodę Artystyczną Miasta Szczecina (2002), a także nagrodę od Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki (2001).
Był wielokrotnym, aktywnym uczestnikiem mistrzowskich kursów interpretacyjnych prowadzonych m.in. przez K. Kennera, W. Nosinę, B. Ringeissena, I. Hofmeister, W. Obidowicza, D. Joffe. W 2003 roku ukończył Letnią Akademię Muzyczną w Lipsku zorganizowaną przez Hochschule fur Musik und Theater w Lipsku oraz Juilliard School of Music w Nowym Jorku, a w 2007 uczestniczył w letnim festiwalu w szkole w Aspen (Colorado – USA). Obecnie w Irlandii kontynuuje studia pianistyczne u Johna O”Conora.
Występował w Polsce, w Niemczech, Chinach, USA i Australii.Brał udział w Usedomer Musik Festival (1999). W 2002 wystąpił wraz z orkiestrą Filharmonii Bałtyckiej w Szwecji, w r. 2005 z orkiestrą gdańskiej Akademii Muzycznej na estradzie Filharmonii Narodowej w Warszawie, a ostatnio z orkiestrą Polskiego Radia pod dyrekcją Jana Krenza w studiu radiowym im. W. Lutosławskiego w Warszawie. Dla wytwórni DUX nagrał wraz z Bartłomiejem Niziołem Koncert podwójny F. Mendelssohna. Był stypendystą premiera Rzeczpospolitej Polskiej, Ministerstwa Kultury, Prezydenta Miasta Szczecina, Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie oraz Towarzystwa Przyjaciół Szczecina.
Od r. 2005 pracuje na stanowisku asystenta w macierzystej uczelni.


Florian SKULSKI (ur. w 1936 r.) Studia wokalne ukończył w Akademii Muzycznej w Gdańsku (klasa prof. B. Iglikowskiej).. Laureat Międzynarodowych Ma w swym repertuarze główne role z oper Verdiego, Donizettiego, Rossiniego, Czajkowskiego , Moniuszki , Szymanowskiego i wielu innych kompozytorów. Preferuje opery Giuseppe Verdiego . W tytułowej partii Nabucca wystąpił niemal 400 razy. Inne role-„rekordzistki” Floriana Skulskiego to Figaro w „Cyruliku sewilskim” i tytułowy Rigoletto.
Zajmuje się z sukcesami działalnością pedagogiczną jako propfesor gdańskiej uczelni muzycznej – prowadzi klasę śpiewu solowego.
Konkursów Wokalnych: w Genewie iTuluzie oraz Ogólnopolskiego Konkursu Moniuszkowskiego. Debiutował w 1959 r. w Operze Bałtyckiej Wieloletni solista tej sceny, współpracuje z polskimi teatrami operowymi ( Teatr Wielki w Warszawie, Teatr Wielki w Poznaniu, Opera Śląska w Bytomiu, Opera Nova w Bydgoszczy ) i filharmoniami.
Śpiewał w Teatrze Bolszoj w Moskwie, w teatrach Niemiec, Belgii, Danii, Finlandii, Włoch, Francji, Grecji, Austrii, Bułgarii, Holandii, Luksemburga.

Patronat Medialny:
Polskie radio pr.2
Radio Gdańsk
Dziennik Bałtycki
Pomerania