stat
Impreza już się odbyła
lis 23

sobota, g. 18:00

bilety 85 - 125 zł
Kup bilet
Krzysztof Penderecki i Sinfonietta Cracovia oraz Rodzina i Przyjaciele mają zaszczyt zaprosić do Bazyliki Mariackiej w Gdańsku na

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Koncert Pamięci Macieja Płażyńskiego

który odbędzie się 10 lipca o godz. 20:00.

Występują:
Krzysztof Penderecki - dyrygent
Robert Kabara - altówka
Orkiestra Sinfonietta Cracovia

W programie:
KRZYSZTOF PENDERECKI - Agnus Dei z Polskiego Requiem
MAX BRUCH - Kol Nidrei op. 47
DYMITR SZOSTAKOWICZ - Symfonia Kameralna op. 110 bis
KRZYSZTOF PENDERECKI - Chaconne z Polskiego Requiem

Wstęp wolny

W trzy miesiące od katastrofy pod Smoleńskiem, 10 lipca o godzinie 20.00 w Bazylice Mariackiej, orkiestra Sinfonietta Cracovia pod batutą Krzysztofa Pendereckiego, zagra koncert dedykowany tragicznie zmarłemu Maciejowi Płażyńskiemu, jego rodzinie, przyjaciołom oraz wszystkim, którzy zachowali Go w pamięci.

Drogi tych dwóch osób splatał patriotyzm i wspólne działanie na rzecz Polski. Gdy w Lutosławicach powstawało Europejskie Centrum Muzyki im. Krzysztofa Pendereckiego, patronował temu przedsięwzięciu Marszałek Maciej Płażyński. Dzięki Jego staraniom, w 60. rocznicę wybuchu II Wojny Św. w Filharmonii Berlińskiej odbył się koncert Krzysztofa Pendereckiego, podczas którego zabrzmiało Polskie Requiem; w koncercie uczestniczyli muzycy i soliści zarówno z Niemiec jak i z Polski.

Podczas jednej z ostatnich wizyt w Gdańsku, Mistrz podarował Maciejowi Płażyńskiemu rękopis utworu Chaconne, skomponowanego ku czci Jana Pawła II. Z inicjatywy Marszałka odbyły się koncerty K. Pendereckiego w: Gdańsku, Tczewie, Pelplinie oraz w Senacie RP. Także 7 kwietnia 2010 w Senacie RP odbył się Koncert Katyński, z muzyką Krzysztofa Pendereckiego z filmu Katyń. Honorowym gościem była żona Prezydenta RP, pani Maria Kaczyńska, a obecny był między innymi Maciej Płażyński.

Maciej Płażyński, (ur.1958) Polityk, absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego, związany z ruchem Młodej Polski, współzałożyciel Niezależnego Zrzeszenia Studentów, działacz opozycji solidarnościowej. W latach 1990 - 1996 pierwszy niekomunistyczny wojewoda gdański, później Marszałek Sejmu III kadencji Rzeczpospolitej Polskiej. Jeden z założycieli i przewodniczący Platformy Obywatelskiej. W wyborach parlamentarnych w 2005 roku wystartował jako niezależny kandydat na senatora i na pierwszym posiedzeniu izby wyższej parlamentu został wybrany Wicemarszałkiem Senatu VI kadencji. Ostatnio poseł niezależny. Fundator Fundacji Pomorskiej, współfundator Fundacji Nuta Nadziei, członek-założyciel Stowarzyszenia Odbudowy Świętego Wojciecha i Stowarzyszenia Żuławy Gdańskie oraz członek Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Od maja 2008 roku Prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska".

Krzysztof Penderecki, (ur.1933) Kompozytor, dyrygent i pedagog muzyczny, były profesor i rektor PESM w Krakowie, doktor honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Yale oraz Akademii Muzycznej w Krakowie. Międzynarodowy rozgłos przyniosły mu utwory o bardzo oryginalnej kolorystyce dźwiękowej, np. Ofiarom Hiroszimy — tren, Polymorphia, De natura sonoris. W Polsce specjalne zainteresowanie budziły w latach osiemdziesiątych utwory nawiązujące do wydarzeń politycznych, np. Polskie Requiem. W 2005 roku kompozytor został odznaczony przez Prezydenta RP Orderem Orła Białego. Fragmenty dzieł Pendereckiego wykorzystał A. Wajda w filmie "Katyń".

Przeczytaj także